Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Debaty

Debaty

2014-11-05, 23:26 Autor: Radio Opole

Między ratuszem a rektoratem. FILM

Debata o akademickim Opolu za nami. Jak powinna układać się współpraca między władzami miasta a uczelni? Czy w tym dialogu powinni brać udział sami studenci? O tym rozmawiano podczas debaty zorganizowanej przez samorząd studencki Uniwersytetu Opolskiego.

Zobacz galerię zdjęć

Pytania dotyczyły między innymi programów stypendialnych, stołówki w kampusie UO, a także ożywienia opolskiego rynku, by stał się atrakcyjny kulturalnie. Każdy z kandydatów ma także swoja receptę na akademickie Opole.

- Studenci decydują o obliczu naszego miasta, trzeba z nimi rozmawiać. Czas zaniedbań minął - przekonywał Marcin Ociepa, kandydat komitetu Razem dla Opola. - To musi być samo sedno miasta, jego serce. Spójrzmy na liczbę studentów i jej proporcje do liczby mieszkańców. Także na liczbę uczelni w naszym mieście. Trzeba sprzęgnąć władze miasta i naszych szkół wyższych.

- Do pełnego spełnienia marzeń studentów nie wystarczy jedna kadencja. To praca bardzo mozolna, z którą musimy się zmierzyć - dodał Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej. - Tu nie ma jednego guzika, który naciśniemy i wszystko będzie wzorcowe. Myślę, że trzeba ożywić rynek, ale także w ciągu kadencji jest do zrealizowania budowa dwustu mieszkań pod wynajem dla studentów


- Nie jest ważne tylko to, co w trakcie studiów. Jakoś trzeba tych młodych i wykształconych tu zatrzymać - twierdzi Grzegorz Sawicki, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Żeby Opole kojarzyło się z tym, że można tu znaleźć dobrą pracę za godziwe pieniądze. Ponadto dalsza pomoc dla absolwentów w postaci dostępu do mieszkań i pomoc na przykład w opiece nad dziećmi.


- Ja bym postawił na merytoryczny dialog władz miasta z uczelniami - mówił Jarosław Pilc, kandydat Nowej Lewicy - Ten dialog powinien dotyczyć pieniędzy między innymi. Należy pomagać żakom w organizacji przedsięwzięć, także tych kulturalnych. Należy się spotykać, nie tylko w sprawach strategicznych, ale też bieżących. Problemy trzeba rozwiązywać szybko i skutecznie.


- Musimy tych studentów tu przyciągnąć i uczyć ich języków w kontekście trudnego rynku pracy - taki pogląd wygłosił dr Norbert Honka z Mniejszości Niemieckiej. - Postawiłbym na zwiększenie nacisku na języki obce, bowiem znajomość jednego takiego pozwala zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy o 40 procent, a dwóch już o 100 procent. To jest gra warta świeczki.


- Studentom, także tym przyszłym, należy coś zaoferować. Będziemy nad tym pracować wspólnie - dodał kandydat komitetu Opole na Tak Arkadiusz Wiśniewski. - Trzeba wzmocnić promocję wszystkich uczelni na zewnątrz. Z prostego powodu, by przyciągnąć nowych żaków do Opola. Druga kwestią jest, by zatrzymać tych, którzy sie tu wykształcą. Padło pytanie także o halę sportową dla UO. To jest temat, który musi zostać podjęty przez władze miasta i uczelni.


- My będziemy zaś rozliczać kandydatów z obietnic - zakończył Maciej Kochański, przewodniczący samorządu żaków UO. - Wszystko mamy na taśmach. Po wyborach będziemy się z spotykać z włodarzami i przypominać o tym, co nam obiecali


Radio Opole objęło debatę, która odbyła się w Studenckim Centrum Kultury, patronatem medialnym. Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.

 Adam Wołek



Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »