Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o projekcie 'Chrońmy dzieci'…
2023-05-07, 12:26 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych

Niedzielna Loża Radiowa o inicjatywie „Chrońmy dzieci” i manifestacji Polskiego Ruchu Antywojennego
Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski projekt ustawy dotyczący inicjatywy „Chrońmy dzieci”. W całej Polsce rozpoczęto zbieranie pod nim  podpisów. 

Chodzi o projekt nowelizacji Prawa oświatowego , w której przewidziano wyłączenie możliwości działania stowarzyszeń i organizacji, które chcą na terenie przedszkoli i szkół podstawowych „promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci”.
Czy to potrzebna zmiana czy polityczny zwrot akcji? Nad tym dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej.

- Moim zdaniem to bardzo potrzebna zmiana i bardzo cenna inicjatywa obywatelska. Ona sprowadza się do tego, aby rodzice mieli pełną kontrolę nad tym czego nauczane są w szkole ich dzieci. A zagrożeń jeśli chodzi o te kwestie jest tutaj sporo. Nikt z rodziców nie chciałby, aby ich dzieci w szkole podlegającej państwu były seksualizowane - mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Przede wszystkim musimy odróżnić pojęcie seksualizacji od seksualności. Seksualizacja jako narzucanie z zewnątrz młodemu człowiekowi określonego sposobu bycia, zachowania, nie jest niczym pozytywnym. Młody człowiek powinien sam odkrywać własną seksualność, a szkoła może mu w tym pomagać w ramach zajęć do wychowania w rodzinie - przekonywał Jarosław Krzywoń z PSL, dodając jednak, że obecna sytuacja prawna w tym zakresie jest wystarczająca.

- Rodzice mają wpływ na to z jakich zajęć dodatkowych ich dzieci korzystają. Projekty obywatelskie rządzą się swoim prawem, ale chciałbym zwrócić uwagę, że pierwszymi osobami, które się w tej sprawie wypowiadały byli prezes Kaczyński i marszałek Witek, więc to jest sygnał niepokojący. Po drugie czy to nie jest wpuszczenie tylnymi drzwiami Lex Czarnek? - pytał poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla

- Skoro obywatele zgłaszają, widzą tego typu problem jest potrzeba zajęcia się nim. Trzeba uregulować pewne kwestie, abyśmy mogli spać spokojnie. Nauczyciele i dyrektorzy szkół są różni. Nie uważam , że jest coś złego w tym, że kurator wydaje opinie w tego typu sprawach. Ale trzeba poczekać na ostateczny kształt projektu - mówił poseł Katarzyna Czochara z Prawa i Sprawiedliwości

- Ten projekt to wprost "kopiuj - wklej" Lex Czarnek! Obalam mit, że to ma być oddanie rodzicom jakiś kompetencji. Nie! Ten projekt odbiera wszelkie kompetencje rodzicom. Tak właściwie Jarosław Kaczyński zdecydował za rodziców, w jaki sposób ich nawet 15-letnie dzieci będą edukowane, czego się będą uczyć, a czego nie będą się uczyć. To tylko potwierdza, że jest to element podłej wojny ideologicznej - uznał poseł Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

- Ten obywatelski projekt ustawy jest druzgocącą recenzją 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. No bo jeżeli dowiadujemy się, że są potrzebne zmiany w systemie edukacji dotyczącej seksualności wśród najmłodszych dzieci to znaczy, że dochodziło tam do wielkich nieprawidłowości. Rozumiem, że obywatele dowiedzieli się, że źle się dzieje w szkołach i stąd ten projekt zmian - uznał Tomasz Kaliszan z Platformy Obywatelskiej.


- Ten projekt obywatelski daje jakąś formę wpływu rodziców na to czego uczone są w szkołach dzieci. Były w kraju skargi rodziców na to, że do szkół wchodzą stowarzyszenia i organizacje, które promują idee LGBT czyli idee deprawujące. Chodzi o większe przekazywanie w szkole tradycji, wiary, polskości. Tego nie ma! - powiedział Paweł Tomasz De Dydyński z Suwerennej Polski.

Uczestnicy programu odnieśli się również do działalności tzw. ruchów antywojennych, które także w Polsce kwestionują wspieranie Ukrainy w wojnie z Rosją.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (7.05.2023)

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »