Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2021-02-05, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Kolejne odmrażanie polskiej gospodarki i instytucji. "Testowo na dwa tygodnie"

Narciarze [fot. Maciej Wajler]
Narciarze [fot. Maciej Wajler]
Od 12 lutego otwarte zostaną kina i teatry przy 50-procentowej dostępności miejsc. Otwarte zostaną też hotele i miejsca noclegowe do 50 procent obłożenia łóżek czy miejsc noclegowych. Od 12 lutego dopuszczona zostanie także aktywność sportowa na terenach otwartych, czyli na boiskach, kortach i na co czekali amatorzy białego szaleństwa na stokach narciarskich. Zamknięte pozostaną siłownie, restauracje, branża fitness.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w obecnej sytuacji epidemicznej za wcześnie jest, aby w pełni otworzyć gospodarkę. Wskazał, że w Polsce od kilku tygodni obserwujemy stabilizację liczby zachorowań na COVID-19, ale niepokojąco wysoka jest nadal liczba zgonów.

Na tę informację czekała cała branża hotelarska w Polsce. Od piątku 12 lutego otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że restauracje w tych miejscach pozostaną niedostępne dla klientów:

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że luzowanie obostrzeń gospodarczych, to umowa ze społeczeństwem. Podkreślał, że nie może zapewnić, czy warunkowe otwarcie niektórych sektorów, będzie trwalsze niż dwa tygodnie:
Od 1 lutego, w związku z luzowaniem pandemicznych obostrzeń, przywrócona została możliwość stacjonarnego odwiedzania muzeów i galerii. Obowiązuje rygor sanitarny uwzględniający limit 1 osoby na 15 m2. Mieszkańcy mogą odwiedzać m.in. Wieżę Piastowską czy Zamek Górny w Opolu. Dopiero dziś otworzyło się Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wśród otwartych placówek znalazła się także Galeria Sztuki Współczesnej, w której zwykle można oglądać wystawy czasowe. Już 20 lutego dostępna będzie wystawa World Press Photo, pierwotnie planowana na grudzień ubiegłego roku. Będzie to jedyny pokaz tej wystawy w Polsce.
Mateusz Morawiecki
Jarosław Gowin
Adam Niedzielski
odmrażanie kultury

Zobacz także

2024-09-27, godz. 16:30, ROD - artykuły Branża turystyczna po powodzi: nie odwołujcie rezerwacji, czekamy na was Praktycznie zamarły obroty w Górskim Domu Turysty 'Pod Biskupią Kopą'. Turyści nie docierają do schroniska, ponieważ Nadleśnictwo Prudnik zamknęło szlaki turystyczne po intensywnych opadach deszczu przed dwoma tygodniami, które… » więcej 2024-09-26, godz. 16:30, ROD - artykuły Opole pomoże poszkodowanym przez powódź gminom Pomoc o wartości 2,5 miliona złotych przeznaczy Opole dla poszkodowanych w powodzi samorządów. Milion złotych zarezerwowano na przyszły rok, ale jeszcze w tym roku 700 tysięcy złotych trafi do poszkodowanych gmin, m.in. do Głuchołaz… » więcej 2024-09-25, godz. 16:30, ROD - artykuły Operacja "Feniks" na Opolszczyźnie. Wojsko pomaga walczyć ze skutkami kataklizmu Na terenach dotkniętych powodzią trwa wojskowa operacja o kryptonimie 'Feniks'. To największa operacja wojskowa po 1989 roku. Przez cały czas jej trwania, czyli co najmniej do końca roku, w pomoc samorządom w odbudowie zniszczonej infrastruktury… » więcej 2024-09-24, godz. 16:30, ROD - artykuły Góry Opawskie zamknięte. Właściciele ośrodków liczą straty po powodzi Wielka woda, która przeszła w ostatnich dniach przez województwo opolskie, mocno dotknęła też opolskich przedsiębiorców. W wielu miejscowościach zniszczone zostały mniejsze i większe biznesy - sklepy, kawiarnie, bary, apteki. Opolska… » więcej 2024-09-23, godz. 16:30, ROD - artykuły Opolszczyzna sprząta po wielkiej wodzie, Opole myśli o inwestycjach przeciwpowodziowych Fala powodziowa na Odrze dotarła do województwa lubuskiego. Tymczasem Opole może już odetchnąć z ulgą. Stolicę regionu, ale także Kędzierzyn-Koźle czy Wrocław uratował przed zalaniem sprawnie działający suchy zbiornik Racibórz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »