Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-11-05, 18:04 Autor: Agnieszka Lubczańska (na podstawie materiałów nadesłanych przez FO)

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Na uroczysty koncert w 100-rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości zaprasza w najbliższą niedzielę (11.11) Filharmonia Opolska. To okazja posłuchania Krzysztofa Książka - pianisty nagrodzonego w tym roku na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Po przerwie opolscy filharmonicy pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentują premierę - IV Symfonię D-dur Witolda Maliszewskiego, która do niedawna istniała tylko w rękopisach. Początek koncertu o godz. 18:00. Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Koncert rozpocznie uwertura do oratorium "Powrót syna marnotrawnego" Feliksa Nowowiejskiego. To monumentalne oratorium. Uwertura (nagrana przez Opolskich Filharmoników we wrześniu ubiegłego roku i wydana przez wytwórnię DUX na płycie Nowowiejski "Dzieła symfoniczne") rozpocznie koncert opowiadający o drodze do wolności, o powrocie Polski na mapy Europy i świata.

Niepodległej nie byłoby prawdopodobnie bez zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego. Swój "Koncert fortepianowy a-moll" ukończył w roku 1888, rok później zinstrumentował dzieło i wtedy też doszło do jego premierowego wykonania. W Opolu koncert ten zaprezentuje Krzysztof Książek, laureat III Nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Po przerwie zaprezentowana zostanie IV Symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego o znamiennym tytule: "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie". Dwa przymiotniki łączą tu dwie rzeczywistości – globalną (w której nasz kraj znajdował się w 1923 roku) oraz tę osobistą Maliszewskiego, twórcy z pogranicza kilku kultur i światów. Dzieło przez prawie sto lat pozostawało jedynie w rękopisie. Dzięki staraniom Filharmonii Opolskiej utwór ten został w ciągu ostatniego roku wydany i nagrany, a publiczność uczestnicząca w koncercie w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świadkami jego premierowego wykonania.

Więcej informacji i bilety tu: Filharmonia Opolska.

Zobacz także

2018-11-23, godz. 17:30, Kultura i rozrywka Muzyka i medycyna w zderzeniu z życiem. Przed nami III Festiwal Muzycyny Związki muzyki i medycyny w przełożeniu na życiowe sytuacje będzie można odkryć jutro (24.11) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Okazją do tego jest Festiwal Muzycyny stworzony przez skrzypaczkę Marię Ołdak i lekarza Janusza… » więcej 2018-11-21, godz. 14:00, Patronaty - polecamy Koncert rodzinny i koncert "Na dwa głosy" już w niedzielę Na 2 koncerty zaprasza w niedzielę (25.11) Filharmonia Opolska. O godz. 11:00 odbędzie się koncert rodzinny, który będzie dotyczyć dzieł Fryderyka Chopina. Natomiast o godz. 18:00 rozpocznie się koncert 'Na dwa głosy' z utworami Miry… » więcej 2018-11-17, godz. 16:15, Kultura i rozrywka Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłonionych w eliminacjach do przeglądu. Poza nimi na scenie Ośrodka… » więcej 2018-11-17, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Koncert muzyki cerkiewnej Już w niedzielę (18.11) w Kielczy, w gminie Kolonowskie, odbędzie się jedyny w tym roku koncert w ramach festiwalu Gaude Mater Polonia. Wincenty z Kielczy in memoriam. » więcej 2018-11-17, godz. 06:00, Kultura i rozrywka Mocne uderzenie w legendarnym Studiu M im. SBB [FILM, ZDJĘCIA] Zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego zagrał dla opolskiej publiczności w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. » więcej
164165166167168169170
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »