Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-20, 19:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Praca badawczo-terenowa Magdaleny Poprawki

Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Jest laureatką stypendium Marszałkowskie Talenty. Przedsięwzięcie jest bardzo czasochłonne, bo opiera się głównie na historiach osobiście opowiedzianych. Finał pracy planowany jest na grudzień tego roku.
Celem całej pracy jest wykorzystanie jej dla celów artystycznych, jako m.in. inspiracji dla projektantów wzornictwa, grafiki i innych interdyscyplinarnych dziedzin sztuk plastycznych. Ideą jest też, by zebranie informacji o wzornictwie kroszonek i pisanek stały się narzędziem do propagowania kultury ludowej wśród najmłodszych.

- Ten pomysł zakiełkował w mojej głowie już kilka lat temu - mówi Magdalena Poprawka. - Stwierdziłam, że byłoby fajnie, bo jeżdżąc na warsztaty z dzieciakami i młodzieżą czy z dorosłymi za każdym razem jest to samo pytanie: a ma pani jakiś wzór, coś takiego, co można by zobaczyć i się na tym wzorować. Ja odpowiadam, że nie ma, my twórczynie same to rysowałyśmy i kserowałyśmy, aby pokazać dzieciom i dorosłym. Natomiast ja wpadłam na pomysł, aby to zrobić w szerszym spektrum i udokumentować teraz - dodaje.

Zobacz tu: Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów!.

Radio Opole pracę badawczo-terenową dotyczącą dokumentacji twórczości ludowej i wzorów zaczerpniętych z kroszonek i pisanek z obszaru Opolszczyzny objęło patronatem medialnym. Kolejne etapy będziemy śledzić.

Do tej pory temat został poruszony m.in. w audycji Rewiry kultury, w której autorka pracy była gościem Katarzyny Zawadzkiej. W lipcu (13.07) opowiedziała, jak będzie wygląda jej praca badawcza, którą właśnie rozpoczyna – rozmowa jest do odsłuchania tu: Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką. Z kolei na początku września (09.09) było między innymi o wizycie Magdaleny Poprawki u pisankarki, twórczyni ludowej i dyrektorki Tułowickiego Ośrodka Kultury - Heleny Wojtasik –audycji można posłuchać tu: Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego.

Zobacz także

2021-08-11, godz. 10:47, Patronaty - polecamy XII Festiwal Opolskich Smaków już w ten weekend – poznaj szczegóły! Po rocznej przerwie powraca Festiwal Opolskich Smaków. Tematem przewodnim wydarzenia będą oryginalne smaki - zarówno produktów regionalnych, jak i potraw z całego świata oraz piw kraftowych. Ale to nie wszystko! Jak podkreślają organizatorzy… » więcej 2021-08-04, godz. 16:18, Patronaty - polecamy Przed nami III Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Ojce i Dziatki" – poznaj szczegóły! Już po raz trzeci organizatorzy Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej 'Ojce i Dziatki' wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu zapraszają na ucztę literacką. » więcej 2021-08-04, godz. 14:53, Patronaty - polecamy Zbliża się doroczny Jarmark Wawrzyńcowy w Głuchołazach – poznaj szczegóły! Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach zaprasza na doroczny Jarmark Wawrzyńcowy. » więcej 2021-08-04, godz. 13:46, Patronaty - polecamy Wystawa jubileuszowa prac członków ZPAP Polska Sztuka Użytkowa Okręgu Opolskiego – wernisaż w piątek 6 sierpnia! Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręgu Opolskiego obchodzi w tym roku jubileusz 35-lecia. Z tej okazji artyści przygotowali specjalną jubileuszową wystawę. » więcej 2021-08-04, godz. 10:42, Patronaty - polecamy Centrum Opola znów zapełni się artystami – przed nami III Festiwal Zdarzeń Artystycznych OpenOpole! Festiwal Zdarzeń Artystycznych OpenOpole to spora dawka pozytywnych niespodzianek dla napotkanych w mieście mieszkańców. Artyści będą „zaczepiać” widzów na ulicy, zapraszając do wspólnych działań kulturalnych, prowokując… » więcej
284285286287288289290
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »