Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Herbertem Czają, prezes Izby Rolniczej…
2016-04-28, 08:41 Autor: Roman Kamilevskyi

Rozmowa z Herbertem Czają, prezes Izby Rolniczej w Opolu oraz komentarz Mariusza Olejnika, prezesa Opolskiego Związku Producentów Rolnych

Zobacz rozmowę z Herbertem Czają
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
Dania i Francja także wprowadziły takie obostrzenia i nic złego się nie dzieje. W Dani dodatkowo, aby kupić ziemię, trzeba mówić po duńsku - tak Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu komentował ustawę o obrocie ziemią, której przepisy zaczną obowiązywać już 1 maja.

Herbert Czaja twierdzi, że większość polskich i opolskich rolników jest zadowolona z decyzji rządu, który zdecydował się chronić polską ziemię przed wykupem przez kapitał spekulacyjny. Niezadowoleni są tylko ci, którzy chcieliby mieć więcej niż 300 hektarów. To granica, której w Polsce nie sposób przekroczyć. Zdaniem prezesa Czai polscy rolnicy dzięki ustawie nie będą się musieli obawiać o los ojcowizny.
Zobacz rozmowę z Mariuszem Olejnikiem
Mariusz Olejnik, prezes Opolskiego Związku Producentów Rolnych
Natomiast Mariusz Olejnik, prezes Opolskiego Związku Producentów Rolnych, komentując mające wejść za kilka dni przepisy, nie krył niezadowolenia. Jego związek reprezentuje głównie właścicieli lub dzierżawców wielkich gospodarstw rolnych, często o powierzchni ponad 300 ha.

- Nie podoba nam się brak równości w traktowaniu podmiotów, poprzedni rząd nie poradził sobie ze spekulacją, ale ten rząd stara się zwalczać ją tak bardzo, że może zaszkodzić wszystkim. Jak? Zdaniem prezesa, Agencja Nieruchomości Rolnych może działać na szkodę podmiotów gospodarczych, na przykład spółek rolniczych, w których jeden z udziałowców chce sprzedać swoją ziemię pozostałym wspólnikom. Tę ziemię może w pierwszej kolejności kupić Agencja. - To nie jest w porządku - uważa Mariusz Olejnik.
Posłuchaj rozmowy z Herbertem Czają
Posłuchaj rozmowy z Mariuszem Olejnikiem

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »