Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce…
2023-04-16, 12:45 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej

Niedzielna Loża Radiowa o "kryzysie zbożowym" i sojuszu Polski z USA
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj.
- Wiemy o zakazie importu płodów rolnych zapowiedzianych przez Polskę i Węgry; poprosiliśmy władze obu krajów o informacje w tej sprawie - poinformowała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Arianna Podesta.

- W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne. W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i uzgodnienie wszystkich decyzji w UE - zastrzegła przedstawicielka Komisji.
Czy więc zakaz wwozu ukraińskich produktów rolnych rozwiąże problemy polskich rolników ze sprzedażą po opłacalnych cenach? Czy stanie się zarzewiem kolejnego konfliktu z Unią Europejską?

O tym m.in. rozmawiali uczestnicy Niedzielnej Loży radiowej w Radiu Opole

- Rząd narobił bałaganu, a teraz każe posprzątać komuś innemu. Rząd absolutnie nie opanował sytuacji. Na granicy nie prowadzono odpowiednich kontroli i badań. Nikt nie jest w stanie nawet określić, ile tego zboża napłynęło do Polski. A ratując sytuację, kieruje się kolejne dopłaty do rolników, a to oznacza, że te pieniądze zostaną wyciągnięte z kieszeni przedsiębiorców i tych, którzy pracują na PKB - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Proszę zobaczyć, jak to wygląda w branży rolniczej. Przeciwko importowi z Ukrainy protestują producenci zbóż, ale nie producenci trzody. Drogie zboże, które było w ubiegłym roku, wcale nie było dobrym rozwiązaniem dla hodowców. Tu widać, że to problem złożony. To problem dotyczący nie tylko Polski, dlatego spotykamy się z rolnikami z innych krajów, by wspólnie działać - powiedział Tomasz Ognisty z Solidarnej Polski.

- Trzeba porozumienia na poziomie całej Unii Europejskiej. Tu się dziwie, bo mamy komisarza rolnictwa z Polski, z PiS. Mamy ministra rolnictwa z PiS i oni się nie mogą dogadać! To jest jakieś kuriozum. Trzeba też jednak mieć odpowiednie nastawienie do Unii. Jeśli atakuje się UE, to jakie mamy nastawienie po drugiej stronie? - uważa Jarosław Krzywoń z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Krytykować jest niezwykle łatwo! Sytuacja jest niezwykle trudna. Otwarcie granicy na produkty ukraińskie było jedynym rozwiązaniem po tym, gdy Rosja zablokowała porty i eksport z Ukrainy drogą morską stał się niemożliwy. Taką decyzję podjęła UE. Natomiast nie ma żadnej solidarności wobec tych państw, które ponoszą konsekwencje tej decyzji i jej niezamierzone skutki - uznał Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości.

- To rozporządzenie o zakazie wwozu do Polski ukraińskich produktów rolnych z Ukrainy jest niezgodne z prawem. Wchodzi w kompetencje, które są po stronie Komisji Europejskiej. Nie można mówić, że to "Unia podjęła jakąś decyzję". My jesteśmy członkiem Unii i wspólnie podejmowaliśmy tę decyzję. Ale to nie usprawiedliwia rządu, że przez kilkanaście miesięcy nic nie robił! - uznał poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

- Niestety, obecne działania rządu nie rozwiążą tego problemu. Wszystko wskazuje na to, że nie ma pomysłu, jak pozbyć się tego ukraińskiego zboża. Jak go wyeksportować do krajów Afryki, gdzie miało docelowo trafić. A miał być wprowadzony system kaucyjny: przedsiębiorca dopiero przy wywozie zboża miał dostawać jej zwrot. Tego nie wprowadzono! - przypomniał Przemysław Pospieszyński z Platformy Obywatelskiej.

Uczestnicy programu omówili też wizytę premiera Morawieckiego w USA, wypowiedzi prezydenta Macrona o potrzebie większej autonomii Europy i temat polskiej polityki zagranicznej.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (16.04.2023)

Zobacz także

2025-01-12, godz. 12:27 Zgoda Ukrainy na ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej i termin wyborów prezydenckich tematami Niedzielnej Loży Radiowej… Nieoczekiwanie pod koniec minionego tygodnia tematy ukraińskie mocno wróciły do dyskursu politycznego w Polsce. Najpierw mieliśmy zamieszanie po słowach Karola… » więcej 2025-01-05, godz. 13:30 Prognozy polityczne na 2025 rok i prezydencja w UE w Niedzielnej Loży Radiowej (05.01) Podczas pierwszego w nowym roku spotkania w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o tym, jaki będzie ten zaczęty właśnie rok 2025. Czy będzie rokiem "pozytywnego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:43 Od stycznia wzrosną najniższe wynagrodzenia i emerytury. Zmiany dotkną też przedsiębiorców. Jak wpłynie to na zamożność… Od stycznia najniższa płaca dla zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę ma wzrosnąć z obecnych 4300 złotych brutto do 4666, co "na rękę" da wzrost o około… » więcej 2024-12-22, godz. 12:41 Niedzielna Loża Radiowa (22.12) o azylu dla Marcina Romanowskiego i proceduralnym zagrożeniu dla wyborów prezydenck… Węgierski rząd udzielił w czwartek azylu politycznego posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu wobec… » więcej 2024-12-15, godz. 13:27 Rok rządu Donalda Tuska - udany, czy stracony czas dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (15.12.2024) Przedwczoraj minął rok od przejęcia władzy przez rząd Donalda Tuska. Według sondażu United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej, tylko 13,6% respondentów… » więcej 2024-12-08, godz. 12:24 Niedzielna Loża Radiowa (08.12) o immunitetach polityków i ustawie budżetowej Czy sprawa pozbawiania immunitetów Z.Ziobry i J.Kaczyńskiego to dowód na równość wobec prawa, działania motywowane politycznie czy odpowiedź na realne… » więcej 2024-12-01, godz. 12:29 Czy studia Szymona Hołowni spowodują "kryzys zaufania w koalicji"? Jak długo będziemy dopłacać do rachunków za prąd?… W tym tygodniu znów usłyszeliśmy o najsłynniejszej uczelni w Polsce. Według doniesień Newsweeka, studentem "widmo" Collegium Humanum miał być marszałek… » więcej 2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »