Ponadto premier Donald Tusk poinformował na platformie X, że zapadła decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA, opisując ten fakt w kategorii "przełomu" i dziękując za "dobrą współpracę" ministrom kultury Polski i Ukrainy. Tu krytykowało głównie Prawo i Sprawiedliwość, a Mateusz Morawiecki napisał, że chodzi o procedury wszczęte jeszcze za poprzedniego rządu.
Czy polska klasa polityczna powinna w tych sprawach mieć jedno stanowisko? A może
temat Ukrainy powinien być wyjęty z bieżącego sporu politycznego i kampanii prezydenckiej w imię strategicznych interesów Polski?
Dodajmy, że MSZ Ukrainy uznało, że Karol Nawrocki przedkłada koniunkturalne względy nad strategiczne interesy bezpieczeństwa własnego kraju, dobrosąsiedzkie relacje oraz wartości wolności i demokracji.
Drugi z tematów dotyczył wyborów prezydenckich.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, ogłosił ich datę. Już wiadomo, że odbędą się one w niedzielę, 18 maja. Potencjalna druga tura wyborów będzie miała miejsce 1 czerwca.
Tymczasem nadal trwa przepychanka wokół dotacji dla PIS, a tzw. ustawa incydentalna trafiła do prac komisji. Ma spowodować, że w sprawach dotyczących rozpoznawania protestów wyborczych i stwierdzania ważności wyborów miałyby orzekać trzy połączone izby Sądu Najwyższego: Karna, Cywilna i Pracy, a nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
PSL proponuje tymczasem, by to Trybunał Stanu rozstrzygał o ważności wyborów, bo - jak twierdzi - Trybunał Stanu to dziś jedyny organ państwowy związany z władzą sądowniczą, którego status nie budzi wątpliwości.
Czy te pomysły przybliżają nas do znalezienia rozwiązania obecnego kryzysu wokół PKW?
Udział w programie wzięli:
poseł Paweł Masełko - Platforma Obywatelska/ Koalicja Obywatelska
Marcin Oszańca - PSL
Karol Tobolak - Konfederacja/Ruch Narodowy
Fabian Pszon - Prawo i Sprawiedliwość
program prowadził Ireneusz Prochera