Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce…
2023-04-16, 12:45 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej

Niedzielna Loża Radiowa o "kryzysie zbożowym" i sojuszu Polski z USA
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj.
- Wiemy o zakazie importu płodów rolnych zapowiedzianych przez Polskę i Węgry; poprosiliśmy władze obu krajów o informacje w tej sprawie - poinformowała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Arianna Podesta.

- W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne. W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i uzgodnienie wszystkich decyzji w UE - zastrzegła przedstawicielka Komisji.
Czy więc zakaz wwozu ukraińskich produktów rolnych rozwiąże problemy polskich rolników ze sprzedażą po opłacalnych cenach? Czy stanie się zarzewiem kolejnego konfliktu z Unią Europejską?

O tym m.in. rozmawiali uczestnicy Niedzielnej Loży radiowej w Radiu Opole

- Rząd narobił bałaganu, a teraz każe posprzątać komuś innemu. Rząd absolutnie nie opanował sytuacji. Na granicy nie prowadzono odpowiednich kontroli i badań. Nikt nie jest w stanie nawet określić, ile tego zboża napłynęło do Polski. A ratując sytuację, kieruje się kolejne dopłaty do rolników, a to oznacza, że te pieniądze zostaną wyciągnięte z kieszeni przedsiębiorców i tych, którzy pracują na PKB - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Proszę zobaczyć, jak to wygląda w branży rolniczej. Przeciwko importowi z Ukrainy protestują producenci zbóż, ale nie producenci trzody. Drogie zboże, które było w ubiegłym roku, wcale nie było dobrym rozwiązaniem dla hodowców. Tu widać, że to problem złożony. To problem dotyczący nie tylko Polski, dlatego spotykamy się z rolnikami z innych krajów, by wspólnie działać - powiedział Tomasz Ognisty z Solidarnej Polski.

- Trzeba porozumienia na poziomie całej Unii Europejskiej. Tu się dziwie, bo mamy komisarza rolnictwa z Polski, z PiS. Mamy ministra rolnictwa z PiS i oni się nie mogą dogadać! To jest jakieś kuriozum. Trzeba też jednak mieć odpowiednie nastawienie do Unii. Jeśli atakuje się UE, to jakie mamy nastawienie po drugiej stronie? - uważa Jarosław Krzywoń z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Krytykować jest niezwykle łatwo! Sytuacja jest niezwykle trudna. Otwarcie granicy na produkty ukraińskie było jedynym rozwiązaniem po tym, gdy Rosja zablokowała porty i eksport z Ukrainy drogą morską stał się niemożliwy. Taką decyzję podjęła UE. Natomiast nie ma żadnej solidarności wobec tych państw, które ponoszą konsekwencje tej decyzji i jej niezamierzone skutki - uznał Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości.

- To rozporządzenie o zakazie wwozu do Polski ukraińskich produktów rolnych z Ukrainy jest niezgodne z prawem. Wchodzi w kompetencje, które są po stronie Komisji Europejskiej. Nie można mówić, że to "Unia podjęła jakąś decyzję". My jesteśmy członkiem Unii i wspólnie podejmowaliśmy tę decyzję. Ale to nie usprawiedliwia rządu, że przez kilkanaście miesięcy nic nie robił! - uznał poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

- Niestety, obecne działania rządu nie rozwiążą tego problemu. Wszystko wskazuje na to, że nie ma pomysłu, jak pozbyć się tego ukraińskiego zboża. Jak go wyeksportować do krajów Afryki, gdzie miało docelowo trafić. A miał być wprowadzony system kaucyjny: przedsiębiorca dopiero przy wywozie zboża miał dostawać jej zwrot. Tego nie wprowadzono! - przypomniał Przemysław Pospieszyński z Platformy Obywatelskiej.

Uczestnicy programu omówili też wizytę premiera Morawieckiego w USA, wypowiedzi prezydenta Macrona o potrzebie większej autonomii Europy i temat polskiej polityki zagranicznej.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (16.04.2023)

Zobacz także

2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej 2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-28, godz. 13:30 Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024) Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »