Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Poradnik wyborczy

Poradnik wyborczy

2014-09-11, 15:52 Autor: Radio Opole

Jak zarejestrować listę i kto może kandydować?

Listy kandydatów na radnych oraz kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast można rejestrować od momentu utworzenia i ukonstytuowania się terytorialnych komisji wyborczych, których siedziby są w gminie, powiecie i w urzędzie marszałkowskim. Te komisje powoływane są 22.09.
Rejestracja kandydatów na radnych trwa do 7.10, natomiast kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zgłasza się do 17.10.

Tomasz Szczepański W gminach są okręgi jednomandatowe, więc tam na liście komitetu wyborczego kandydatów na radnych może być tylko jedna osoba. Do rady powiatu na liście musi być minimalnie 3 kandydatów a maksymalnie dwukrotność liczby wybieranych radnych w danym okręgu. W wyborach do sejmiku województwa minimalna liczba kandydatów to 5 a maksymalna dwukrotność liczby wybieranych mandatów w tym okręgu wyborczym.

Każda lista kandydatów na radnych powinna być poparta podpisami. Lista do rady gminy musi być podpisana przez 25 osób, mających prawa wyborcze i mieszkające na terenie gminy w której kandyduje. Lista z kandydatami na radnych miasta na prawie powiatu musi być poparta 150 podpisami a na radnych powiatów musi być poparta 200 podpisami osób zamieszkujących ten powiat. Listy "sejmikowe" muszą być poparte 300 podpisami mieszkańców całego województwa.

Jeżeli kandydat jest urodzony przed 1.08.1972 roku musi złożyć oświadczenie lustracyjne, lub informację o tym, że takie oświadczenie złożył już wcześniej.

Kandydować na radnych mogą osoby, które w dniu wyborów mają ukończone 18 lat.
Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast muszą w dniu wyborów mieć ukończone 25 lat.

Nie mogą kandydować osoby, które zostały pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, oraz osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym wyrokiem sądu lub, które zostały skazane za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności.
Urzędnicy mogą kandydować, ale jeśli zdobędą mandat, muszą w ciągu 7 dni złożyć wniosek o urlop bezpłatny na czas sprawowania mandatu.

Posłuchaj:

Zobacz także

2014-11-28, godz. 13:35, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Jak prawidłowo oddać głos w drugiej turze W drugiej turze wyborów wyborcy otrzymają kartę do głosowania koloru różowego na której będą nazwiska dwóch kandydatów na wójta burmistrza lub prezydenta. » więcej 2014-11-26, godz. 17:26, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Gdzie odbędzie się druga tura wyborów? Druga tura wyborów oznacza to, że w pierwszej turze, czyli 16 listopada, żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 procent głosów. Kwalifikują się do niej dwaj kandydaci na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, którzy uzyskali… » więcej 2014-11-16, godz. 11:54, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Wybory w liczbach Ilu wyborców jest w województwie opolskim? Ilu wybieramy radnych, prezydentów, burmistrzów i wójtów? No i jak poprawnie oddać głos? Na te pytania odpowiedzi znajdą Państwo w przygotowanej przez nas infografice » więcej 2014-09-29, godz. 11:09, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Do 17.10 można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Kto i jak może to zrobić? Głosować korespondencyjnie mogą jedynie osoby mające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Nie mogą jednak w tym dniu przebywać w zakładach opieki zdrowotnej, domach opieki społecznej, zakładach karnych… » więcej 2014-09-26, godz. 12:18, Wybory samorządowe 2014 - poradnik Za pracę w obwodowej komisji wyborczej płacą od 300 do 380 zł. Jak zostać członkiem komisji? Do 17 października można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Są to te komisje, do których idziemy w dzień wyborów, żeby zagłosować. One ustalają wyniki głosowania w obwodzie. Pracują w składach… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »