Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka…
2022-11-16, 17:10 Autor: Ireneusz Prochera

Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego

Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego
- Jestem przeciwnikiem mówienia o symetrii i asymetrii w relacjach państwowych, gdy mowa o mniejszościach. A tu dodatkowo mamy do czynienia z nieporównywalnością sytuacji, bo w Polsce mówimy o mniejszości autochtonicznej, a w Niemczech głównie mówimy o imigrantach. Różnica dotyczy też systemu edukacji, bo w Niemczech nauczycieli zatrudniają landy, a w Polsce system finansowania edukacji jest scentralizowany - mówił w programie Otwarty Mikrofon przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek, zarazem lider Mniejszości Niemieckiej. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi finansowania nauczania języka niemieckiego w Polsce przez Bundestag, który przeznaczył też milion euro na polskie szkolnictwo w Niemczech.
Po raz pierwszy w historii niemiecki rząd sfinansuje naukę języka polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce. W budżecie Niemiec na przyszły rok znalazło się 5 mln euro na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce, a także milion euro na naukę języka polskiego w Niemczech.

To z kolei odpowiedź na ograniczenie przez polski rząd finansowania nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości o 2 godziny tygodniowo.

Z kolei konsul RP w Berlinie Marcin Król napisał na Twitterze, że jego zdaniem asymetria w nakładach ponoszonych przez Polskę i Niemcy na nauczanie języków jest absolutnie nie do zaakceptowania. Podał też statystyki wg których języka niemieckiego w Polsce uczy się 2 mln uczniów, a polskiego w Niemczech - 14 tys. mimo tego, że w tym kraju mieszka 1,3 mln Polaków.

Przewodniczący Sejmiku Rafał Bartek mówił o tym, skąd bierze się ta dysproporcja oraz o pomysłach na to, jak można by to zmienić. Wskazywał też na potrzebę szukania rozwiązań akceptowanych przez obie strony.

Zobacz także

2022-11-21, godz. 17:01 Ryszard Wilczyński o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, finansowaniu in vitro i skardze do Komisji Etyki Poselski… Gościem Otwartego Mikrofonu był poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. W programie komentował wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który w… » więcej 2022-11-21, godz. 17:30 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Kędzierzynie-Koźlu, demokracji i przyszłorocznych wyborach W "Otwartym Mikrofonie" gościem była poseł i przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 53 Violetta Porowska. » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Magdalena Ogórek w politycznym podsumowaniu tygodnia Temat związany z eksplozją rakiety tuż przy granicy Polski z Ukrainą zdominował podsumowanie tygodnia red. Magdaleny Ogórek. - To tragedia przede wszystkim… » więcej 2022-11-18, godz. 17:50 Alicja Gawinek o wolontariacie seniorów - Nie ma ludzi niepotrzebnych! - zapewnia Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, zachęcając seniorów do wstępowania… » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Marek Tomków o szczepieniach, brakach leków i bezpieczeństwie lekowym -Mówimy o bezpieczeństwie energetycznym. Mówimy o ropie, mówimy o gazie, energii elektrycznej. To jest odmieniane na wszystkie przypadki. A tak rzadko mówimy… » więcej 2022-11-17, godz. 17:03 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (17.11.2022) Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się w nadchodzących latach stopniowego spadku inflacji oraz spowolnienia gospodarczego. Mimo tego, w ich ocenie… » więcej 2022-11-16, godz. 17:30 Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole o wilkach w lasach, sprzedaży drewna opałowego i o tym, gdzie można nabyć dzicz… - Widać zwiększone zainteresowanie tzw. chrustem, czyli drewnem, które trzeba sobie samemu "wyrobić" w lesie w postaci gałęzi - potwierdza Jacek Boczar z… » więcej 2022-11-15, godz. 17:05 O zaskoczeniu po wyborach w USA i negocjacjach z Brukselą Ireneusz Prochera rozmawiał z Piotrem Goćkiem w cyklu "Co… Jaka lekcja dla polskiej polityki płynie z wyborów uzupełniających w USA? Jak wpłyną na dalszą karierę polityczną D.Trumpa? To jedna z kwestii poruszanych… » więcej 2022-11-14, godz. 18:40 Wiceminister MON Marcin Ociepa o programie zbrojeniowym i sojuszach strategicznych - Trzeba podejść do tematu z wielką pokorą, bo mówimy o wielkich pieniądzach, ale jest jedna rzecz droższa od najdroższych zakupów. Tą rzeczą jest wojna… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »