Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2017-06-25, 13:19 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 czerwca 2017 roku!

Uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej o nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz rekordowo niskim deficycie budżetowym na koniec maja 2017 roku
Incydent z udziałem prezesa Związku Gmin Śląska Opolskiego na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, rekordowo niski deficyt budżetowy oraz nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych były tematami Niedzielnej Loży Radiowej 25 czerwca 2017 roku.
Przypomnijmy: prezes ZGŚO Czesław Tomalik usiłował wyprosić z obrad rzeczniczkę wojewody opolskiego, co wojewoda publicznie skrytykował, zwracając także uwagę na brak przejrzystości działalności związku, który zrzesza dziś nieco więcej niż połowę opolskich gmin. Wszyscy uczestnicy programu zgodnie stwierdzili, że zachowanie Tomalika było niedopuszczalne. Zdaniem Sławomira Kłosowskiego z PiS, powinien być teraz traktowany jako persona non grata a związek powinien się przyjrzeć jego działaniom. Ryszard Galla z MN zasugerował, że prezydent Opola, który jako starostwa powiatu grodzkiego ma nadzór nad stowarzyszeniami, winien zarządzić kontrolę prac związku. O taki audyt zaapelował także Wojciech Jagiełło z Kukiz '15, który zauważył, że z raportów finansowych (ostatni zamieszczony na stronie ZGŚO dotyczy roku 2012) wynika, że działalność ZGŚO ogranicza się do wypłacania pensji pracownikom. Piotr Piaseczny z Nowoczesnej powątpiewał w merytoryczną jakość tych sprawozdań, a Grzegorz Sawicki z PSL i Rajmund Miller przyznali, że samorządy zrzeszone w związku powinny zając się zarówno zachowaniem prezesa, jak i jego działalnością.

Sporo emocji wzbudził temat finansów publicznych. Politycy opozycji cieszyli się z niskiego deficytu budżetowego (200 mln zł, czyli tylko 3 promile planowanego na ten rok budżetu, na koniec maja) i przyznali, że jest to efekt znacznie lepszej ściągalności podatku VAT pod rządami prawicy, przekonywali jednak, że boom gospodarczy nie jest zasługą PiS, ale raczej koniunktury ogólnoświatowej. Kłosowski ripostował, że nie dziwi go taka retoryka, podkreślił przy tym, że to rząd PiS zaczął wreszcie spłacać długi zaciągnięte przez rząd PO - PSL.

Sporo emocji wzbudził temat nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Politycy opozycji jednym głosem mówili o "skoku na samorządy", przekonywali, że izby będą miały za duże uprawnienia, bo będą mogły usuwać odwoływać samorządowców pod pretekstem, że ich decyzje są rzekomo niegospodarne i niecelowe. Nowych przepisów bronił tylko europoseł Kłosowski, który podkreślał, że za publiczne pieniądze, a takimi pieniądzmi dysponują samorządy, w ostatecznym rozrachunku odpowiedzialność ponosi rząd i dlatego to on musi mieć narzędzie kontroli tego, jak te pieniądze są wydawane.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Grzegorz Sawicki (PSL), Rajmund Miller (PO), Wojciech Jagiełło (Kukiz '15), Piotr Piaseczny (Nowoczesna) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »