Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2021-05-24, godz. 16:00, ROD - artykuły W Głębinowie ustanowiono sanktuarium św. Rity, patronki spraw trudnych i beznadziejnych Diecezjalne Sanktuarium świętej Rity ustanowiono w Głębinowie obok Nysy. W tamtejszym kościele od 2015 roku znajdują się relikwie patronki do spraw trudnych i beznadziejnych, czyli fragment tuniki przekazanej przez siostry augustianki… » więcej 2021-05-24, godz. 16:00, ROD - artykuły Odmrażanie szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu Od najbliższej środy (26.05) szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu zacznie przyjmować pacjentów niecovidowych. Placówka będzie działać hybrydowo, czyli pozostawi kilkadziesiąt łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem… » więcej 2021-05-21, godz. 16:15, ROD - artykuły Na Górze św. Anny obchodzono Dzień Kadeta. "Wykazali się dużą miłością do Polski i honorem" Sto lat temu 21 maja 1921 roku rozpoczęła się ofensywa militarna wokół Góry św. Anny. Trwające tydzień walki były najcięższymi w czasie III Powstania Śląskiego. W czasie tej bitwy szczególne zasługi mieli kadeci, czyli uczniowie… » więcej 2021-05-21, godz. 07:26, ROD - artykuły Minizoo na działkach. "Każdy może wejść, nakarmić, pogłaskać" Kozy, owce i daniele. To mieszkańcy nyskiego minizoo urządzonego przez grupę działkowców. W przyszłości zagroda może powiększyć się o wybiegi dla alpak czy koni. » więcej 2021-05-19, godz. 16:10, ROD - artykuły Pracowite wakacje drogowców. Sporo remontów na "krajówkach" Na przełomie czerwca i lipca rozpocznie się przebudowa DK 40 w Prudniku, mniej więcej w tym samym czasie drogowcy opanują krajową '39' w Brzegu. Jednocześnie trwa budowa obwodnicy Niemodlina i tu wprowadzana jest właśnie zmiana organizacji… » więcej
343344345346347348349
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »