Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-04-27, 15:45 Autor: Paula Hołubowicz [materiały organizatora]

Koncert symfoniczny pt. "Los tak chciał" już w ten piątek!

Dainius Pavilionis – dyrygent, Marcin Markowicz – skrzypce, Tomoko Akasaka – altówka [fot. materiały organizatora]
Dainius Pavilionis – dyrygent, Marcin Markowicz – skrzypce, Tomoko Akasaka – altówka [fot. materiały organizatora]
W najbliższy piątek (29.04) Filharmonia Opolska zaprasza na wyjątkowy koncert, podczas którego usłyszymy aż trzy różne kompozycje. Bohaterami tego wieczoru będą Mikalojus Čiurlionis, Max Bruch oraz nieśmiertelna Piąta Symfonia Beethovena. Na scenie pojawi się zarówno dobrze znana opolskiej publiczności Orkiestra Filharmonii Opolskiej, jak i zagraniczne gwiazdy muzyki symfonicznej.
Mikalojus Čiurlionis (Mikołaj Czurlanis) to postać wyjątkowo intrygująca. Wiele lat spędził w Warszawie, jednak splot kilku zdarzeń spowodował, że dziś twórczość Čiurlionisa należy do dziedzictwa litewskiego. Może byłoby inaczej, gdyby władze Filharmonii Narodowej nie odmówiły wykonania jego kompozycji lub… gdyby ojciec Morawskiego nie był przeciwny związkowi Mikołaja ze swoją córką, Marią. Chciałoby się rzec – widocznie los tak chciał? W ten piątkowy wieczór za sprawą muzyków filharmonii przeniesiemy się do świata Mikalojusa, a to za sprawą jego poematu symfonicznego pt. "W lesie", w którym da się wyczuć klimat dawnego Hollywood, kiedy to muzyka ma w sobie sporo intensywności i niesie ze sobą wizję szerokich planów, a tytułowy las wydaje się być obserwowany raczej oczami szybujących ptaków, ponad koronami drzew.

Tak się składa, że czas życia Čiurlionisa pokrywa się z latami, w których tworzył drugi bohater tego wieczoru, Niemiec, Max Bruch. Jego trzyczęściowy Koncert podwójny e-moll op. 88 pierwotnie przeznaczony był na klarnet i altówkę, ale na światowych estradach wybrzmiewa również transkrypcja na skrzypce i altówkę. Utwór jest rzewny, raczej delikatny i przywodzi na myśl estetykę pieśniową. Śpiewność w partiach solistów – pomimo wyraźnie kontrastującego charakteru w akompaniamencie orkiestry – utrzymuje się nawet w ostatniej części, Allegro molto.

Wieczór zwieńczy nieśmiertelna V Symfonia Beethovena, której słuchanie na żywo zawsze wzbudza szczególne emocje.

Na scenie poza dobrze znaną publiczności opolskiej Orkiestrą Filharmonii Opolskiej pojawią się również muzycy światowego formatu. Na skrzypcach zagra Marcin Markowicz, który od 2019 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Towarzyszyć mu będzie Tomoko Akasaka, laureatką wielu zagranicznych nagród, występująca na całym świecie jako solistka oraz kameralistka. Cały koncert poprowadzi natomiast Dainius Pavilionis, który na co dzień dyryguje orkiestrami symfonicznymi na Litwie i w Polsce. Zapraszany jest także do prowadzenia koncertów w całej Europie.

Początek wydarzenia o godz. 19:00 w Sali koncertowej. Bilety na koncert można nabyć w kasie filharmonii lub na stronie internetowej instytucji: Kup bilet.

Radio Opole objęło na wydarzeniem patronat medialny.
Koncert symfoniczny 'Los tak chciał'

Zobacz także

2024-10-22, godz. 10:28, Patronaty - polecamy XXIX Seminarium Śląskie o roli wielokulturowości w kształtowaniu regionu „Śląska mozaika. Rola wielokulturowości w kształtowaniu regionu” - to temat przewodni tegorocznego Seminarium Śląskiego. Uroczyste otwarcie konferencji oraz wykład wprowadzający odbędą się w poniedziałek (28.10) o godz. 16:00… » więcej 2024-10-22, godz. 09:45, Patronaty - polecamy Marian Buchowski z nową książką! Spotkanie już w piątek w WBP “Rondo. Opolskie fragmenty przeprawy z PRL do RP” to tytuł najnowszej książki Mariana Buchowskiego. Jej promocja odbędzie się w najbliższy piątek (25.10) w namiocie WBP przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu. Początek o godz. 17:00… » więcej 2024-10-22, godz. 08:59, Patronaty - polecamy Marcin Wasilewski gościem „Małej Akademii Instrumentów - Jazz" Wybitny pianista, twórca znanego na świecie jazzowego tria - Marcin Wasilewski będzie gościem specjalnym najbliższej 'Małej Akademii Instrumentów - Jazz', czyli warsztatów adresowanych do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Warsztaty… » więcej 2024-10-20, godz. 23:36, Patronaty - polecamy Nowoczesne sposoby nadzorowania warunków pracy – konferencja Okręgowego Inspektoratu Pracy Sztuczna inteligencja na rynku pracy czy elektronika pomagająca chronić pracowników wykonujących swoje zadania na wysokościach - o tym m.in. powiedzą uczestnicy konferencji pn. „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w efektywnym sprawowaniu… » więcej 2024-10-18, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Porozmawiają o dostępności przestrzeni publicznych w naszym regionie Budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych - co w praktyce oznacza to określenie i dlaczego rozmowa o tym wciąż jest potrzebna? To m.in. tematy konferencji pt. “Dostępność architektoniczna w przestrzeni miejskiej”, jaka odbędzie… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »