Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie…
2023-03-28, 09:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się aktywizują

Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się aktywizują
- Rosja i Białoruś stanowią zagrożenie dla Polski od lat - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, lider stowarzyszenia OdNowa. Odniósł się w ten sposób do informacji o tym, że Rosja będzie magazynować taktyczne głowice jądrowe na terytorium Białorusi i przekaże Łukaszence pociski Iskander zdolne do ich przenoszenia.
- Używanie co jakiś czas borni jądrowej do straszenia świata zachodu jest stałym elementem repertuaru komunikacji Federacji Rosyjskiej. Wojna to nie tylko starcie kinetyczne, ale też starcie psychologiczne. Zachód przerwał całą zimną wojnę w cieniu potencjalnego konfliktu nuklearnego i jakoś do niego nie doszło - dodał.

Pytany o to, czy Polska powinna dołączyć do NATO-wskiego programu Nuclear Sharing powiedział:
- Jesteśmy członkami NATO i będzie nas bronić wszelkiego rodzaju dostępnymi narzędziami. Powinno być to elementem debaty, w przyszłości nie jest to wykluczone, ale nie powinniśmy tego wątku podejmować w odpowiedzi na eskalację rosyjską. Rosjanie deklarując tego typu ruchy chcą eskalacji. Musimy te ewentualne rozmieszczenie brać pod uwagę, ale nie wpadajmy w logikę eskalacyjną - mówił wiceminister obrony Marcin Ociepa.
- Nas powinno w większym stopniu interesować, czy ewentualne głowice nuklearne przede wszystkim Stanów Zjednoczonych będą bronić Polski - powiedział.

- Nie ma wątpliwości, że tego typu ruch Rosji jest ruchem desperackim pokazującym, że przegrywa wojnę na Ukrainie i próbuje zastraszyć Zachód, żeby nie udzielał wsparcia Ukrainie.

Gość Radia Opole skomentował także wczorajsze (27.03) spotkania z mieszkańcami regionu polityków Koalicji Obywatelskiej.

- Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się aktywizują. Platformy Obywatelskiej nie było widać, tylko zajmowała stanowisko krytykanckie. Byliśmy krytykowani kiedy obniżaliśmy podatki, tworzyliśmy Wojska Obrony Terytorialnej, kiedy wprowadzaliśmy 500+, kiedy broniliśmy granicy wschodniej w czasie ataku hybrydowego z Białorusi i dzisiaj przed wyborami próbują się ratować. Ja się bardzo cieszę, że spotkają się z ludźmi, wyjdą z tej bańki Twittera i Facebooka i spotkają się z ludźmi, którzy chętnie usłyszą, dlaczego te inwestycje, które tak szerokim strumieniem spływają do ich samorządów, nie mogły mieć miejsca za rządów Platformy Obywatelskiej.

Pytany o rosnące poparcie dla Konfederacji w ostatnich sondażach i o to, czy jest to zagrożenie dla Zjednoczonej Prawicy powiedział:

- Poczekajmy na trwałość tego trendu. zbyt krótko trwa ten boom sondażowy. Ja mam problem fundamentalny z Konfederacją, bo nie ma jednej Konfederacji, niektóre środowiska są skrajnie szkodliwe, jak na przykład środowisko pana Brauna pro rosyjskie i szkodliwe, ale są też racjonalne środowiska Konfederacji. Poczekajmy jak ostatecznie będą wyglądać listy wyborcze i kto ostatecznie wejdzie do parlamentu i wówczas będziemy mogli stawiać jakieś oceny - powiedział Marcin Ociepa.

Zobacz także

2023-06-02, godz. 08:54 Jarosław Kostyła o funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego i letnich wyzwaniach dla niego - Zawsze będzie problem z ratownikami medycznymi, ponieważ są oni niedowartościowani, ale obecnie, ze względu na to jak się firma rozwija, dysponuję jako… » więcej 2023-06-01, godz. 09:15 Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa, pomocy przedsiębiorcom i nadchodzącej sesji absolutoryjnej - Jedynym instrumentem, którym w tej sytuacji dysponuje gmina to jest pomoc w zakresie podatku od nieruchomości - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-05-31, godz. 10:17 Wojewoda Kłosowski o zapobieganiu zakwitom złotej algi i ustawie o zbadaniu wpływów rosyjskich - Na efekty tego eksperymentu przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do dwóch tygodni, a raport będzie upubliczniony - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-05-30, godz. 09:10 Kurator Michał Siek o rekrutacji do szkół średnich - Miejsca są, na tyle, by znaleźli dla siebie miejsce, ale są one nierównomiernie rozłożone. W tych szkołach bardzo popularnych zawsze jest duża rywalizacja… » więcej 2023-05-29, godz. 09:15 Krystyna Słodczyk o osobowści prawnej dla Odry Nasze propozycje ekologiczne są właśnie takie, jakie zastosowano ostatnio w innych krajach: w Kanadzie, Nowej Zelandii, w Portugalii. I polegają one na tym… » więcej 2023-05-26, godz. 08:42 Teresa Hrynkiewicz o targach Turystyki "W stronę słońca" -W tym roku mamy ofertę Kraju Środkowoczeskiego, Kraju Morawsko- Śląskiego, Burgundii, Nadrenii - Palatynatu, czyli bardziej europejsko, a nie egzotycznie… » więcej 2023-05-25, godz. 09:06 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o stadionie Odry, KFPP, Budżecie Obywatelskim i ambicjach politycznych - Stadion kosztuje 160 mln zł. 200 mln zł to cena brutto. I na razie te koszty nie rosną, choć czas nie sprzyja, bo inflacja jest faktycznie wysoka - mówił… » więcej 2023-05-24, godz. 09:28 Wojewoda Kłosowski: Myślę, że zakaz korzystania ze Starorzecza Odry nie będzie przedłużony, woda się oczyszcza - Pani minister pochwaliła szybkość działania i sprawność rozciągnięcia sieci - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda… » więcej 2023-05-23, godz. 09:01 Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki w związku z bakterią coli w wodzie - Przyczyna jest bardzo trudna do ustalenia, stawiamy sobie za priorytet, żeby ją znaleźć. Jedno jest pewne, nie było rozszczelnienia na sieci - powiedział… » więcej 2023-05-22, godz. 09:13 Posłanka Zawisza: Lewica już od roku mówi, że świadczenie 500+ powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji - Lewica już od roku mówi, że to świadczenie powinno być zwaloryzowane o wskaźnik inflacji - przypomniała w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcelina Zawisza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »