Radio Opole » Radio Opole w powiecie strzeleckim (DAB+) » Informacje z powiatu strzeleckiego

Informacje z powiatu strzeleckiego

2017-11-27, 14:56 Autor: Katarzyna Zawadzka

Obelgi, długi, kłótnie o posag - o tym rozstrzygały sądy rozjemcze w powiecie strzelckim w XIX wieku

Fragment okładki pubikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Fragment okładki pubikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Przeczytano, przypięto, podpisano" - to tytuł nowej publikacji przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Dotyczy ono polskich protokołów sądów rozjemczych w powiecie strzeleckim w XIX wieku.
Ich funkcję można porównać do dzisiejszej roli mediatorów. W sądach rozjemczych rozstrzygano m. in. o długach, szkodach wywołanych przez zwierzęta w gospodarstwie, a nawet w sporach o posag.

- Wiele z rozpraw dotyczyło obelg - mówi Małgorzata Iżykowska z archiwum. - Przeróżnie to bywało, czasami mamy wrażenie, przychodzili do sądów ludzie, którzy właściwie nie zostali obrażeni. Przychodzili z drobnymi rzeczami, ktoś do kogoś odezwał się "ty niedobry człowieku" i to już było podstawą, aby pobiec do sądu na skargę, więc wydaje się, że to było zupełnie niepotrzebne. Mamy takie podejrzenie, że ci ludzie chcieli zaistnieć, chcieli znaleźć się w tej księdze protokołów, żeby ich nazwiska tam zaistniały i mogli podpisać się krzyżykami. Może było to ówcześnie, jak byśmy powiedzieli dziś, parcie na szkło - dodaje.

- Były też poważne sprawy - zaznacza Iżykowska. - Były obrazy bardzo wyrafinowane, złośliwe. Kobiety odsądzano od czci i wiary ze względu na ich prowadzenie się. Mężczyzn też przezywano przeróżnie, najczęściej chodziło o sprawy związane z ich niezaradnością, nieporadnością życiową. Jest też sprawa dotycząca dziecka siedmioletniego, które zostało tak mocno pobite przez nauczyciela w szkole, że aż trafiło do doktora, który wystawił atest i na podstawie tego dokumentu sprawa została założona - dodaje.

Dodajmy, że publikacja została sfinansowana przez naczelną dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie w ramach projektu wydawniczego. Oprócz wydania papierowego będzie także dostępna w internecie w postaci bezpłatnej wersji cyfrowej.
Małgorzta Iżykowska 1
Małgorzta Iżykowska 2

Zobacz także

2019-07-10, godz. 07:23, Kultura i rozrywka Opisz ciekawe miejsce i wygraj lot balonem Powiat strzelecki ogłasza konkurs, w którym można wygrać m.in. loty balonem. Wymagania nie są duże - trzeba opisać ciekawe miejsce znajdujące się na terenie powiatu strzeleckiego. Ważny jest nie tylko dobór miejsca, ale również… » więcej 2019-07-04, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Wyniki tegorocznych matur na Opolszczyźnie zbliżone do średniej krajowej - Wyniki tegorocznych matur na Opolszczyźnie są zbliżone do średniej krajowej. W naszym regionie egzamin dojrzałości zdało 80% osób, to o pół procenta mniej niż w Polsce - tak wicekurator oświaty ocenił opublikowane przez Centralną… » więcej 2019-01-20, godz. 19:00, Gospodarka Pogoda sprawia, że w drogach roi się od dziur Zmienna pogoda jest zabójcza dla dróg - w ostatnich dniach pojawiło się bardzo dużo dziur. Drogowcy już zaczęli łatać największe ubytki, na razie tylko masą asfaltową na zimno, bo pogoda nie pozwala na stosowanie innych rozwi… » więcej 2018-11-22, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Nowe - stare władze w powiecie strzeleckim Wiadomo już, kto będzie rządził powiatem strzeleckim w najbliższych pięciu latach. Funkcje starosty, jego zastępców oraz skład prezydium rady powiatu przypadły osobom związanym z Mniejszością Niemiecką i Koalicją Obywatelsk… » więcej 2018-10-23, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Czy Mniejszość Niemiecka dogada się z Platformą Obywatelską w sprawie rządzenia powiatem strzeleckim? Mniejszość Niemiecka ma najwięcej mandatów w radzie powiatu strzeleckiego, ale żeby rządzić, musi znaleźć koalicjanta. Cztery lata temu poszła na współpracę z Koalicją Obywatelską, dzięki czemu Janusz Żyłka został wices… » więcej
25262728293031
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »