Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-01-14, 07:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kto będzie gospodarował na ziemi dzierżawionej przez Top Farms? Szykuje się spór w środowisku rolników

Kombinat w Kietrzu rozpoczął żniwa - [fot: AgroFoto]
Kombinat w Kietrzu rozpoczął żniwa - [fot: AgroFoto]
Jak podzielić 10 tysięcy hektarów ziemi po firmie Top Farms w Głubczycach. To problem którym zajmują się organizacje rolnicze w regionie. Pola mają zostać podzielone w ciągu dwóch najbliższych lat a już powstały różnice zdań.
Rolnicy skupieni w Porozumieniu Rolników Opolszczyzny proponują by kilka tysięcy hektarów przekazać między rolników indywidualnych a resztę pozostawić firmie Top Farms. Inaczej sprawę widzą członkowie Solidarności Rolników Indywidualnych. Przewodniczący Tomasz Ognisty zgadza się aby 4 tysiące hektarów trafiło w ręce gospodarstw rodzinnych natomiast pozostałą częścią powinna gospodarować spółka skarbu państwa. Jego zdaniem do dyskusji należy też włączyć rolników a nie tylko działaczy.

Tym tematem zajął się Piotr Wójtowicz który rozmawiał z Tomaszem Ognistym, Mariuszem Olejnikiem - przewodniczącym porozumienia Rolników Opolszczyzny i prezesem Izby Rolniczej w Opolu. Marek Froelich uważa, że jego rozwianie zapewni ziemie rolnikom indywidualnym i pozwoli działać przedsiębiorstwu Top Farms.

Wyjaśnijmy dlaczego Top Farms musi zwrócić ziemię?

10 lat temu firma Top Farms miała wydzielić 30% swoich gruntów na rzecz rolników indywidualnych, jednak firma która dzierżawi obecnie 10 tysięcy hektarów tego nie zrobiła więc teraz grunty maja wrócić do państwa
Kto będzie gospodarował na ziemi dzierżawionej przez Top Farms? [autor: Piotr Wójtowicz]

Zobacz także

2022-08-19, godz. 16:00, RTT - artykuły Burzliwa sesja w Łubnianach w sprawie obwodnicy Zawady. Mieszkańcy nie zgadzają się na wariant nr 8 - Nie zgadzamy się, aby obwodnica Zawady przebiegała przez naszą gminę - mówią jednym głosem radni gminy Łubniany. Podczas wczorajszej (18.08), burzliwej sesji, na której obecni byli mieszkańcy, przedstawiciele GDDKiA w Opolu oraz… » więcej 2022-08-18, godz. 16:00, RTT - artykuły Można składać wnioski o dopłaty do węgla w wysokości trzech tys. złotych Można już składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości trzech tysięcy złotych. Ze wsparcia przygotowanego przez rząd mogą skorzystać gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne… » więcej 2022-08-17, godz. 16:00, RTT - artykuły Opolskie: niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy w przygranicznych sklepach Kiedyś my do nich po alkohol i lentilki, teraz Czesi przyjeżdżają do nas na zakupy. Kupują nie tylko o wiele tańszą benzynę, ale robią też podstawowe zakupy spożywcze. W koszyku mają głównie nabiał, mięso i wędliny. Do Głubczyc… » więcej 2022-08-16, godz. 16:00, RTT - artykuły Sezon grypowy przed nami. Czas pomyśleć o szczepieniach Czas pomyśleć o szczepieniach przeciwko grypie. Najlepszym momentem do wykonania iniekcji jest późne lato i jesień. O miesiąc wcześniej ruszyła w Opolu akcja szczepień. Mieszkańcy powyżej 65. roku życia mogą już korzystać z… » więcej 2022-08-16, godz. 16:00, RTT - artykuły Za chwilę koniec wakacji, a w Głubczycach otwarto miejski basen Zakończył się długo oczekiwany remont basenu miejskiego w Głubczycach. W ramach modernizacji obiektu powstały między innymi dwusegmentowe zjeżdżalnie, park oraz wodny plac zabaw dla dzieci. Prace miały zakończyć się przed wakacjami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »