Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej…
2023-05-28, 13:19 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski

Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski
Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.
Prawnicy, także ci z Biura Legislacyjnego Sejmu zwracali uwagę, że projekt postuluje powołanie tworu, który byłby jednocześnie prokuraturą, sądem oraz służbą specjalną.

W formie decyzji administracyjnych dziewięciu członków komisji weryfikacyjnej będzie mogło orzec wobec danej osoby m.in. zakaz dostępu do informacji niejawnych oraz zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 10 lat. W praktyce oznacza to niemożność sprawowania funkcji rządowej, a także niemożność kandydowania w wyborach.
Ustawa trafiła na biurko prezydenta, wejdzie w życie jeśli prezydent ją podpisze.
Paweł Szrot szef gabinetu prezydenta pytany o to, jaka będzie decyzja prezydenta powiedział: - Sprawa budzi poważne kontrowersje.

- Tu trzeba bić na trwogę, zresztą Senat to zrobił - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. - Senat, to nie tylko opozycja, to izba wyższa parlamentu. Stwierdził, że cała koncepcja ustawy jest sprzeczna z ustrojem Rzeczypospolitej i wykazał naruszenie kilkunastu artykułów konstytucji - dodał poseł PO i wymienił te artykuły.

- Mam nadzieję, że ta komisja powstanie. Polakom należy się prawda - powiedział Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości. - Bardzo wymowna jest postawa opozycji i Donalda Tuska. Furia, w którą wpadł i którą prezentował, świadczy o tym i potwierdza tylko, że w czasie rządów PO, wpływy rosyjskie były potężne w naszym kraju - powiedział. Wymienił także sytuacje, które jego zdaniem o tym świadczą.

Poseł Witold Zembaczyński uważa, że prezydent Andrzej Duda zawetuje tę ustawę między innymi dlatego, że pozbawia prezydenta prawa łaski.
- Jeśli ustawa wejdzie w życie, Duda nie będzie miał szans na poparcie nowego rządu, na to, że kiedy skończy swoją prezydenturę mógłby ewentualnie coś robić w europejskiej dyplomacji czy piastować jakiekolwiek funkcje. To jest ustawa "lex Tusk". W sytuacji, kiedy PiS nie potrafi poradzić sobie z silniejszym przeciwnikiem, to szuka "broni atomowej" - powiedział. Poseł Zembaczyński uważa, że to transformacja reżimu na nowy poziom, przejście ze spin dyktatury do dyktatury strachu. - To próba zmiany ustrojowej, próba zamachu stanu.

Wojewoda Sławomir Kłosowski, z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że dobrze, że komisja powstanie, bo obywatele mają prawo wiedzieć, kto był pod wpływem służb rosyjskich.
- Bać powinni się ci, którzy z państwem rosyjskim współpracowali, z putinowską Rosją. Zwykły obywatel, uczciwy Polak, nie ma się czego obawiać. Jeżeli chodzi o rzekome naruszenie konstytucji, to mnie nie przekonuje. Bezkarność członków komisji jest oczywistością, bo nie mogą dać się zastraszyć putinowskiej Rosji, wszystkim przedstawicielom tego totalitarnego państwa, którzy na pewno na terenie Polski działają - powiedział Sławomir Kłosowski. Wojewoda wskazał, że osoba, wobec której coś zostanie orzeczone ma prawo odwołać się do sądu.

Michał Kalinowski z Nowej Lewicy uważa, że prezydent nie podpisze tej ustawy, bo będzie dbał o swoje dobro.
- Podpisanie takiego bubla prawnego nie będzie możliwe. Prezydent po prostu zadba o swoje stanowisko. My w tej komisji, w tej wydmuszce nie będziemy brali udziału. Chcielibyśmy za to usłyszeć, jak Antonii Macierewicz został ministrem obrony i praktycznie zniszczył polski wywiad i kontrwywiad, chciałbym się dowiedzieć, jak już wiedzieliśmy, że będzie wojna, o czym pan Morawiecki rozmawiał z satelitami Putina, z partią Vox, z LePen, Salvinim, Orbanem - powiedział Kalinowski z Nowej Lewicy. Zastanawiał się także, dlaczego taśmy nagrane w restauracji "Sowa i przyjaciele" tak przeszkadzają obecnie rządzącym a w 2015 roku z tego korzystali.

Mariusz Wierny z Suwerennej Polski powiedział, że jest za tym, żeby komisja powstała.
- Bardzo dobrze, że w tym okresie, w tym czasie wyszliśmy z propozycją tej ustawy. To odpowiedni czas, żeby polscy patrioci, ludzie, którzy będą mieli w tym roku prawo do głosu, poznało, miało świadomość tego, co działo się w 2007-2022. To nie jest ustawa skierowana przeciwko komuś, ma ona pokazać sytuacje, które miały miejsce. Opinia społeczna ma prawo wiedzieć - mówił Mariusz Wierny.

Kacper Kunstler z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że komisja ma na celu atakowanie opozycji i Donalda Tuska, bo Zjednoczona Prawica boi się utraty władzy.
- Ta komisja, nie zdąży się na dobre rozwinąć, zbadać sprawy. To ma być tylko propagandowy sposób pokazać, że jest działanie przeciwko rosyjskim wpływom - mówił Kacper Kunstler. - Szkoda, że państwo - zwrócił się do obecnych w studiu przedstawicieli prawicy - nie mówicie, że trzeba sprawdzić Antoniego Macierewicza, także tego, że polskie spółki za waszych rządów ściągały rosyjski węgiel.

Robert Tistek z Kukiz'15 powiedział, że rozszerzył by zakres ustawy.
- Cofnąłbym się do roku 2005, druga rzecz, dlaczego tylko wpływy rosyjskie. Mamy wpływy amerykańskie, francuskie, niemieckie, włoskie, chińskie, izraelskie - wymieniał. - Może sprawdźmy wszystko. Wpływy na bezpieczeństwo polski mogą mieć agenci ruscy, chińscy, to mogą też wpływać Niemcy, Francuzi i każda inna siatka wywiadowcza.

Przedstawiciele opozycji jak i Prawa i Sprawiedliwości zareagowali na to zgodnie i stwierdzili że Amerykanie i Niemcy nie zagrażają bezpieczeństwu Polski.

Zobacz także

2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »