W gminach są okręgi jednomandatowe, więc tam na liście komitetu wyborczego kandydatów na radnych może być tylko jedna osoba. Do rady powiatu na liście musi być minimalnie 3 kandydatów a maksymalnie dwukrotność liczby wybieranych radnych w danym okręgu. W wyborach do sejmiku województwa minimalna liczba kandydatów to 5 a maksymalna dwukrotność liczby wybieranych mandatów w tym okręgu wyborczym.
Każda lista kandydatów na radnych powinna być poparta podpisami. Lista do rady gminy musi być podpisana przez 25 osób, mających prawa wyborcze i mieszkające na terenie gminy w której kandyduje. Lista z kandydatami na radnych miasta na prawie powiatu musi być poparta 150 podpisami a na radnych powiatów musi być poparta 200 podpisami osób zamieszkujących ten powiat. Listy "sejmikowe" muszą być poparte 300 podpisami mieszkańców całego województwa.
Jeżeli kandydat jest urodzony przed 1.08.1972 roku musi złożyć oświadczenie lustracyjne, lub informację o tym, że takie oświadczenie złożył już wcześniej.
Kandydować na radnych mogą osoby, które w dniu wyborów mają ukończone 18 lat.
Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast muszą w dniu wyborów mieć ukończone 25 lat.
Nie mogą kandydować osoby, które zostały pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, oraz osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym wyrokiem sądu lub, które zostały skazane za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności.
Urzędnicy mogą kandydować, ale jeśli zdobędą mandat, muszą w ciągu 7 dni złożyć wniosek o urlop bezpłatny na czas sprawowania mandatu.
Posłuchaj: