Radio Opole » Radio Opole w powiecie strzeleckim (DAB+) » Informacje z powiatu strzeleckiego

Informacje z powiatu strzeleckiego

2017-09-30, 18:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Uczczono pamięć żołnierzy podziemia zamordowanych w Barucie

Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Barut to wieś w powiecie strzeleckim, gdzie znajduje się polana śmierci, zwana też Śląskim Katyniem. W 1946 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa we współpracy z NKWD przygotowali zasadzkę, w której zamordowali około 140 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania Henryka Flamego ps. "Bartek".
Od tej zbrodni mija 71 lat. Jak co roku pamięć zamordowanych upamiętniali członkowie ich rodzin oraz towarzysze broni.

- Nie mieli nawet swojego grobu - mówi Stanisław Piecuch. - Okazuje się, że ta polana śmierci jest tym symbolicznym grobem dla tych chłopaków. Oni mieli od 18 do 25 lat.

- Bardzo przeżywam to, bo wiem, co to znaczy walka i co to znaczy śmierć - przekonuje Stanisław Turski. - Dlatego tu przyjeżdżam, żeby uczcić tych żołnierzy, którzy polegli za Polskę i oddali swoje najdroższe życie.

- Wrzesień każdego roku to wrzesień wspomnień - dodaje Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Wspaniała, ale i krwawa historia naszej ukochanej Ojczyzny właśnie we wrześniu przypomina nam, jak jesteśmy wszyscy wdzięczni za to, że dziś mamy szansę żyć we wspaniałym, wolnym kraju. To właśnie we wrześniu jest wiele rocznic, wiele uroczystości. Rocznic, podczas których wspominamy wspaniałych bohaterów, którzy w imię Boga, Honoru i Ojczyzny byli w stanie poświęcić wszystko.

Oddział "Bartka" działał głównie na Śląsku Cieszyńskim i Podbeskidziu. jego dowódca Henryk Flame został zamordowany w 1947 roku.
Stanisław Piecuch, Stanisław Turski
Adrian Czubak

Zobacz także

2020-11-26, godz. 16:15, Gospodarka Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd Trwa przebudowa ronda przy ul. Kanałowej w Niezdrowicach w gminie Ujazd. To inwestycja, która towarzyszy innemu projektowi - przygotowaniu w przyszłym roku ścieżki edukacyjnej w tym miejscu. » więcej 2020-11-21, godz. 08:45, Gospodarka 46 milionów złotych w planie budżetu gminy Ujazd na 2021 rok. Będzie rewitalizacja rynku i remonty dróg Gmina Ujazd przygotowała projekt budżetu na 2021 rok. Opiewa on na 46 milionów złotych, z czego około 14,5 miliona pochłoną inwestycje. Na liście największych zadań do realizacji są: rewitalizacja rynku w Ujeździe, poprawa gospodarki… » więcej 2020-11-20, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Pijany kierowca z motoroweru przesiadł się do samochodu. Dwa razy złapała go policja Do dwóch lat więzienia grozi 47-letniemi mężczyźnie z powiatu strzeleckiego, który najpierw wsiadł na motorower, będąc pod wpływem alkoholu, a po kilku godzinach próbował swoich sił za kierownicą samochodu, choć nie ma prawa… » więcej 2020-11-16, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Pijany kierowca dachował autem w powiecie strzeleckim. W organizmie miał 1,5 promila alkoholu 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 24-letni kierowca osobowej mazdy, który stracił panowanie nad samochodem i dachował. Do zdarzenia doszło w powiecie strzeleckim w miniony piątek (13.11). Mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo… » więcej 2020-11-10, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Skromne obchody Narodowego Święta Niepodległości w powiatach krapkowickim, strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim Skromnie, bez pocztów sztandarowych i wystąpień - tak będą wyglądały obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim, strzeleckim i krapkowickim. To efekt trudnej sytuacji epidemicznej… » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »