Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-20, 19:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Praca badawczo-terenowa Magdaleny Poprawki

Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Jest laureatką stypendium Marszałkowskie Talenty. Przedsięwzięcie jest bardzo czasochłonne, bo opiera się głównie na historiach osobiście opowiedzianych. Finał pracy planowany jest na grudzień tego roku.
Celem całej pracy jest wykorzystanie jej dla celów artystycznych, jako m.in. inspiracji dla projektantów wzornictwa, grafiki i innych interdyscyplinarnych dziedzin sztuk plastycznych. Ideą jest też, by zebranie informacji o wzornictwie kroszonek i pisanek stały się narzędziem do propagowania kultury ludowej wśród najmłodszych.

- Ten pomysł zakiełkował w mojej głowie już kilka lat temu - mówi Magdalena Poprawka. - Stwierdziłam, że byłoby fajnie, bo jeżdżąc na warsztaty z dzieciakami i młodzieżą czy z dorosłymi za każdym razem jest to samo pytanie: a ma pani jakiś wzór, coś takiego, co można by zobaczyć i się na tym wzorować. Ja odpowiadam, że nie ma, my twórczynie same to rysowałyśmy i kserowałyśmy, aby pokazać dzieciom i dorosłym. Natomiast ja wpadłam na pomysł, aby to zrobić w szerszym spektrum i udokumentować teraz - dodaje.

Zobacz tu: Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów!.

Radio Opole pracę badawczo-terenową dotyczącą dokumentacji twórczości ludowej i wzorów zaczerpniętych z kroszonek i pisanek z obszaru Opolszczyzny objęło patronatem medialnym. Kolejne etapy będziemy śledzić.

Do tej pory temat został poruszony m.in. w audycji Rewiry kultury, w której autorka pracy była gościem Katarzyny Zawadzkiej. W lipcu (13.07) opowiedziała, jak będzie wygląda jej praca badawcza, którą właśnie rozpoczyna – rozmowa jest do odsłuchania tu: Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką. Z kolei na początku września (09.09) było między innymi o wizycie Magdaleny Poprawki u pisankarki, twórczyni ludowej i dyrektorki Tułowickiego Ośrodka Kultury - Heleny Wojtasik –audycji można posłuchać tu: Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego.

Zobacz także

2024-11-27, godz. 09:26, Patronaty - polecamy X Bieg Mikołajkowy w Żytniowie Popularyzacja masowych biegów rekreacyjnych i gminy Rudniki, bo to właśnie w tej gminie we wsi Żytniów, wystartuje - to główne cele Biegu Mikołajkowego. Wydarzenie odbędzie się już najbliższą niedzielę (01.12). Start biegu głównego… » więcej 2024-11-26, godz. 10:39, Patronaty - polecamy Premierowy pokaz filmu o Zofii Hajduk już w sobotę w MDK [ZDJĘCIA] Była działaczką Związku Polaków w Niemczech, żołnierką Armii Krajowej, była więziona w obozach koncentracyjnych. Należała do pokolenia Kolumbów, których lata młodości splotły się z krwawymi kartami historii Polski. Mowa o… » więcej 2024-11-25, godz. 18:45, Patronaty - polecamy III Polska Konferencja Poliwagalna Znaczenie więzi rodzinnych dla zdrowia emocjonalnego i społecznego - to temat przewodni III Polskiej Konferencja Poliwagalnej. Terapia poliwagalna to relatywnie nowy rodzaj terapii, który koncentruje się na wpływie stresu na nasze zdrowie… » więcej 2024-11-22, godz. 15:40, Patronaty - polecamy Spotkanie z Anną Dymną - zobacz transmisję Jeszcze tylko do niedzieli (24.11) w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu można oglądać wystawę będącą próbą uchwycenia istoty wielowątkowej twórczości legendarnego krakowskiego artysty Wiesława Dymnego. W przeddzień finisażu… » więcej 2024-11-22, godz. 09:15, Patronaty - polecamy Rusza TerePaczków. Pierwsze koncerty już dziś. Wstęp na wszystkie jest wolny Do niedzieli (24.11) potrwają 29. Ogólnopolskie Prezentacje Muzyczne TEREPACZKÓW. Wydarzenie rozpoczyna się już dziś (22.11). W programie przede wszystkim koncerty i przegląd konkursowy, ale także warsztaty gitarowe z Darkiem Czarnym… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »