Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-19, 13:45 Autor: Justyna Krzyżanowska

Mirosław Patoła o wolnościowcach z KORWINa, szansach wyborczych działaczy RAŚ i prawdopodobnej porażce posła MN Ryszarda Galli

Mirosław Patoła [fot. Radio Opole]
Mirosław Patoła [fot. Radio Opole]
- Zwracam się ze swoim programem do tych 120 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny, którzy w spisie powszechnym w 2011 roku zadeklarowali, że czują się Ślązakami - powiedział w Loży Radiowej Mirosław Patoła z Ruchu Autonomii Ślaska, który kandyduje do Sejmu z drugiego miejsca opolskiej listy komitetu KORWIN. - Trzeba dokończyć społeczną inicjatywę nowelizacji ustawy o mniejszościach poprzez dopisanie do listy mniejszości etnicznych Ślązaków. Wystarczy jedno słowo.
Posłuchaj rozmowy z Mirosławem Patołą
Nasz gość mówi, że RAŚ od jakiegoś czasu prowadził rozmowy z różnymi komitetami, ostatecznie podpisał - bardzo korzystne, jak twierdzi - porozumienie programowe z politykami formacji KORWIN, dla których kwestie wolnościowe są najważniejsze.

- Skądś kandydować trzeba - tłumaczy nasz gość, dodając, że przy obowiązującej ordynacji organizacje o charakterze regionalnym nie mają szans na start do Sejmu.

W województwie śląskim działacze RAŚ zostali zaproszeni na listy komitetu Zjednoczeni dla Śląska, który został stworzony przez działaczy Mniejszości Niemieckiej i dlatego nie obowiązuje go próg wyborczy. Zdaniem naszego gościa, komitet ma szansę na co najmniej dwa mandaty, w tym jeden dla prof.Zbigniewa Kadłubka z kręgu Ruchu Autonomii Śląska.

- Jak oceniam swoje szanse? Zważywszy, że miejsce zajmowane przez posła MN może być puste, jest szansa dla innych ugrupowań - mówi Patoła. - Uważam, że po raz pierwszy opolska Mniejszość Niemiecka może nie mieć swojego posła. Ale niech się nie martwi, będzie mogła kierować swoje postulaty do mnie.

Nasz gość krytycznie ocenia także działalność posła Ryszarda Galli, wskazując na jego zbyt niską - w jego ocenie - parlamentarną aktywność.

- Czy 40 wypowiedzi w ciągu 4 lat to dużo? - pyta retorycznie polityk RAŚ.

Zobacz także

2015-10-26, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Witold Zembaczyński jako poseł nie podniesie ręki za zmianą konstytucji Witold Zembaczyński - wygrany w wyborach do Sejmu z list Nowoczesnej przekonuje, że będzie forsował pomysły, które przedstawił w swojej kampanii wyborczej. Zagłosowało na niego 12 699 osób i dzięki temu zadebiutuje w roli parla… » więcej 2015-10-26, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Rekordowe poparcie dla Czerwińskiego do Senatu, Okrągły w Sejmie nie będzie W kolejnej kadencji Prudnik nadal będzie miał parlamentarzystę. Po raz pierwszy będzie to jednak senator. Został nim Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości. Do Sejmu nie dostała się natomiast zasiadająca tam przez dwie kadencje… » więcej 2015-10-26, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Rajmund Miller nadal posłem PO. "Popełniliśmy błędy" 8.565 głosów - tylu wyborców zagłosowało na Rajmunda Millera (PO), co daje mu poselski mandat także w tej kadencji. W Radiu Opole powiedział, że nadal chce pracować dla rozwoju regionu. Buduje się już obwodnica Nysy, ale pozostała… » więcej 2015-10-26, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Ludowcy zaskoczeni słabym wynikiem. Krajczy: Mogły decydować głosy nieważne Norbert Krajczy nie kryje zaskoczenia osiągniętym wynikiem w wyborach parlamentarnych. Kandydat walczył o głosy z drugiej pozycji do Sejmu z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. » więcej 2015-10-26, godz. 11:52, Wiadomości z regionu Głosowanie w liczbach bezwzględnych [WYNIKI NIEOFICJALNE] Do urn poszło 338 248 uprawnionych do głosowania mieszkańców Opolszczyzny, frekwencja wyniosła więc 43,12%. Najwięcej - bo 27,77% - Opolan poparło Prawo i Sprawiedliwość. Platforma Obywatelska, która do tej pory wygrywała wybory… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »