Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-11-10, 22:16 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nowe spojrzenie na muzyczną historię "Mazurka Dąbrowskiego". Za nami niecodzienne wydarzenie w opolskiej PSM [ZDJĘCIA]

Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Historyczne warianty melodii i tekstów polskiego hymnu państwowego zabrzmiały (10.11) w przededniu Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu. Kompozycje, wykonane przez młodzież i nauczycieli opolskiej szkoły muzycznej, były integralną częścią wykładu zatytułowanego "Na jaką melodię Józef Wybicki odśpiewał «Pieśń legionów polskich we Włoszech»", jaki specjalnie na tę okazję przygotował i wygłosił wybitny polski muzykolog prof. Maciej Gołąb, autor książki "Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu", która wkrótce ukaże się drukiem.
- Ja jestem przede wszystkim poruszony poziomem prezentacji dzisiaj - przyznaje prof. Maciej Gołąb - To był naprawdę wzruszający moment, jak mogliśmy po tych prawie 200 latach od wydania tych źródeł po raz pierwszy je usłyszeć. Konstytucyjny inwariant nam unifikuje ten hymn, a tu chodzi o to, abyśmy mieli dostęp do wszystkich jego historycznych inkarnacji. Był różnie śpiewany w XIX wieku. Co więcej, przecież pierwsze słowno-muzyczne wydanie naszego hymnu, to jest wydanie francuskie, z tekstem francuskim jako pierwszym. Polski był drugim językiem w tym pierwszym wydaniu.

Dodajmy, że zaprezentowany w Opolu wykład, wzbogacony prezentacjami muzycznymi, został nie tylko objęty patronatem medialnym, ale także zarejestrowany przez Radio Opole. Więcej na ten temat będzie można usłyszeć 18 listopada w audycji "Rewiry kultury", a retransmisja wydarzenia odbędzie się 21 listopada w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA.
prof. Maciej Gołąb

Zobacz także

2024-09-30, godz. 13:41, Patronaty - polecamy IX Festiwal Mikołaja z Koźla, czyli 4 koncerty podczas 3 dni z muzyką dawną Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym - pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej 2024-09-27, godz. 12:29, Patronaty - polecamy Natalia Kryjom-Barylak, jako Tala powraca z nowym autorskim materiałem Natalia Kryjom-Barylak, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, współzałożycielka zespołu RAVEL, finalistka koncertu „Debiuty” 54. KFPP w Opolu - po kilkuletniej przerwie, powraca pod pseudonimem „Tala” z singlem będącym… » więcej 2024-09-27, godz. 09:37, Patronaty - polecamy Koncert z okazji 20-lecia Parlamentu Dobroczynności To wydarzenie jest podsumowaniem 20-letniej działalności Stowarzyszenia „Parlament Dobroczynności”, wspierającego młodzież obdarzoną wyjątkowymi uzdolnieniami w wielu dziedzinach, m.in. w muzyce, plastyce, sporcie. Mowa o koncercie… » więcej 2024-09-25, godz. 09:41, Patronaty - polecamy Gratka dla miłośników muzyki dawnej na dwóch koncertach W barokowo-jesienny nastrój zabiorą słuchaczy dwa koncerty z muzyką dawną. Pierwszy już w najbliższą niedzielę (29.09) w Kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Drugi w kolejną niedzielę (06.10), tym razem w dawny kościele… » więcej 2024-09-19, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Koncert finałowy 5. Banku Talentów połączony ze zbiórką dla powodzian, Zdobądź wejściówkę! Polskie przeboje w wersji symfonicznej wybrzmią 5 października w Stegu Arenie w ramach koncertu finałowego 5. Banku Talentów. Organizatorzy - mając na uwadze okoliczności, które dotknęły wiele rejonów Opolszczyzny w związku z powodzią… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »