Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-01-14, 07:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kto będzie gospodarował na ziemi dzierżawionej przez Top Farms? Szykuje się spór w środowisku rolników

Kombinat w Kietrzu rozpoczął żniwa - [fot: AgroFoto]
Kombinat w Kietrzu rozpoczął żniwa - [fot: AgroFoto]
Jak podzielić 10 tysięcy hektarów ziemi po firmie Top Farms w Głubczycach. To problem którym zajmują się organizacje rolnicze w regionie. Pola mają zostać podzielone w ciągu dwóch najbliższych lat a już powstały różnice zdań.
Rolnicy skupieni w Porozumieniu Rolników Opolszczyzny proponują by kilka tysięcy hektarów przekazać między rolników indywidualnych a resztę pozostawić firmie Top Farms. Inaczej sprawę widzą członkowie Solidarności Rolników Indywidualnych. Przewodniczący Tomasz Ognisty zgadza się aby 4 tysiące hektarów trafiło w ręce gospodarstw rodzinnych natomiast pozostałą częścią powinna gospodarować spółka skarbu państwa. Jego zdaniem do dyskusji należy też włączyć rolników a nie tylko działaczy.

Tym tematem zajął się Piotr Wójtowicz który rozmawiał z Tomaszem Ognistym, Mariuszem Olejnikiem - przewodniczącym porozumienia Rolników Opolszczyzny i prezesem Izby Rolniczej w Opolu. Marek Froelich uważa, że jego rozwianie zapewni ziemie rolnikom indywidualnym i pozwoli działać przedsiębiorstwu Top Farms.

Wyjaśnijmy dlaczego Top Farms musi zwrócić ziemię?

10 lat temu firma Top Farms miała wydzielić 30% swoich gruntów na rzecz rolników indywidualnych, jednak firma która dzierżawi obecnie 10 tysięcy hektarów tego nie zrobiła więc teraz grunty maja wrócić do państwa
Kto będzie gospodarował na ziemi dzierżawionej przez Top Farms? [autor: Piotr Wójtowicz]

Zobacz także

2022-01-24, godz. 16:12, RTT - artykuły Polski Ład - jak policzyć podatek? Konsultacje w ZUS i KAS Pracownicy skarbówki i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają przepisy Polskiego Ładu. Dzisiaj (24.01) taką akcję zorganizowano w placówkach ZUS w Nysie, Brzegu, Strzelcach Opolskich i Opolu. » więcej 2022-01-20, godz. 16:00, RTT - artykuły Rowery, wózki, stare meble. Zagracone klatki schodowe w opolskich blokach. Straż pożarna: "To utrudnia akcje ratownicze" Rowery, stare meble, wózki, pozostałości po remontach tarasują korytarze oraz klatki schodowe w blokach na opolskich osiedlach. Utrudniają wszelkie akcje ratownicze, ale także codzienne życie mieszkańców. Mimo licznych zgłoszeń… » więcej 2022-01-20, godz. 16:00, RTT - artykuły Pożar kamienicy w Nowej Wsi Królewskiej w Opolu. Sześc osób bez dachu nad głową Poważny pożar poddasza w kamienicy w Nowej Wsi Królewskiej w Opolu. Ogień pojawił się po godzinie 7:00 rano. Objął całe poddasze. Na miejsce skierowano 9 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Sześc osób ewakuowało… » więcej 2022-01-19, godz. 16:04, RTT - artykuły Lokalizacja nowego mostu południowego w Krapkowicach wzbudza kontrowersje W 2020 roku gmina Krapkowice otrzymała rządową dotację na projekt nowej przeprawy nad Odrą. Most ma powstać w południowej części miasta i połączyć drogi krajowe - z jednej strony prowadzące do Gogolina i na autostradę, z drugiej… » więcej 2022-01-19, godz. 16:00, RTT - artykuły Droższe akademiki Uniwersytetu Opolskiego. Politechnika na razie nie podnosi stawek za czynsz Życie w akademikach w Opolu już nie będzie takie tanie. Od stycznia studenci mieszkający w domach studentach na kampusie Uniwersytetu Opolskiego płacą dużo więcej za czynsz. Podwyżki spowodowane są wzrostem cen za energię i inflację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »