Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2021-04-30, godz. 16:00, ROD - artykuły Matury 2021. W szkołach przygotowania do egzaminu dojrzałości w reżimie sanitarnym W opolskich szkołach średnich trwają przygotowania do tegorocznych egzaminów dojrzałości. Egzaminy maturalne będą przeprowadzane zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki… » więcej 2021-04-29, godz. 16:00, ROD - artykuły "Klimatu górskiego w Jarnołtówku nie czuć". Mieszkańcy i turyści czekają na niezbędna infrastrukturę Jarnołtówek to jedna z najpiękniej położonych, u stóp Kopy Biskupiej, miejscowości turystycznych w naszym regionie. W marcu gmina Głuchołazy otrzymała 4 miliony złotych w ramach rządowego programu wsparcia dla samorządów na terenach… » więcej 2021-04-29, godz. 16:00, ROD - artykuły Turystyka rowerowa. Opolszczyzna chce mieć DDR-ki podobne do tych w Małopolsce Ma być ich więcej, mają być nowoczesne i połączyć całe nasze województwo. Mowa o ścieżkach rowerowych, a dokładniej, zgodnie z przepisami o DDR-kach, czyli drogach dla rowerów. Urząd marszałkowski realizuje projekt 'Opolskie… » więcej 2021-04-28, godz. 16:00, ROD - artykuły Moda na rowery coraz większa. Ceny w sklepach też... Nawet o 20-30 procent więcej musimy zapłacić za nowy rower w opolskich sklepach. Takiej podwyżki nie było od ponad 30 lat. Wpływ na taką sytuację ma pandemia koronawirusa. Z jednej strony rosnąca podaż na jednoślady, które często… » więcej 2021-04-28, godz. 16:00, ROD - artykuły Kontrolowany odstrzał dzikiej zwierzyny w jednostce wojskowej koło Szumiradu Radni wojewódzcy zgodzili się na odstrzał dzikiej zwierzyny w lasach na terenie jednostki wojskowej w Szumiradzie. Przez 5 lat myśliwi będą musieli odłowić 20 saren, 60 jeleni szlachetnych oraz 120 dzików. Decyzja ta nie powinna wzbudzać… » więcej
349350351352353354355
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »