Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Powstanie stało się symbolem, który pomagał…
2024-08-01, 08:53 Autor: Daniel Klimczak

"Powstanie stało się symbolem, który pomagał kolejnym pokoleniom przetrwać" - dr Kobylarz-Buła gościem Porannej Rozmowy Radia Opole

Dr Renata Kobylarz-Buła: "Powstanie stało się symbolem, który pomagał kolejnym pokoleniom przetrwać"
- Niewątpliwie odpowiedź na pytanie czy to miało sens, jest trudna. Sami powstańcy także, po latach, oceniają to bardzo różnie - wskazywała na naszej antenie wicedyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Kobylarz-Buła, z którą w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozmawialiśmy o skutkach tego zrywu.
Jak podkreślała nasza rozmówczyni, mimo powszechnych skojarzeń powstania z cierpieniem, śmiercią i utraconymi nadziejami, wydarzenia te mogą jednak dawać powody do pewnego rodzaju radości.

- Niewątpliwie to, że powstanie stało się swego rodzaju symbolem. Symbolem, który pomagał kolejnym pokoleniom przetrwać. Taki paradoks powstania, które skończyło się klęską i zniszczeniem Warszawy, a także jej ludności. Jednak było ono w pewnym sensie trochę mitem założycielskim dla kolejnych pokoleń rewolucjonistów, buntowników, ale też przestrogą. To, że w 1956 roku nie polała się w większym stopniu krew na ulicach polskich miast, to że rewolucja Solidarności miała pokojowy charakter, to także, nie tylko w moim przekonaniu, były pewne doświadczenia, które wyciągnęliśmy z tej historii. Być może też wyciągnął z niej wnioski także nasz ówczesny "sojusznik", czyli Związek Radziecki, bardzo wstrzemięźliwie podejmując decyzję na temat wysłania wojsk do Polski - usłyszeliśmy.

Zdaniem dr Renaty Kobularz-Buły, powstanie pokazało także wysoki poziom zorganizowanie Polskiego Państwa Podziemnego.

Jak usłyszeliśmy, cieszyć może także fakt, że po wielu latach skazania na zapomnienie, powstańcy otrzymują dziś należne im honory.

- Sytuacja dziś wygląda całkiem inaczej i na pewno ci, którzy dotrwali dzisiejszych czasów, mają to poczucie. Takie jest moje odczucie po rozmowach z nimi.

Naszego gościa zapytaliśmy także o organizowane przez muzeum żywe lekcje historii z uczestnikami Powstania Warszawskiego, a także o to, dlaczego właśnie rocznica tego wydarzenia jest we współczesnej Polsce obchodzona z największą intensywnością.
Z Renatą Kobylarz-Bułą rozmawia Daniel Klimczak (1.08.2024)

Zobacz także

2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej 2024-09-12, godz. 08:49 "Zachowajmy czujność, służby w gotowości". Marszałek Szymon Ogłaza o alertach pogodowych, bezpieczeństwie i priorytetach… - Musimy być przygotowani na różne scenariusze. To jest niestety pokłosie zmian klimatycznych. W niedzielę dożynki w upale i rozmowa o suszy, dziś radykalna… » więcej 2024-09-11, godz. 08:37 Dominik Pikos: to był dobry sezon turystyczny dla gminy Turawa - Rozmawiałem z przedsiębiorcami, którzy mają restauracje i różne działalności gospodarcze nad jeziorem i nie tylko, rekordowe ilości turystów i rowerzystów… » więcej 2024-09-10, godz. 10:16 Łukasz Denys: nie brak chętnych do szkół zawodowych, choć NIK je krytykuje Reforma szkolnictwa zawodowego nie przyniosła oczekiwanych efektów. Jedna trzecia absolwentów szkół branżowych I stopnia nie pracowała ani nie kontynuowała… » więcej 2024-09-09, godz. 08:40 Alicja Gawinek: "Mam nadzieję, że uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów. Sprawa zasługuje na to" Do 24 września potrwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, przygotowanym przez organizacje pozarządowe. Projekt… » więcej 2024-09-06, godz. 09:02 Dożynki to też żniwa aktywności społecznej - Ryszard Wilczyński przed dożynkami wojewódzkimi w Białej - Dożynki są tradycyjnym, kulturowym świętem plonów, ale to też podsumowanie aktywności obywatelskiej na wsi, co wyraża się rozstrzygnięciem konkursów… » więcej 2024-09-05, godz. 10:17 "To była jedyna okazja na kilkadziesiąt lat. Teraz, albo wcale!" - Andrzej Kasiura o nowym moście na Odrze oraz sytuacji… Budowa nowego mostu na Odrze to inwestycja, na którą Krapkowice, ale też niedaleki Gogolin, czekają od lat. Przy wsparciu z budżetu centralnego inwestycja… » więcej 2024-09-03, godz. 09:24 Przemysław Rzodkiewicz (IJHARS) o fałszerzach oliwy i miodu oraz karach za sprzedaż ziarna "technicznego" - 03.09.2… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysław Rzodkiewicz, którego pytaliśmy… » więcej 2024-09-02, godz. 10:23 "Króliczka z kapelusza nie wyczarujemy" - wicekurator oświaty Marek Leśniak o problemach kadrowych w opolskich szko… Choć szczegółowy obraz sytuacji będzie znany dopiero pod koniec września, to dziś wszystko wskazuje na to, że w opolskich szkołach nie dojdzie do kryzysu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »