Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Poradnik wyborczy

Poradnik wyborczy

2014-09-17, 16:55 Autor: Radio Opole

Jak prowadzić "czystą" kampanię?

Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem zarządzenia wyborów i trwa do 14.11 do godz. 24.00.
Każdy komitet wyborczy od momentu zarejestrowania może prowadzić agitację wyborczą, czyli zachęcać wyborców do zagłosowania na ich kandydata.

Czego nie wolno robić w czasie kampanii wyborczej?

Tomasz Szczepański - Nie wolno prowadzić kampanii wyborczej na terenie zakładów pracy, na terenie urzędów administracji rządowej i samorządowej, na terenie szkół wobec uczniów oraz na terenie jednostek wojskowych - mówi Tomasz Szczepański z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W trakcie kampanii nie wolno proponować alkoholu lub organizować loterii fantowej.

Plakaty wyborcze mogą być naklejane w miejscu do tego wyznaczonym przez urzędy gmin. W innych miejscach naklejanie plakatów jest możliwe, jeśli uzyska się zgodę właściciela obiektu, na którym plakat ma być powieszony. - Zabronione jest więc na przykład wieszanie plakatów na wiatach przystankowych bez zgody jej właściciela - wyjaśnia Szczepański.

Nie ma obowiązku zrywana plakatów w czasie ciszy wyborczej. Nie można ich jednak rozwieszać w sobotę poprzedzającą dzień głosowania. W tych wyborach samorządowych będzie to więc 15 listopada oraz w dniu głosowania czyli w niedzielę 16 listopada.

- Plakat powieszony wcześniej, może wisieć w dniu ciszy wyborczej i głosowania - zaznacza Szczepański. - Inaczej jest z plakatami naklejonymi w autobusach. Muszą one w okresie ciszy wyborczej zniknąć, lub autobus w którym znajdują się plakaty wyborcze musi zostać unieruchomiony - uczula.

Wyjaśnienie Państwowej Komisji Wyborczej stanowi, że w trakcie ciszy wyborczej wszystkie plakaty muszą być statyczne, nie mogą się przemieszczać.

Posłuchaj:

Zobacz także

2014-11-28, godz. 13:35, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Jak prawidłowo oddać głos w drugiej turze W drugiej turze wyborów wyborcy otrzymają kartę do głosowania koloru różowego na której będą nazwiska dwóch kandydatów na wójta burmistrza lub prezydenta. » więcej 2014-11-26, godz. 17:26, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Gdzie odbędzie się druga tura wyborów? Druga tura wyborów oznacza to, że w pierwszej turze, czyli 16 listopada, żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 procent głosów. Kwalifikują się do niej dwaj kandydaci na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, którzy uzyskali… » więcej 2014-11-16, godz. 11:54, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Wybory w liczbach Ilu wyborców jest w województwie opolskim? Ilu wybieramy radnych, prezydentów, burmistrzów i wójtów? No i jak poprawnie oddać głos? Na te pytania odpowiedzi znajdą Państwo w przygotowanej przez nas infografice » więcej 2014-09-29, godz. 11:09, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Do 17.10 można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Kto i jak może to zrobić? Głosować korespondencyjnie mogą jedynie osoby mające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Nie mogą jednak w tym dniu przebywać w zakładach opieki zdrowotnej, domach opieki społecznej, zakładach karnych… » więcej 2014-09-26, godz. 12:18, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Za pracę w obwodowej komisji wyborczej płacą od 300 do 380 zł. Jak zostać członkiem komisji? Do 17 października można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Są to te komisje, do których idziemy w dzień wyborów, żeby zagłosować. One ustalają wyniki głosowania w obwodzie. Pracują w składach… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »