Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-20, 19:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Praca badawczo-terenowa Magdaleny Poprawki

Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Jest laureatką stypendium Marszałkowskie Talenty. Przedsięwzięcie jest bardzo czasochłonne, bo opiera się głównie na historiach osobiście opowiedzianych. Finał pracy planowany jest na grudzień tego roku.
Celem całej pracy jest wykorzystanie jej dla celów artystycznych, jako m.in. inspiracji dla projektantów wzornictwa, grafiki i innych interdyscyplinarnych dziedzin sztuk plastycznych. Ideą jest też, by zebranie informacji o wzornictwie kroszonek i pisanek stały się narzędziem do propagowania kultury ludowej wśród najmłodszych.

- Ten pomysł zakiełkował w mojej głowie już kilka lat temu - mówi Magdalena Poprawka. - Stwierdziłam, że byłoby fajnie, bo jeżdżąc na warsztaty z dzieciakami i młodzieżą czy z dorosłymi za każdym razem jest to samo pytanie: a ma pani jakiś wzór, coś takiego, co można by zobaczyć i się na tym wzorować. Ja odpowiadam, że nie ma, my twórczynie same to rysowałyśmy i kserowałyśmy, aby pokazać dzieciom i dorosłym. Natomiast ja wpadłam na pomysł, aby to zrobić w szerszym spektrum i udokumentować teraz - dodaje.

Zobacz tu: Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów!.

Radio Opole pracę badawczo-terenową dotyczącą dokumentacji twórczości ludowej i wzorów zaczerpniętych z kroszonek i pisanek z obszaru Opolszczyzny objęło patronatem medialnym. Kolejne etapy będziemy śledzić.

Do tej pory temat został poruszony m.in. w audycji Rewiry kultury, w której autorka pracy była gościem Katarzyny Zawadzkiej. W lipcu (13.07) opowiedziała, jak będzie wygląda jej praca badawcza, którą właśnie rozpoczyna – rozmowa jest do odsłuchania tu: Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką. Z kolei na początku września (09.09) było między innymi o wizycie Magdaleny Poprawki u pisankarki, twórczyni ludowej i dyrektorki Tułowickiego Ośrodka Kultury - Heleny Wojtasik –audycji można posłuchać tu: Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego.

Zobacz także

2022-03-29, godz. 16:15, Patronaty - polecamy 18 Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej – zobacz co w programie i weź udział! „Czytam tu, czytam tam” - to hasło tegorocznych Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, które po raz 18. organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. W programie m.in. wieczór z baśniami Andersena, spotkania z autorami książek… » więcej 2022-03-28, godz. 16:30, Patronaty - polecamy Spotkanie z czołową pisarką Ukrainy Oksaną Zabużko już w czwartek w Opolu Jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad 20 książek, laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych Oksana Zabużko w najbliższy czwartek (31.03) odwiedzi Opole. Z pisarką będzie można się spotkać w namiocie WBP w… » więcej 2022-03-28, godz. 15:53, Patronaty - polecamy Dwa dni koncertowe w filharmonii okazją posłuchania laureatów Konkursu Chopinowskiego Już sam udział w tym konkursie jest dla młodych pianistów wielką nobilitacją, a tytuł laureata to gwarancja otwartych drzwi muzycznego świata. Mowa o Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Filharmonia Opolska… » więcej 2022-03-28, godz. 15:27, Patronaty - polecamy XIX Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne Po raz kolejny Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw indywidualnych, z których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników, do udziału w Ogólnokrajowym Konkursie… » więcej 2022-03-28, godz. 14:41, Patronaty - polecamy XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” - poznaj szczegóły! „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” to tytuł konkursu plastycznego adresowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych. Wydarzenie ma na celu promocję bezpieczeństwa życia i pracy w gospodarstwach rolnych. Prace… » więcej
244245246247248249250
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »