Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod…
2023-06-04, 12:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji ustawy, a także o dobrych danych gospodarczych

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o nowelizacji ustawy powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich zaproponowanej przez Prezydenta RP
W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele niektórych partii mówili w programie, że ich zdaniem prezydent nie podpisze tej ustawy lub skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Dzień później Andrzej Duda ustawę podpisał, a po kilku dniach zaproponował jej nowelizację.
W noweli zmieni się sposób odwołania od decyzji komisji, skład komisji oraz to, że komisja nie będzie wydawała środków zaradczych - jak zakaz kandydowania czy piastowania funkcji publicznych, leczy wda stwierdzenie, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami, że taka osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym.

Co na to zgromadzeni w studiu?

- Lewica nie godzi się na żadne nowelizacje tej ustawy. Uważamy, że to bubel prawny i pan prezydent dobrze o tym wiedział podpisując tę ustawę i ośmieszył się składając teraz projekt nowelizacji. Złamał konstytucję wielokrotnie, niejednokrotnie pokazał, że nie jest prezydentem wszystkich Polek i Polaków, tylko jest prezydentem kukłą Jarosława Kaczyńskiego - powiedział Grzegorz Janiczak z Nowej Lewicy. Przypomniał, że Lewica złożyła wniosek o uchylenie tej ustawy, która zdaniem tego ugrupowania ma na celu atak na opozycję.

Piotr Pancześnik z OdNowy powiedział, że obywatele i opozycja powinny być szczególnie zainteresowani, żeby komisja powstała.
- Ona będzie badać przekrój dwóch ostatnich rządów, chyba, że czegoś się obawia. To odpowiedź na bardzo proste pytanie, czy Moskwa stara się wpływać na decyzje polityczno-społeczne w Polsce. Odpowiedź jest prosta. Te mechanizmy trzeba wykryć, pokazać - powiedział Piotr Pancześnik. Dodał, że ustawa została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym.

Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski i wiceminister rolnictwa przypomniał, że 13 lat temu sformułował postulat powołania komisji śledczej. - Od kilkunastu lat uważam, że umowa gazowa podpisana w październiku 2010 między rządem PO-PSL a Gazpromem powinna być rozliczona. Dlaczego rząd PO-PLS umorzył 1 mld zł Gazpromowi, dlaczego nie realizował Baltic Pipe, dlaczego spowodował, że zwiększył się odbiór gazu ziemnego od Gazpromu. Donald Tusk był najbardziej prorosyjskim premierem, bardziej niż postkomunista Leszek Miller.


Politycy omówili też najnowsze dane gospodarcze.
Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,7 proc. w kwietniu 2023 r. - bez zmian w porównaniu z marcem według unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Polska zanotowała najniższy wskaźnik bezrobocia obok Czech (2,7 proc.). Średnie bezrobocie w UE 6 proc.
OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym opublikowała dane dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale tego roku , z których wynika, że Polska osiągnęła najwyższy wzrost PKB na świecie w ujęciu kwartał do kwartału i wyniósł on 3,8%. Za Polską znalazły się Chiny a Niemcy i Holandia odnotowały spadek PKB. Maj to kolejny miesiąc kiedy inflacja w Polsce hamuje. Ceny nadal rosną, ale wolniej. W kwietniu inflacja była na poziomie 14.7% a w maju 13%.
Czym jest to spowodowane i jak to oceniają goście w studiu?
Zobacz całą Niedzielną Lożę Radiową.

Zobacz także

2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej 2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »