Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-11-29, 15:17 Autor: materiały wydawnictwa / oprac. AL / oprac. JK

"Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem [FILM]

"Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem
Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”. Książkę w połowie tworzą wiersze nowe, a w połowie utwory z niedostępnych dziś, unikatowych arkuszy i tomików. 24 listopada w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta w 22/24 w Warszawie odbył się wieczór poetycki z autorem. Na miejscu było także Radio Opole, a Witold Sułek porozmawiał z Piotrem Goćkiem o jego książce w ramach audycji "Wszystko o literaturze" w Radiu Opole 2 KULTURA (DAB+).
Z noty wydawcy:
To poetyckie życie sekretne, któremu za motto mogłyby służyć słowa Tadeusza Borowskiego: „Być poetą – znaczy mówić światu «nie»”. Dawniej był to bunt przeciw komunistycznej władzy i tyranii kłamstwa, potem przeciw bylejakości świata, teraz przeciw przemijaniu i śmierci. Patronami tych zmagań są autorzy bardzo różni, od Zbigniewa Herberta i Josifa Brodskiego po amerykańskich i brytyjskich poetów (nie tylko generacji pop)”.

Krzysztof Masłoń o tomie „Widzenie Eneasza”:
Jeśli czytelnik nie odnajdzie w wierszach Piotra Goćka samego siebie, to znaczy, że gdzieś po drodze zgubił wrażliwość, o ile w ogóle taką miał. Są w tym tomie wiersze o ogromnym ciężarze gatunkowym, także odnoszące się bezpośrednio do naszej współczesności z dnia na dzień stającej się historią, są refleksje nad lekturami, zamyślenia wręcz filozoficzne, dominuje jednak niezwykły a wyczuwalny niemal od pierwszej strofy nostalgiczny ton sprawiający, że liryka ta trafia do serca i wzrusza w sposób najprostszy z możliwych. Najskuteczniejszy.

O autorze:
Piotr Gociek – pisarz, krytyk, publicysta, radiowiec. Autor powieści „Demokrator”, zbioru opowiadań „Czarne bataliony” i kilku książek non-fiction, w tym eseju podróżniczo-historycznego „Kreta subiektywnie”. Związany w przeszłości z radiem RMF FM i Radiem Plus, współpracuje z Polskim Radiem i TVP Kultura. Autor kilku tysięcy artykułów, wywiadów i recenzji. Najważniejsze tytuły prasowe w których publikował to „Rzeczpospolita”, tygodniki „Ozon”, „Wprost” i „Uważam Rze”, miesięczniki „Kino”, „Czas Kultury”, „Focus Historia” i „Nowa Fantastyka” oraz kwartalnik „Fronda”. Jeden z założycieli i autorów tygodnika „Do Rzeczy”. Piotr Gociek na antenie Radia Opole w każdy wtorek po 12:00 w ramach audycji Loża Radiowa wraz z Piotrem Mocem analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce.

Publikacja "Widzenie Eneasza" powstała dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla Literatów. Radio Opole jest patronem medialnym książki.

Źródło: Oficyna Wydawnicza Volumen

Zobacz także

2022-03-09, godz. 13:24, Patronaty - polecamy Grzegorz Turnau symfonicznie, wystawa malarstwa i wydarzenia dla najmłodszych - to propozycja od Filharmonii Opolskiej Marzec to niezwykle charakterystyczny (a może nawet charakterny!) miesiąc. Z jednej strony niesie nadzieję na rychłe nadejście wiosny. A z drugiej… wystarczy czasem jeden mroźny dzień, by - popchnąć nas wprost w ramiona melancholii… » więcej 2022-03-04, godz. 14:33, Patronaty - polecamy OSP na opolskich wsiach, to konkurs dla Was! „Z Opolskim ARiMR o bezpieczeństwo dbamy! Nagrody zdobywamy!” To konkurs skierowany do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z obszarów wiejskich województwa opolskiego. Polega na nakręceniu krótkiego filmu obrazującego działalność jednostki OSP. „Z Opolskim ARiMR o bezpieczeństwo dbamy!… » więcej 2022-03-03, godz. 12:56, Patronaty - polecamy Opolskie kobiety solidarne z kobietami z Ukrainy - wyjątkowe spotkanie w Muzeum Śląska Opolskiego już w sobotę Wydarzenie ma wyrazić solidarność z kobietami z Ukrainy, tymi walczącymi i tymi uciekającymi przed wojną. Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę (05.03) w sali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Św. Wojciecha 13… » więcej 2022-03-02, godz. 16:36, Patronaty - polecamy „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd - Pamięć - Pojednanie” pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek (07.03) zostanie otwarta wystawa w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Piastowska 20). Wernisaż rozpocznie… » więcej 2022-03-01, godz. 12:45, Patronaty - polecamy Niezwykła wystawa Magdaleny Żołędź "Niska rozdzielczość" w GSW jeszcze tylko do 13 marca Jeszcze tylko do 13 marca można oglądać niezwykłą wystawę urodzonej w Opolu artystki - Magdaleny Żołędź pt. 'Niska rozdzielczość”. Ekspozycja jest podsumowaniem badań dotyczących postfotografii - niezależnego od twórcy „życia… » więcej
241242243244245246247
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »