Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2025-01-15, 09:25 Autor: oprac. Agnieszka Lubczańska

Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach

Zdjęcie wykonane na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach [fot, E.Góra/CMJW]
Zdjęcie wykonane na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach [fot, E.Góra/CMJW]
To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać uczniom? Temu poświecona będzie adresowana do nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych historią regionu konferencja „Tragedia Górnośląska 1945 r. w edukacji szkolnej". Wydarzenie odbędzie się 22 stycznia w siedzibie Muzeum w Łambinowicach.
Więcej o wydarzeniu w audycji Mariusza Majerana (Więcej kultury) opowiedziała Natalia Kryjom-Barylak. Rozmowa jest do posłuchania poniżej.



Konferencja rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do godz. 13:15. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 stycznia pod adresem: edukacja@cmjw.pl. Ilość miejsc jest ograniczona! Organizator zapewnia w dniu wydarzenia bezpłatny transport autokarowy z i do Opola.

W programie projekcja filmu edukacyjnego, wykłady, dyskusja oraz warsztaty. Przewidziano także przejazd do Miejsca Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikami Martyrologii Jeńców Wojennych (1939–1945) oraz Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach (1945–1946), a także wystąpienia przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, organizatorów oraz gości.

Zobacz program konferencji.

Przypomnijmy: Tragedią Górnośląską określa się ogół wydarzeń z 1945 roku, kiedy na Górny Śląsk weszła Armia Czerwona. Sowieci mordowali, okradali, deportowali i gwałcili miejscową ludność. W tym roku mija 80.lat od tych wydarzeń, stąd radni Sejmiku WO zdecydowali, że rok 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej – dowiedz się więcej.

Konferencja organizuje Centralne Muzeum Jeńców Wojennych z inicjatywy opolskiej Kurator Oświaty i we współpracy z Instytutem Śląskim. Patronami honorowymi są Wojewoda Opolski oraz Marszałek Województwa Opolskiego. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2024-06-11, godz. 14:15, Patronaty - polecamy O aspektach wzajemnej odpowiedzialności członków rodziny - konferencja on-line na UO „Zaopiekuj się mną. Prawne, pedagogiczne i medyczne aspekty wzajemnej odpowiedzialności członków rodziny. Teoria i praktyka” - to temat VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbędzie się w najbliższy czwartek (13.06)… » więcej 2024-06-11, godz. 13:18, Patronaty - polecamy Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie zajęcia dla dzieci i wykład Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na Europejskie Dni Archeologii, które odbędą się w najbliższą sobotę (15.06). W ramach obchodów przygotowano dwa wydarzenia, które pozwolą uczestnikom zgłębić tajemnice sztuki i kultury symbolicznej… » więcej 2024-06-11, godz. 09:33, Patronaty - polecamy Smolasty oraz Feel gwiazdami Dni Kluczborka W piątek (14.06) Smolasty, a w sobotę (15.06) Feel będą głównymi gwiazdami muzycznej sceny podczas Dni Kluczborka. Wydarzenie odbędzie się na stadionie miejskim (dawnym stadionie KKS-u Kluczbork). » więcej 2024-06-10, godz. 15:41, Patronaty - polecamy O ADHD na spotkaniu z Anetą Korycińską - transmisja na profilu WBP To będzie spotkanie, które powinno zainteresować wszystkich chcących więcej dowiedzieć się na temat ADHD dorosłych. W sposób przystępny, mniej naukowy, a bardziej życiowy napisała o nim książkę Aneta Korycińska, znana w sieci… » więcej 2024-06-10, godz. 15:05, Patronaty - polecamy Wodewil Kresowy "Tutaj się urodziłam” Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Opolu zaprasza na Wodewil Kresowy zatytułowany 'Tutaj się urodziłam”. Spektakl Zespołu Teatralno-Muzycznego Chawira z Krakowa zostanie zaprezentowany w najbliższy… » więcej
50515253545556
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »