Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-08-13, 13:49 Autor: Justyna Krzyżanowska

Premiera filmu o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka” już 24.08 w kinie Diana w Prudniku - Radio Opole będzie na miejscu!

Premiera filmu dokumentalnego o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka” już 24 sierpnia w kinie Diana w Prudniku [wideo: Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy]
Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy wraz z autorką filmu o Walerii Nabzdyk – sanitariuszce w III powstaniu śląskim, zapraszają na premierowy pokaz.

Relacja z uroczystej premiery prosto z kina Diana w Prudniku, a także rozmowy z twórcami tego obrazu we wtorek (24.08) po 19:00 w audycji "Rewiry kultury".
Film jest opowieścią o Walerii Nabzdyk z rodu Augustynów – pochodzącej z Grabiny w pow. Prudnickim sanitariuszce w III powstaniu śląskim, nauczycielce i aktywnej działaczce społecznej, zaangażowanej w czasie II wojny w pracę konspiracyjną AK. Waleria Nabzdyk przeżyła niemal cały XX w. (1901-1999 r.) i do końca życia broniła spraw Ślązaków, reagując zawsze tam, gdzie decyzje były dla nich krzywdzące. Nauczycielka z powołania i wykształcenia: gdy przez wymóg celibatu, po wyjściu za mąż, musiała opuścić szkołę, zaangażowała się w pracę społeczną, którą kontynuowała także po wojnie, prowadząc m.in. kursy repolonizacyjne i szeroko popularyzując dzieje Śląska.

Autorzy filmu podążają śladami Walerii Nabzdyk (m.in. Grabina, Prudnik), a przewodniczką jest jej córka Alicja, która przybliża dzieje całej rodziny Augustynów. Nie brakuje także wspomnień Walerii. Sporo miejsca w filmie poświęcono czasowi powstań śląskich. Filmową opowieść o sanitariuszce zamykają wydarzenia, w których bohaterka uczestniczyła już w latach powojennych, przede wszystkim na ziemi prudnickiej. W produkcji sporo miejsca poświęcono także roli kobiet w tych wydarzeniach oraz zasygnalizowano rolę polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku.

Dodajmy, że w filmie wykorzystano fragmenty nagrań z archiwum Radia Opole, ze wspomnieniami Walerii Nabzdyk z czasów walk powstańczych, a także archiwalne fotografie i wypowiedzi historyków - prof. Franciszka Marka i prof. Marka Lisa oraz córki Walerii, Alicji. Oprawą muzyczną filmu są m.in. śląskie pieśni ludowe z repertuaru zespołu Silesia.

Premiera filmu dokumentalnego o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka” odbędzie się 24 sierpnia (wtorek) o godz. 18:00 w prudnickim kinie Diana przy ul. Adama Mickiewicza 1. Wstęp wolny.

Na film zaprasza Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy, jego autorką jest prof. Janina Hajduk-Nijakowska. Produkcja została zrealizowana w ramach obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego, z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz ze wsparciem Fundacji Lotto – z konkursu „Patroni Roku 2021”.

Dodajmy, że Radio Opole jest partnerem producenta filmu „Sanitariuszka” oraz objęło go patronatem medialnym.
"Sanitariuszka", wywiad przedpremierowy z autorką filmu, Janiną Hajduk-Nijakowską [wideo: Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy]

Zobacz także

2021-09-15, godz. 17:04, Patronaty - polecamy Zespół Afar zaprasza na koncert muzyki psalmowej. Są jeszcze bezpłatne wejściówki! Na koncert muzyki psalmowej w najbliższą sobotę (18.09) zaprasza zespół Afar. Wydarzenie odbędzie się w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu przy ul. Drzymały 1. Rozpocznie się o godz. 20:00. » więcej 2021-09-15, godz. 16:33, Patronaty - polecamy 15 reprezentacji zmierzy się w turnieju Toga Cup Pod okiem byłego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej Jerzego Brzęczka na obiektach Centrum Sportu przy ul. Wandy Rutkiewicz w Opolu w najbliższy czwartek (16.09) wystąpi 15 reprezentacji ośrodków szkolno-wychowawczych… » więcej 2021-09-15, godz. 12:59, Patronaty - polecamy XI Kongres Polska Wielki Projekt Debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą w najbliższych dekadach - to idea Kongresu Polska Wielki Projekt - największego w kraju spotkania konserwatywnych środowisk eksperckich, opiniotwórczych… » więcej 2021-09-15, godz. 11:13, Patronaty - polecamy VI Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej 2021-09-14, godz. 13:41, Patronaty - polecamy „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć” – wystawa czasowa fotografii Franciszka Lepicha z Oleszki w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Wystawę archiwalnych fotografii - portretów mieszkańców Oleszki, Jasiony i Żyrowej, wsi położonych w powiecie krapkowickim, w pobliżu Góry św. Anny, na Śląsku Opolskim, wykonanych przez fotografa amatora, stolarza i kołodzieja… » więcej
279280281282283284285
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »