Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-02-14, 10:23 Autor: Agnieszka Lubczańska

Poznaj źródła folkloru opolskiego

Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
„Pieśni wracają do domu. Historyczne źródła dźwiękowe folkloru opolskiego” to tytuł konferencji, która w najbliższą sobotę (16.02) odbędzie się w Muzeum Śląska Opolskiego. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny". Tego samego dnia w ramach wydarzenia, ale tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach, zabrzmią najstarsze zachowane, polskojęzyczne nagrania muzyki ludowej na Śląsku.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11:00 w sali odczytowej (wejście od ul. Muzealnej). Koncertu w Strzeleczkach będzie można posłuchać od godz. 16:30. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu w piątek w audycji Regionalne kulturalia na Radio Opole 2 Kultura opowiedzą organizatorzy: etnomuzykolog dr Mariusz Pucia z Uniwersytetu Opolskiego i Dariusz Kownacki.


Muzyka w Strzeleczkach zabrzmi nie bez powodu, bo to właśnie z trzech miejscowości tej gminy - Dziedzic, Racławiczek i Smolarni – pochodzą najstarsze nagrania dźwiękowe w języku polskim. Na tzw. wałkach fonograficznych Edisona latem 1913 r. nagrał je niemiecki nauczyciel Paul Schmidt zachwycony melodyjnością mowy, śpiewu i muzyki tamtejszych mieszkańców. Będzie można usłyszeć głosy sprzed ponad stu lat... Z 34 wałków, na których nagrał śpiew, muzykę i modlitwy w ich wykonaniu, do dziś zachowały się 32. Znajdują się w Berlińskim Archiwum Fonograficznym. Kilka lat temu ich opracowaniem zajął się m.in. dr Mariusz Pucia, etnomuzykolog z Uniwersytetu Opolskiego.


Za płytę "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej dokonane na Śląsku Opolskim ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie" przygotowaną m.in. przez dr. Mariusza Pucię i dr. Jacka Jackowskiego Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN otrzymały I nagrodę w konkursie "Fonogram Źródeł" za rok 2017, organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia.

Radio Opole konferencję i koncert w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny" objęło patronatem medialnym.


Zobacz także

2019-02-18, godz. 14:42, Patronaty - polecamy Ofiary Marszu Śmierci zostaną upamiętnione w Racławicach Śląskich Wojewódzkie uroczystości upamiętniające więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau - zamordowanych i zamęczonych w styczniu 1945 roku podczas „Marszów Śmierci” na terenie gminy Głogówek - odbędą się w najbliższy piątek… » więcej 2019-02-11, godz. 19:50, Patronaty - polecamy Kim jest Filip Mizia? Koncertem w Studiu M zespół otwiera nowy rozdział... Kup bilet i przyjdź! W czwartek 21 lutego w Studiu M im. SBB odbędzie się koncert wrocławskiego songwritera Filipa Mizi w nowej odsłonie. Ich muzykę nazwano elektrycznym eklektyzmem, można w niej znaleźć rocka, alternatywę, hip-hop, funk, pop oraz disco… » więcej 2019-02-11, godz. 14:43, Patronaty - polecamy W piątek (15.02) w Opolu uczczona zostanie 77. rocznica utworzenia Armii Krajowej 14 lutego minie 77 lat od rozkazu generała broni Władysława Sikorskiego powołującego powstanie Armii Krajowej - zakonspirowanych sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej… » więcej 2019-02-11, godz. 11:15, Patronaty - polecamy Szachiści powalczą o Puchar Gór Opawskich Już po raz 29. w ramach międzynarodowego turnieju szachiści będą rywalizować o Puchar Gór Opawskich. Turniej co roku gromadzi znakomitych graczy z arcymistrzami na czele. Zawody potrwają od 16 do 23 lutego w Ośrodku Wypoczynko-Szkoleniowym… » więcej
486487488489490491492
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »