Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-20, 19:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Praca badawczo-terenowa Magdaleny Poprawki

Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Jest laureatką stypendium Marszałkowskie Talenty. Przedsięwzięcie jest bardzo czasochłonne, bo opiera się głównie na historiach osobiście opowiedzianych. Finał pracy planowany jest na grudzień tego roku.
Celem całej pracy jest wykorzystanie jej dla celów artystycznych, jako m.in. inspiracji dla projektantów wzornictwa, grafiki i innych interdyscyplinarnych dziedzin sztuk plastycznych. Ideą jest też, by zebranie informacji o wzornictwie kroszonek i pisanek stały się narzędziem do propagowania kultury ludowej wśród najmłodszych.

- Ten pomysł zakiełkował w mojej głowie już kilka lat temu - mówi Magdalena Poprawka. - Stwierdziłam, że byłoby fajnie, bo jeżdżąc na warsztaty z dzieciakami i młodzieżą czy z dorosłymi za każdym razem jest to samo pytanie: a ma pani jakiś wzór, coś takiego, co można by zobaczyć i się na tym wzorować. Ja odpowiadam, że nie ma, my twórczynie same to rysowałyśmy i kserowałyśmy, aby pokazać dzieciom i dorosłym. Natomiast ja wpadłam na pomysł, aby to zrobić w szerszym spektrum i udokumentować teraz - dodaje.

Zobacz tu: Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów!.

Radio Opole pracę badawczo-terenową dotyczącą dokumentacji twórczości ludowej i wzorów zaczerpniętych z kroszonek i pisanek z obszaru Opolszczyzny objęło patronatem medialnym. Kolejne etapy będziemy śledzić.

Do tej pory temat został poruszony m.in. w audycji Rewiry kultury, w której autorka pracy była gościem Katarzyny Zawadzkiej. W lipcu (13.07) opowiedziała, jak będzie wygląda jej praca badawcza, którą właśnie rozpoczyna – rozmowa jest do odsłuchania tu: Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką. Z kolei na początku września (09.09) było między innymi o wizycie Magdaleny Poprawki u pisankarki, twórczyni ludowej i dyrektorki Tułowickiego Ośrodka Kultury - Heleny Wojtasik –audycji można posłuchać tu: Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 13:35, Patronaty - polecamy Gala wręczenia nagród laureatom "Karpika" 2021 już w najbliższą sobotę! W najbliższą sobotę (20.11) w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Niemodlinie odbędzie się gala wręczenia nagród laureatom XIX Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik” 2021. Gali towarzyszyć będą występy Kabaretu… » więcej 2021-11-15, godz. 11:12, Patronaty - polecamy Zamkowe czytanie przy kominku - spotkanie 25 listopada na Zamku w Mosznej 25 listopada (w czwartek) o godz. 18:00. na Zamku w Mosznej odbędzie się czytanie przy kominku we współpracy z Kwartalnikiem Literacko-Kulturalnym LiryDram, poświęcone 31. numerowi Kwartalnika. W ramach wydarzenia odbędzie się sporo… » więcej 2021-11-09, godz. 12:23, Patronaty - polecamy Zbliża się I Patriotyczny Piknik Ligocki – poznaj szczegóły! Polska Platforma Ekologiczna S.A. zaprasza na I Patriotyczny Piknik Ligocki. Wśród celów wydarzenia organizatorzy wymieniają głównie upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przypomnijmy, w tym roku będzie… » więcej 2021-11-08, godz. 09:33, Patronaty - polecamy 11 listopada słuchaj Radia Opole i weź udział w Quizie pt. „Dzień szacunku dla munduru”. Do wygrania nagrody! Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada na antenie Radia Opole przeprowadzany będzie quiz, pod nazwą 'Szacunek dla munduru' organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Quiz realizowany będzie w audycji 'Mamy święto'… » więcej 2021-11-07, godz. 13:53, Patronaty - polecamy "Widzenie Eneasza" - książka Piotra Goćka już dostępna Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”. Książkę w połowie… » więcej
261262263264265266267
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »