Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych…
2024-07-14, 12:13 Autor: Daniel Klimczak

O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024)

O szczycie NATO, bezpieczeństwie Polski i pracy sejmowych komisji śledczych. Niedzielna Loża Radiowa (14.07.2024)
W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz kraj odwiedził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oba państwa podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W skrócie chodzi o to, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w walce z nieprzyjacielem, jednak jak podkreślał premier Donald Tusk, nie będzie to odbywało się kosztem naszego bezpieczeństwa.

O wsparciu Ukrainy i wzmacnianiu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO rozmawiano także podczas szczytu sojuszu w Waszyngtonie. Jak ustalono, w Bydgoszczy powstanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, a w Niemczech od 2026 roku będą stacjonować kolejne amerykańskie systemy obrony powietrznej. Podczas szczytu potwierdzono też, że Rosja jest dla sojuszu głównym zagrożeniem, choć wskazano, że niejedynym, bo coraz większe jest dostrzegane także ze strony Chin.

Opolskich polityków zapytaliśmy, czy szczyt spełnił ich oczekiwania i czy przyniesie on realne wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. W programie poruszyliśmy też wątek sejmowych komisji śledczych, które coraz częściej stają się areną wymiany uszczypliwości.
Po trwającej od maja przerwie, komisja śledcza do spraw tzw. wyborów kopertowych wznowiła swoje prace. W składzie nastąpiło sporo zmian. Jest nowa przewodnicząca (to już czwarta osoba kierująca pracami od momentu powołania komisji), zmieniło się też troje jej członków, co ma związek z wyborami do europarlamentu. Część publicystów zaczyna nazywać to grono "komisją ds. przesiadek na krzesłach". Krytykowana jest też przewlekłość prac, bo choć raport końcowy z jej prac miał być gotowy w czerwcu to nadal go nie opracowano. Nowa przewodnicząca Magdalena Filiks zapowiada obecnie, że dokument ma powstać do końca tego miesiąca.

Spore emocje wywołało także wtorkowe przesłuchanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka przez komisję ds. tzw. afery wizowej. W przekazach medialnych relacjonujących to wydarzenie przeczytamy głównie o dialektach, sztucznych zębach czy botoksie.

Czy zatem komisje śledcze są jeszcze traktowane poważnie - także przez jej członków i czy rzeczywiście mają one szanse wyjaśnić kwestie, do ustalenia szczegółów których zostały powołane? To kolejne pytanie, które zadaliśmy uczestnikom naszej debaty.


W programie udział wzięli:
  • Tadeusz Jarmuziewicz - Koalicja Obywatelska,
  • Leszek Pierzga - Prawo i Sprawiedliwość,
  • Ryszard Skawiński - Konfederacja,
  • Piotr Fitowski - Polska 2050,
  • Kacper Czubaszek - Lewica.
Debatę prowadził Daniel Klimczak.

Zobacz także

2025-01-12, godz. 12:27 Zgoda Ukrainy na ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej i termin wyborów prezydenckich tematami Niedzielnej Loży Radiowej… Nieoczekiwanie pod koniec minionego tygodnia tematy ukraińskie mocno wróciły do dyskursu politycznego w Polsce. Najpierw mieliśmy zamieszanie po słowach Karola… » więcej 2025-01-05, godz. 13:30 Prognozy polityczne na 2025 rok i prezydencja w UE w Niedzielnej Loży Radiowej (05.01) Podczas pierwszego w nowym roku spotkania w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o tym, jaki będzie ten zaczęty właśnie rok 2025. Czy będzie rokiem "pozytywnego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:43 Od stycznia wzrosną najniższe wynagrodzenia i emerytury. Zmiany dotkną też przedsiębiorców. Jak wpłynie to na zamożność… Od stycznia najniższa płaca dla zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę ma wzrosnąć z obecnych 4300 złotych brutto do 4666, co "na rękę" da wzrost o około… » więcej 2024-12-22, godz. 12:41 Niedzielna Loża Radiowa (22.12) o azylu dla Marcina Romanowskiego i proceduralnym zagrożeniu dla wyborów prezydenck… Węgierski rząd udzielił w czwartek azylu politycznego posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu wobec… » więcej 2024-12-15, godz. 13:27 Rok rządu Donalda Tuska - udany, czy stracony czas dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (15.12.2024) Przedwczoraj minął rok od przejęcia władzy przez rząd Donalda Tuska. Według sondażu United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej, tylko 13,6% respondentów… » więcej 2024-12-08, godz. 12:24 Niedzielna Loża Radiowa (08.12) o immunitetach polityków i ustawie budżetowej Czy sprawa pozbawiania immunitetów Z.Ziobry i J.Kaczyńskiego to dowód na równość wobec prawa, działania motywowane politycznie czy odpowiedź na realne… » więcej 2024-12-01, godz. 12:29 Czy studia Szymona Hołowni spowodują "kryzys zaufania w koalicji"? Jak długo będziemy dopłacać do rachunków za prąd?… W tym tygodniu znów usłyszeliśmy o najsłynniejszej uczelni w Polsce. Według doniesień Newsweeka, studentem "widmo" Collegium Humanum miał być marszałek… » więcej 2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »