Dziś ostatnia przed pierwszą turą samorządową debata Radia Opole. Jej gośćmi będą kandydaci na prezydenta Opola. Czy rozmowa będzie merytoryczna czy też kandydaci kontynuować będą wymianę ciosów? Zapraszamy do słuchania od 17:05. Debatę po emisji będzie można posłuchać i obejrzeć tu: DEBATA.
Aneta Skomorowska i Marek Świercz porozmawiają z: Norbertem Honką, pierwszym w historii kandydatem Mniejszości Niemieckiej na prezydenta Opola, Tadeuszem Jarmuziewiczem z Platformy Obywatelskiej, Marcinem Ociepą, kandydującym z ramienia Razem dla Opola z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Pilcem reprezentującym Nową Lewicę Opolską, Grzegorzem Sawickim z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Arkadiuszem Wiśniewskim, kandydującym z własnego komitetu.
Czy sprzedawać udziały miasta w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny? Czy budować drogę przez wyspę Bolko? Jak rozładować korki w Opolu? Co zrobić, by ożywić kulturalnie centrum miasta? Te pytania dominowały w kampanii wyborczej w Opolu.
Jednak to nie one zdominowały kampanię. Ton nadały jej bezpardonowe personalne ataki wymierzone w kandydatów i domniemane afery, za które mieli odpowiadać. Tomaszowi Garbowskiemu wypomniano to, że był prominentnym działaczem SLD w czasach afery ratuszowej. Arkadiusza Wiśniewskiego obciążano odpowiedzialnością za niekorzystną dla miasta - przynajmniej zdaniem jego przeciwników i części radnych obecnej Rady Miasta - transakcję sprzedaży działki przy ul. Andersa 8. Tadeuszowi Jarmuziewiczowi zarzucono, że był kiepskim wiceministrem, który nie pamiętał o problemach Opolszczyzny...
Największą niespodzianką było niezarejestrowanie trzech list kandydatów SLD do Rady Miasta, co uniemożliwiło posłowi Garbowskiemu start w wyborach prezydenckich. Sprawa trafiła do prokuratury, bo część list z podpisami została skserowana. Ciekawostka jest też to, że ustępujący po 12 latach prezydent Ryszard Zembaczyński nie poparł żadnego z kandydatów.
Oto lista debat, które już się odbyły: