Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-11-05, 18:04 Autor: Agnieszka Lubczańska (na podstawie materiałów nadesłanych przez FO)

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Na uroczysty koncert w 100-rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości zaprasza w najbliższą niedzielę (11.11) Filharmonia Opolska. To okazja posłuchania Krzysztofa Książka - pianisty nagrodzonego w tym roku na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Po przerwie opolscy filharmonicy pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentują premierę - IV Symfonię D-dur Witolda Maliszewskiego, która do niedawna istniała tylko w rękopisach. Początek koncertu o godz. 18:00. Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Koncert rozpocznie uwertura do oratorium "Powrót syna marnotrawnego" Feliksa Nowowiejskiego. To monumentalne oratorium. Uwertura (nagrana przez Opolskich Filharmoników we wrześniu ubiegłego roku i wydana przez wytwórnię DUX na płycie Nowowiejski "Dzieła symfoniczne") rozpocznie koncert opowiadający o drodze do wolności, o powrocie Polski na mapy Europy i świata.

Niepodległej nie byłoby prawdopodobnie bez zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego. Swój "Koncert fortepianowy a-moll" ukończył w roku 1888, rok później zinstrumentował dzieło i wtedy też doszło do jego premierowego wykonania. W Opolu koncert ten zaprezentuje Krzysztof Książek, laureat III Nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Po przerwie zaprezentowana zostanie IV Symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego o znamiennym tytule: "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie". Dwa przymiotniki łączą tu dwie rzeczywistości – globalną (w której nasz kraj znajdował się w 1923 roku) oraz tę osobistą Maliszewskiego, twórcy z pogranicza kilku kultur i światów. Dzieło przez prawie sto lat pozostawało jedynie w rękopisie. Dzięki staraniom Filharmonii Opolskiej utwór ten został w ciągu ostatniego roku wydany i nagrany, a publiczność uczestnicząca w koncercie w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świadkami jego premierowego wykonania.

Więcej informacji i bilety tu: Filharmonia Opolska.

Zobacz także

2019-11-08, godz. 16:18, Patronaty - polecamy Festiwal pieśni patriotycznej w Głogówku Trwają ostatnie próby przed Przeglądem Piosenki i Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w najbliższy wtorek (12.11) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku. Początek o godz. 17:00. » więcej 2019-11-08, godz. 15:35, Patronaty - polecamy Już wkrótce XXX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich Przedstawiciele środowisk twórczych i kulturalnych z Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski już po raz 30. spotkają się w ramach Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Wydarzenie potrwa od… » więcej 2019-11-08, godz. 14:29, Patronaty - polecamy Smaczne, bo opolskie. Rusza III Festiwal Kuchni Regionalnej i Tradycyjnej „Opolski Bifyj" Rusza III edycja Festiwalu Kuchni Regionalnej i Tradycyjnej „Opolski Bifyj”, Wydarzenie potrwa do 21 listopada, a rozpocznie je w najbliższą środę (13.11) uroczysta kolacja na Zamku w Mosznej. » więcej 2019-11-07, godz. 19:17, Patronaty - polecamy "Czarna skóra, białe maski" - nowy spektakl w Kochanowskim, w dniu premiery - dyskusja Korzenie polskiej... czarności - to temat, za który wziął się Wiktor Bagiński, tworząc spektakl „Czarna skóra, białe maski”. Sztuka zwyciężyła w III Konkursie na Projekt Teatralny Modelatornia. Na premierowy spektakl w najbliższy… » więcej 2019-11-07, godz. 14:44, Patronaty - polecamy Listopad w WBP, to m.in. spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją - w związku z promocją kolejnego, trzynastego już tomu „Kresowej Atlantydy - będzie jednym z wydarzeń organizowanych w listopadzie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. Spotkanie… » więcej
389390391392393394395
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »