Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-05-26, 14:59 Autor: Paula Hołubowicz [materiały organizatora]

Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczność

Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczność [materiały organizatora]
Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczność [materiały organizatora]
Julia Grzegorzewska [materiały organizatora]
Julia Grzegorzewska [materiały organizatora]
Hanna Hurkot [materiały organizatora]
Hanna Hurkot [materiały organizatora]
Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczności. Już w tę sobotę (29.05) Orkiestrę Filharmonii Opolskiej poprowadzi świeżo upieczona dyplomatka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – Hanna Hurkot.
Podczas koncertu zostanie wykonany koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna z 1850 roku. Był to czas, w którym kompozytor mocno zmagał się z problemami psychicznymi. Smutek, nostalgia, a może nawet echa przeżywanej depresji przebijają wyraźnie przez karty tej partytury. Dziś kompozycja określana jest mianem arcydzieła, a trzy części płynnie tworzące zamkniętą całość schumannowskiej wizji (Nicht zu schnell - Langsam - Sehr lebhaft) z towarzyszeniem Filharmoników Opolskich wykona wiolonczelistka młodego pokolenia – Julia Grzegorzewska.

Ponadto w programie będziemy mogli wysłuchać jednego z wielkich hitów muzyki klasycznej: „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego – należącego do grupy 5 rosyjskich kompozytorów tworzących tzw. „Potężną Gromadkę”. Byli to kompozytorzy amatorzy – dla muzyki Musorgski porzucił karierę oficera wojskowego. Inspiracją do skomponowania cyklu 10 miniatur fortepianowych pt. „Obrazki z wystawy” były obrazy i grafiki bliskiego przyjaciela kompozytora – Wiktora Hartmanna. Obrazki z uroczystymi Promenadami, zabawnym Tańcem piskląt w skorupkach, złowrogą Babą Jagą czy majestatyczną Wielką bramą kijowską, zinstrumentowane później przez Ravela stały się pięknym świadectwem twórczej relacji i niekwestionowanym evergreenem muzyki klasycznej.

Ostatnie bilety dostępne w kasie i na stronie filharmonii (kliknij tutaj).

Zobacz także

2021-07-24, godz. 15:25, Kultura i rozrywka Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną. Pochodząca z Opola gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska, a także znany… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej części zainaugurowanej w środę (21.07) 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-20, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego" Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka. » więcej 2021-07-20, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello… » więcej 2021-07-19, godz. 15:38, Patronaty - polecamy 8 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - zobacz program i nasze relacje! Od 21 do 29 lipca potrwa 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. W programie sześć koncertów. Jeden z nich odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i jest to jedyny koncert biletowany. Pozostałe będą miały miejsce w… » więcej
80818283848586
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »