Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-17, 15:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

Cztery premiery na koniec sezonu!

Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Teatry mogą otworzyć się dla widzów 21 maja. Teatr im. Jana Kochanowskiego postanowił wykorzystać ten czas - na sam koniec sezonu zaprasza widzów aż na 4 premiery. Pierwsza już w najbliższy piątek (21.05). Będzie okazja obejrzenia przewrotnej adaptacji XVI-wiecznej epopei fantastycznej Françoisa Rabelaisa pt. „Gargantua i Pantagruel” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Parodia, satyra, a może przestroga? Co współcześni twórcy odkryją w dziejach prostodusznych olbrzymów? Przedstawienie w przewrotny sposób opowiada o końcu kultury i społeczeństwa...

Spektakl zdążył mieć już swoją premierę 22 lutego zeszłego roku na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, który to teatr jest partnerem i koproducentem wydarzenia. Niestety do tej pory - ze względu na obostrzenia związane z trwającą pandemią - nie odbyła się oficjalna premiera przedstawienia w Opolu, choć 30 kwietnia udało się przygotować premierę on-line.

Chwilę przed tym wydarzeniem z aktorką Moniką Stanek rozmawialiśmy
w audycji "Rewiry kultury" (27.04). Rozmowa jest do posłuchania poniżej.

Monika Stanek, Rafał Kronenenberger i Andrzej Jakubczyk to opolscy aktorzy, których będziemy mogli obejrzeć na Scenie Modelatornia. Do tego pojawi się trzyosobowa ekipa aktorska Teatru im. W. Horzycy w Toruniu: Małgorzata Abramowicz, Anna Magalska i Bartosz Woźny. Reżyserem spektaklu jest Jakub Skrzywanek. Adaptacją i dramaturgią zajął się Paweł Soszyński. Autorami scenografii są Anna Maria Kaczmarska i Mikołaj Małek. Kostiumy stworzyła Anna Maria Kaczmarska, a choreografią zajęła się Agnieszka Kryst. Reżyserem światła w spektaklu jest Aleksandr Prowaliński. Twórcą muzyki - Karol Nepelski. Reżyserowi asystowała Anna Magalska.


Jakie premiery czekają widzów jeszcze w tym sezonie?
  • 4 czerwca (piątek), o godz. 19.00 odbędzie się wyczekiwana premiera „Króla Leara” w reż. Anny Augustynowicz z Mirosławem Zbrojewiczem w roli tytułowej. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.
  • 18 czerwca (piątek), o godz. 19.00 zaplanowano premierę „Danse Macabre” w reż. Renaty Piotrowskiej-Auffret. Spektakl realizowany w koprodukcji z Art Stations Foundation.
  • 24 czerwca (czwartek), o godz. 19.00 na Dużej Scenie zobaczyć będzie można premierę kasowego tytułu Andrzeja Saramonowicza „Testosteron” w reż. Roberta Talarczyka. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
Bilety na spektakle są już dostępne pod adresem: www.bilety.teatropole oraz w kasie biletowej, od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00, w soboty i niedziele na dwie godziny przed spektaklem.

Będzie premiera! „Gargantua i Pantagruel” na scenie Modelatornia do obejrzenia on-line od piątkuFrançois Rabelais wierzył, że nauka doprowadzi nas do ostatecznej szczęśliwości, a humanizm będzie gwarantem etycznego wykorzystania jej owoców. Jednak dopiero dziś zaczynamy rozumieć, że ludzkość nie zrealizowała postulatów pisarza: rozum doprowadził nas na skraj katastrofy, a ideały humanizmu w antropocentrycznym renesansowym wydaniu zamiast uczynić z człowieka gospodarza planety, zmieniły go w egoistycznego władcę natury.

W spektaklu „Gargantuą i Pantagruelem” chcemy opowiedzieć o końcu kultury i społeczeństwa. Rabelais ośmieszał w swojej książce ociemniałe i irracjonalne wieki średniowiecza, witając nowy świat. My śmiejemy się, żegnając świat na zawsze. Czy to nie komiczne, że na stryczkach, które sami sobie uwiliśmy, bujamy się jak akrobaci, myśląc, że świat to wesołe miasteczko, a szubienica to nasza karuzela?

[źródło: materiały Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu]

Z aktorką Moniką Stanek w audycji "Rewiry kultury" (27.04) rozmawia Katarzyna Zawadzka

Zobacz także

2021-05-26, godz. 14:59, Patronaty - polecamy Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczność Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczności. Już w tę sobotę (29.05) Orkiestrę Filharmonii Opolskiej poprowadzi świeżo upieczona dyplomatka Akademii Muzycznej… » więcej 2021-05-25, godz. 14:45, Patronaty - polecamy "Ochrona BIo w Mieście Opolu" - I LO w Opolu zaprasza na cykl spotkań edukacyjnych z ekspertami i działaczami na rzecz środowiska Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego potrzebujemy dzikich lasów lub czy należy dokarmiać dzikie ptactwo? - Jeżeli tak, to mamy coś dla Was! W ramach projektu 'Ochrona BIo w Mieście Opolu' I Liceum Ogólnokształcące w Opolu organizuje… » więcej 2021-05-25, godz. 11:19, Patronaty - polecamy Otwarcie wystawy: Z kresowego albumu "Wileńskie ABC. Wilno Waldemara Wołkanowskiego" Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Waldemar Wołkanowski zapraszają na wernisaż wystawy: Z kresowego albumu „Wileńskie ABC. Wilno Waldemara Wołkanowskiego”. Wystawa otwarta zostanie już w najbliższą środę (26.05), o godz… » więcej 2021-05-24, godz. 17:37, Patronaty - polecamy Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie z gminy Lewin Brzeski zwycięzcą etapu wojewódzkiego Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP! Etap wojewódzki Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP został zakończony. Decyzją Komisji Konkursowej pod przewodnictwem Doradcy Prezydenta RP dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej z dnia 19 maja br. do… » więcej 2021-05-21, godz. 14:38, Patronaty - polecamy Zbliża się pierwsza odsłona XI Kongresu Polska Wielki Projekt – poznaj szczegóły! Ideą Kongresu jest debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą w najbliższych dekadach. Organizatorom zależy na jak najszerszym spojrzeniu na politykę naszego kraju, nie pomijając żadnej z jej… » więcej
306307308309310311312
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »