Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-11-21, 12:00 Autor: Barbara Więcek

Carmina Burana w Filharmonii Opolskiej

Chór Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach [fot. materiały organizatora]
Chór Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach [fot. materiały organizatora]
Filharmonia Opolska zaprasza na jedno z najbardziej znanych dzieł muzycznych - Carmina Burana skomponowana przez Carla Orffa. To monumentalne dzieło ma ogromny skład wykonawczy, którego przesłanie jest aktualne od XIII wieku. Ten wyjątkowy koncert symfoniczny z okazji jubileuszu 30-lecia Chóru Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach odbędzie się w najbliższy piątek (23.11) o godz. 19:00 i w sobotę (24.11) o godz. 18:00 w sali koncertowej filharmonii.
W XIII wieku średniowieczni mnisi stworzyli manuskrypt zawierający intrygujące wiersze i pieśni. Utwory spisane zostały po łacinie oraz w językach starodolnoniemieckim i starofrancuskim. Zbiór – jak na pobożnych zakonników przystało – rozpoczyna się tonem moralizatorskim, teksty jednak płynnie zmieniają charakter. Po niewinnym zachwycie naturą budzącej się wiosny następuje pochwała biesiadowania, a ta z kolei prowadzi do wizji miłosnych, podszytych odważną zmysłowością.

Być może zbyt odważną – manuskrypt zniknął bowiem na prawie sześćset lat, by zostać odnaleziony w 1803 roku w opactwie Benediktbeuern. Ale tę wersję, która jest obecnie znana przygotował Carl Orff niedługo przed wybuchem II wojny światowej.

Orff, zainspirowany treścią rękopisów, wymarzył sobie dzieło, jakiego dotąd nikt jeszcze nie stworzył: kantatę sceniczną łączącą w sobie elementy muzyki, poezji i tańca. Z rozmachem wpisał w partyturę monumentalną orkiestrę, ogromny chór i trójkę solistów. Carmina Burana to niezwykłe dzieło, o prawdziwym życiu, o naturze, o jedzeniu, piciu i tańcach, o czułości, seksie i wegetarianizmie. Aktualna niezmiennie, od 1230 roku.

W Opolu orkiestrą, chórem i solistami (około 200 artystów na scenie) pokieruje znakomita dyrygent Agnieszka Franków-Żelazny. Obecnie najbardziej związana z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, ale wystąpiła w 19 krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Brazylii. Zrealizowała ponad 800 utworów chóralnych oraz blisko 200 wokalno-instrumentalnych.

W partiach solowych wystąpią: Iwona Hossa – sopran, Krzysztof Kur – tenor, Jerzy Butryn – baryton.

Ogromny ponad stuosobowy chór tworzyć będzie: Chór mieszany oraz Chór Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach - Tadeusz Eckert – dyrygent, przygotowanie chóru przy współpracy z: Chórem Cantabile Szkoły Podstawowej nr 3 w Głubczycach - Ewa Maleńczyk – dyrygent, przygotowanie chóru i Międzyszkolnym Chórem Capricolium Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach - Adam Dziurowski – dyrygent, przygotowanie chóru.

Zobacz także

2020-06-01, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Wystawa Łukasza Prus-Niewiadomskiego w GSW Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu po kilku tygodniach przerwy wraca z wystawami dostępnymi w salach GSW. Od dziś (01.06) do 28 czerwca można oglądać wystawę Łukasza Prus-Niewiadomskiego pt. „Punkt widzenia”. Poza tym do końca… » więcej 2020-06-01, godz. 13:24, Patronaty - polecamy „Bedeker miejsc nieznanych” - weź udział w tworzeniu nietypowego przewodnika Do wspólnego tworzenia przewodnika po mało uczęszczanych i mało znanych atrakcjach regionu, zachęca Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej. To propozycja dla wszystkich osób kochających Opolszczyznę, zafascynowanych lokalną historią… » więcej 2020-05-29, godz. 15:33, Patronaty - polecamy Ten Cukier nie szkodzi, a dodaje energii - zapraszamy, by skosztować! 18 czerwca duet wystąpi w Studiu M im. SBB - zobacz transmisję! Prezentują oryginalne podejście do rapu. Przełamują formę typowego brzmienia hip-hopowego, łącząc elektronikę, rock, jazz i techno. Zespół Cukier, bo o nim mowa, wystąpi 18 czerwca w Studiu M im. SBB. Będzie to przedpremierowy… » więcej 2020-05-27, godz. 14:23, Patronaty - polecamy Antywirusowe maski oczami studentów Wydziału Sztuki UO - obejrzyj wystawę Przygotowanie własnej interpretacji antywirusowej maski - to zadanie, którego podjęli się studenci ll roku Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Interpretacje przybrały bardzo różnorodne formy. Wszystko wraz… » więcej 2020-05-27, godz. 12:30, Patronaty - polecamy Warto zarezerwować w najbliższą niedzielę teatralną godzinę na spektakl "Coś pomiędzy" W najbliższą niedzielę (31.05) Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprezentuje kolejny spektakl ze swojego repertuaru. Tym razem będzie to “Coś pomiędzy” w reżyserii Tomasza Cymermana. To już piąta i ostatnia zarazem prezentacja w… » więcej
352353354355356357358
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »