Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-07-06, 12:50 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie z Andrzejem Hamadą już w czwartek

Andrzej Hamada przy fontannie na Placu Wolności [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Hamada przy fontannie na Placu Wolności [fot. Barbara Tyslik]
Na Rynku w Opolu otwarto wystawę rysunków Andrzeja Hamady, nestora opolskich architektów i znawcy historii Opola, który zabytki stolicy województwa rysował przez lata. Spotkanie z twórcą odbędzie się w najbliższy czwartek (08.07) na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną.
Andrzej Hamada jest żywą legendą Opola. W ubiegłym roku obchodził 95. urodziny, Z tej okazji Opole chciało zorganizować mu wystawę plenerową. Ze względu na pandemię jej otwarcie przesunięto o rok.

Wystawa "Opole, to moja pasja" przygotowana przez Miasto Opole i Miejską Bibliotekę Publiczną prezentuje rysunki Andrzeja Hamady opatrzone komentarzami autora. Wybrano je spośród 200, jakie powstały przez lata. Prezentuje rysunki najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście.

Wystawa będzie dostępna na Rynku w Opolu do 25 lipca.

Andrzej Hamada w Opolu mieszka od 1952 roku. Jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich w Opolu, Zasłużonym Obywatelem Miasta Opola. Urodził się w Gdańsku, a wychował w Krakowie. Do Opola przyjechał w styczniu 1952 roku, z nakazu pracy, po studiach na Politechnice Gdańskiej. Zafascynowany tysiącletnią przeszłością piastowskiego miasta zaczął odkrywać jego historyczne uroki. W pierwszych latach pobytu w Opolu poświęcił się odbudowywaniu zniszczonego wojną przemysłu na Ziemiach Zachodnich, Opolszczyzny i samego Opola. Wiele czasu spędził na odkrywaniu dziejów miasta. Wsłuchany w opowieści Szymona Koszyka, a później Fryderyka Kremsera o ziemi ojczystej, znajduje czas, poza absorbującą pracą zawodową, na studiowanie dostępnych archiwaliów. Jego główne zainteresowania to architektura i geneza kształtu przestrzennego miasta. Opole stało się jego pasją, tu założył rodzinę, poznał wielu przyjaciół i sam stał się opolaninem. Ze szkicownikiem w ręku wędruje szlakiem zabytków, rysuje i opowiada. [źródło tekstu: MBP w Opolu]

Zobacz także

2020-10-07, godz. 15:00, Patronaty - polecamy Dni Kultury Niemieckiej potrwają przez cały październik Rozpoczęły się 17. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim - cykl imprez organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, we współpracy z organizacjami partnerskimi. Pomimo pandemii i licznych… » więcej 2020-10-07, godz. 11:13, Patronaty - polecamy Apostolis Anthimos z Morrison Tres gwiazdami IX Festiwalu w Klimatach Bluesa i Rocka - zobacz transmisję! Koncert rockowo-progresywnego tria Morrison Tres z gościem specjalnym - Apostolisem Anthimosem - to główne wydarzenie IX Festiwalu w Klimatach Bluesa i Rocka. Dobra informacja dla wszystkich, którzy nie będą mogli być na miejscu - wydarzenie… » więcej 2020-10-05, godz. 15:59, Patronaty - polecamy Bioróżnorodność wzdłuż pasa Odry - jak o nią zadbać? O tym na konferencji organizowanej przez I LO w Opolu Wzmocnić świadomość mieszkańców Opola oraz Gminy Dąbrowa w zakresie ochrony różnorodności biologicznej - to cel konferencji edukacyjnej „Opolszczyzna i jej naturalne dziedzictwo” oraz towarzyszących jej działań, w tym: warsztatów… » więcej 2020-10-05, godz. 13:56, Patronaty - polecamy Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w tym roku w jesiennej odsłonie Pięć dni koncertowych, kilkudziesięciu artystów, a do tego okazja usłyszenia dźwięków jedynego na świecie instrumentu Viola Organista stworzonego na wzór projektu Leonarda Da Vinci czy obejrzenia wystawy obrazów Krystyny Sojki -… » więcej 2020-10-05, godz. 11:43, Patronaty - polecamy 76. rocznica przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf We wtorek (06.10) przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach upamiętniona zostanie 76. rocznica przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do łambinowieckiego obozu. Z tej okazji… » więcej
333334335336337338339
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »