Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-14, 16:46 Autor:

Niedzielna Loża Radiowa 11 października 2015 - posłuchajcie!

Leszek Korzeniowski [fot. Wanda Kownacka]
Leszek Korzeniowski [fot. Wanda Kownacka]
Zakończyły się posiedzenia Sejmu VII kadencji. Wraz z opolskimi politykami podsumujemy ostatnie cztery lata pracy posłów i senatorów. Przedstawimy najważniejsze ustawy i wydarzenia z minionej kadencji oraz podyskutujemy na temat aktualnej pozycji Opolszczyzny w kraju. W czym najmniejszy region musi być lepszy, by mógł przetrwać w przyszłości jako województwo? Jaka może być w tym zasługa nowych opolskich parlamentarzystów?
Niedzielna Loża Radiowa 11.10.15
Opolscy politycy podsumowali VII kadencję sejmu. Odnieśli się do najważniejszych wydarzeń minionych lat, mówili też o perspektywach naszego regionu i nadziejach pokładanych w parlamentarzystach, których wybierzemy w nadchodzących wyborach.

- To były dobre 4 lata, dla Polski i naszego regionu - ocenił poseł Leszek Korzeniowski. - Przede wszystkim udało się rozpocząć rozbudowę Elektrowni Opole, choć wielu w nią wątpiło - dodał poseł PO.

- To była kadencja zmarnowanych szans i nieprzeprowadzonych reform - podsumował lata rządów Platformy Patryk Jaki z Solidarnej Polski.

Jarosław Pilch z Twojego Ruchu wskazuje na reformę emerytalną jak najważniejszą decyzję podjętą przez sejm mijającej kadencji. - A co do środków unijnych - nie przeceniajmy tu roli parlamentu - dodał Pilc.

- Cieniem na parlamencie położyła się niemożność odrzucenia weta prezydenta co do ustawy o uzgodnieniu płci - dodał Pilc.

- Pamiętajmy o warunkach, w jakich pracował ten rząd - przypomniał Stanisław Rakoczy z PSL, wskazując na kończący się kryzys ekonomiczny i niepewną sytuacją społeczno-polityczną.

- To były 4 lata aktywnej, głównie merytorycznej pracy - ocenił poseł MN Ryszard Galla. Przebrnęliśmy przez wiele długo oczekiwanych, złożonych ustaw, znowelizowaliśmy też ustawę o mniejszościach narodowych.

- To była "kadencja konserwowania żelaznego uścisku koalicyjnego", ale kilka sukcesów odnotowano - podsumował Piotr Woźniak z SLD. - Nie wszystko się jednak udało - dodał Woźniak.

- Jako opozycja krytykujemy wiele - powiedział Jerzy Żyżyński PiS. Wskazał też jednak na sukcesy, jak chociażby na ustawę o likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego.

Posłowie oceniali dobrze politykę zagraniczną rządu tej kadencji, politykę prorodzinną, zwrócili też uwagę na długo oczekiwaną ustawę o odnawialnych źródłach energii.
Wśród porażek znalazły się szybko przyrastające: dług publiczny i zadłużenie zagraniczne oraz rekordowo drogie autostrady.
A wśród nadziei pokładanych w nowym rządzie znalazły się te dotyczące mądrych ustaw o wieku emerytalnym.

Zobacz także

2015-10-25, godz. 21:20, Wiadomości z regionu PiS może samodzielnie rządzić - to wyniki exit polls. Relacja ze sztabu - Prawo i Sprawiedliwość ma według badań exit polls samodzielne rządy. Nasza ciężka praca się opłaciła - powiedział Radiu Opole Sławomir Kłosowski, lider PiS w regionie. - Co prawda są to nieoficjalne wyniki, ale zadowalają… » więcej 2015-10-25, godz. 20:57, Wiadomości z regionu Po 4 mandaty dla PiS i PO, 2 dla Kukiz'15, po 1 dla Nowoczesnej Ryszarda Petru i MN - pierwsze nieoficjalne wyniki. [RELACJA NA ŻYWO] [AKTUALIZACJA 6:24] Z wstępnych wyliczeń 715 z 900 obwodowych komisji wyborczych na Opolszczyźnie [80%] wynika, że po 4 mandaty dostaną PiS i PO, 2 dla Kukiz'15, po 1 dla Nowoczesnej Ryszarda Petru i Mniejszości Niemieckiej. » więcej 2015-10-25, godz. 18:46, Wiadomości z regionu Do godz. 17:00 zagłosował co trzeci opolski wyborca. To najniższa frekwencja w kraju Niemal co trzeci mieszkaniec Opolszczyzny wziął udział w wyborach parlamentarnych do godziny 17:00. Najwyższą frekwencję odnotowano w Opolu, najniższą w gminie Murów. Frekwencja dla całego kraju na godzinę 17:00 to 38,97 procen… » więcej 2015-10-25, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Frekwencja na Opolszczyźnie na razie najniższa w kraju - 32,94% Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła w regionie 32,94%, jest najniższa w Polsce. Do godz. 17:00 w kraju zagłosowało 38,97% uprawnionych. To dane Państwowej Komisji Wyborczej. » więcej 2015-10-25, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Ponad 13,5 procent do południa w regionie. Jest kolejny incydent łamania ciszy wyborczej 13,58 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa opolskiego przed południem zagłosowało w wyborach parlamentarnych. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »