Radio Opole » Radio Opole w powiecie strzeleckim (DAB+) » Informacje z powiatu strzeleckiego

Informacje z powiatu strzeleckiego

2017-11-27, 14:56 Autor: Katarzyna Zawadzka

Obelgi, długi, kłótnie o posag - o tym rozstrzygały sądy rozjemcze w powiecie strzelckim w XIX wieku

Fragment okładki pubikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Fragment okładki pubikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Przeczytano, przypięto, podpisano" - to tytuł nowej publikacji przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Dotyczy ono polskich protokołów sądów rozjemczych w powiecie strzeleckim w XIX wieku.
Ich funkcję można porównać do dzisiejszej roli mediatorów. W sądach rozjemczych rozstrzygano m. in. o długach, szkodach wywołanych przez zwierzęta w gospodarstwie, a nawet w sporach o posag.

- Wiele z rozpraw dotyczyło obelg - mówi Małgorzata Iżykowska z archiwum. - Przeróżnie to bywało, czasami mamy wrażenie, przychodzili do sądów ludzie, którzy właściwie nie zostali obrażeni. Przychodzili z drobnymi rzeczami, ktoś do kogoś odezwał się "ty niedobry człowieku" i to już było podstawą, aby pobiec do sądu na skargę, więc wydaje się, że to było zupełnie niepotrzebne. Mamy takie podejrzenie, że ci ludzie chcieli zaistnieć, chcieli znaleźć się w tej księdze protokołów, żeby ich nazwiska tam zaistniały i mogli podpisać się krzyżykami. Może było to ówcześnie, jak byśmy powiedzieli dziś, parcie na szkło - dodaje.

- Były też poważne sprawy - zaznacza Iżykowska. - Były obrazy bardzo wyrafinowane, złośliwe. Kobiety odsądzano od czci i wiary ze względu na ich prowadzenie się. Mężczyzn też przezywano przeróżnie, najczęściej chodziło o sprawy związane z ich niezaradnością, nieporadnością życiową. Jest też sprawa dotycząca dziecka siedmioletniego, które zostało tak mocno pobite przez nauczyciela w szkole, że aż trafiło do doktora, który wystawił atest i na podstawie tego dokumentu sprawa została założona - dodaje.

Dodajmy, że publikacja została sfinansowana przez naczelną dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie w ramach projektu wydawniczego. Oprócz wydania papierowego będzie także dostępna w internecie w postaci bezpłatnej wersji cyfrowej.
Małgorzta Iżykowska 1
Małgorzta Iżykowska 2

Zobacz także

2020-11-10, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Skromne obchody Narodowego Święta Niepodległości w powiatach krapkowickim, strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim Skromnie, bez pocztów sztandarowych i wystąpień - tak będą wyglądały obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim, strzeleckim i krapkowickim. To efekt trudnej sytuacji epidemicznej… » więcej 2020-11-10, godz. 17:22, Wiadomości z regionu Usunięto nazistowskie symbole na Pomniku Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny Udało się usunąć nazistowskie symbole, które w nocy z piątku na sobotę (z 6 na 7 listopada) ktoś namalował na Pomniku Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich, które w imieniu Skarbu… » więcej 2020-11-09, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Strzelecka policja szuka świadków potrącenia w miejscowości Zawadzkie Policjanci z Komendy Powiatowej w Strzelcach Opolskich wyjaśniają okoliczności, w jakich doszło do potrącenia pieszego w miejscowości Zawadzkie w nocy z soboty na niedzielę (z 6 na 7 listopada). Funkcjonariusze proszą o kontakt osoby… » więcej 2020-11-08, godz. 18:00, Gospodarka Nowy inwestor w strefie ekonomicznej w Ujeździe Rozrośnie się Strefa Aktywności Gospodarczej w Ujeździe w powiecie strzeleckim. W gminie pojawił się kolejny inwestor, który kupił działkę położoną w strefie na przeciwko firmy IFA z branży automotive. » więcej 2020-11-08, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Terapia tlenem pomogła w leczeniu COVID-19 strzeleckich DPS-ach. Powiat kupił pięć zestawów tlenowych dla placówek Ustabilizowała się sytuacja w Domach Pomocy Społecznej w gminie Strzelce Opolskie, w których zakażenie koronawirusem wykryto wśród pracowników i pensjonariuszy. Jak informuje wicestarosta strzelecki ponowne przyjęcia uruchomiono m.in… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »