Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-10-16, 14:58 Autor: Agnieszka Lubczańska

Projekcje, spotkania, koncert - rusza II Festiwal Filmowy OutFilm

Festiwal Filmowy OutFilm wraz z Przeglądem Twórczości Filmowej osób ze spektrum autyzmu odbędą się w najbliższy weekend (20-22.10) w Opolu [fot. materiały organizatora]
Festiwal Filmowy OutFilm wraz z Przeglądem Twórczości Filmowej osób ze spektrum autyzmu odbędą się w najbliższy weekend (20-22.10) w Opolu [fot. materiały organizatora]
II Festiwal Filmowy OutFilm wraz z Przeglądem Twórczości Filmowej osób ze spektrum autyzmu odbędą się w najbliższy weekend (20-22.10) w Kinie Meduza. W programie projekcje, spotkania, a także koncert w Studenckim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Ideą festiwalu jest przekonanie opinii publicznej, że można i warto mówić o autyzmie nie tylko w kontekście niepełnosprawności, terapii i koniecznej pomocy, ale także jako potencjale twórczym wynikającym ze specyficznej wrażliwości.

Nazwa festiwalu - "OutFilm" - nawiązuje z jednej strony do znaczenia "na zewnątrz" czy "niezwykły", jako imprezy prezentującej filmy spoza oficjalnego nurtu. Jednocześnie wymowa słowa "out" jednoznacznie nasuwa skojarzenie z autyzmem, jako motywem przewodnim festiwalu.


Projekcje


„Ja, Oga Hepnarova”, „Normalny autystyczny film”, „Nazywam się cukinia”, „Komunia” oraz „Życie animowane” – to tytuły filmów, które będzie można obejrzeć w ramach Festiwalu Filmowego OutFilm.


Więcej informacji na temat prezentowanych filmów można znaleźć na stronie Fundacji Prodeste.


Spotkania


Projekcje mają być punktem wyjścia do rozmowy na ważne społecznie tematy dotyczące funkcjonowania człowieka o odmiennym postrzeganiu. Poruszone zostaną tematy przemocy, akceptacji, izolacji społecznej.


W spotkaniach po projekcja udział wezmą: reżyser filmu „Normalny autystyczny film” Miroslav Janek oraz osoby ze Stowarzyszenia Adventor w Czechach, ks. Michał Tadeusze Handz, lek. psychiatra Ewa Dobiała, a także Anna Lachowska i Sylwia Bagińska, które zaproszą do rozmowy o budowaniu relacji z drugim człowiekiem po traumatycznych przeżyciach, o akceptacji, otwartości i wyrozumiałości.


Konkurs, warsztaty i koncert


Festiwal Filmowy OutFilm wraz z Przeglądem Twórczości Filmowej osób ze spektrum autyzmu odbędą się w najbliższy weekend (20-22.10) w Opolu [fot. materiały organizatora]W niedzielę (22.10) od godz. 14:30 odbędą się pokazy filmów konkursowych.


Nie zabraknie także adresowanych do osób warsztatów filmowych. Poprowadzą je Monika Kuczyniecka, Tomasz Jurkiewicz oraz Paweł Jóźwiak-Rodan. Pokaz prac warsztatowych oraz spotkanie z autorami wernisaży odbędą się w niedzielę. Chęć uczestnictwa w warsztatach można zgłaszać tu: u.ratajczak@prodeste.pl


W ramach festiwalu szykowany jest także koncert. W sobotę (21.10) w Studenckim Centrum Kultury wystąpi grupa Na Górze. Zespół od 23 lat bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami.


Organizatorem projektu jest Fundacja Prodeste, która od 2008 roku prowadzi intensywną działalność w zakresie edukacji artystycznej osób ze spektrum autyzmu. Projekt dofinansowany jest przez MKiDN, a powstaje przy współudziale Stowarzyszenia Opolskie Lamy.


Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.



Program II Festiwalu OutFilm:

Piątek 20 października
Festiwal Filmowy OutFilm wraz z Przeglądem Twórczości Filmowej osób ze spektrum autyzmu odbędą się w najbliższy weekend (20-22.10) w Opolu [fot. materiały organizatora]17:00 Otwarcie II. Festiwalu Filmowego OutFilm
Prelekcja prezes Fundacji Prodeste dr Joanny Ławickiej "Wszystko, czego się chcecie dowiedzieć, a o czym boicie się mówić..."

17:30
Projekcja filmu "Ja, Olga Hepnarova" reż. Petr Kazda, Tomas Weinreb
Po filmie spotkanie z lek. psychiatrą Ewą Dobiałą oraz dyskusja na temat alienacji społecznej, samotności wśród ludzi, myślenia o śmierci.

Sobota 21 października
12:00 Projekcja filmu "Nazywam się cukinia" reż. Claude Barras
Spotkanie z Anną Lachowską i Sylwią Bagińską. Rozmowa o budowaniu relacji z drugim człowiekiem po traumatycznych przeżyciach, o akceptacji, otwartości i wyrozumiałości.

16:30 Projekcja filmu "Normalny autystyczny film" reż. Miroslaw Janek. Spotkanie z reżyserem filmu oraz osobami ze Stowarzyszenia Adventor w Czechach, reprezentującymi bohaterów.

20:00 Koncert Grupy Na Górze
Studenckie Centrum Kultury, ul. Katowicka 95, Opole – wstęp bezpłatny

Niedziela 22 października
12:00 Projekcja filmu "Komunia" reż. Anna Zamecka
Spotkanie z ks. Michałem Tadeuszem Handzlem.

14:30 Prezentacja filmów konkursowych.
Spotkanie z autorami wernisaży. Pokaz prac warsztatowych.

17:00 Projekcja filmu "Życie animowane" reż.Roger Ross Williams
Spotkanie z Aldoną Wrocławską. Dyskusja na temat życia z pasją.

Zobacz także

2017-10-17, godz. 15:01, Patronaty - polecamy O religijności w przestrzeni prywatnej i publicznej Europy Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu jest gospodarzem ogólnopolskiej konferencji 'Colloquium Charitativum. Religijność w przestrzeni prywatnej i publicznej Europy, Rzeczypospolitej i ziem polsko-litewskich XVI-XIX wieku', która… » więcej 2017-10-17, godz. 14:30, Patronaty - polecamy Zabierz ze sobą psa i weź udział w Krapkowickim Dogtrekkingu Fundacja Fioletowy Pies słuchaczom Radia Opole znana jest doskonale. Tworzy ją grupa wolontariuszy, którym bliski sercu jest los czworonogów. Tym razem, aby zebrać pieniądze na leczenie i zakup karmy dla potrzebujących psów, a przy… » więcej 2017-10-17, godz. 12:25, Patronaty - polecamy O "barierach i pomostach w kulturze i języku" Międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem 'Bariery i pomosty w kulturze i języku' odbędzie się od środy (18.10) do piątku (20.10) w Opolu. Wydarzenie ma na celu integrację środowiska zajmującego się nauczaniem języka polskiego… » więcej 2017-10-17, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Synagogi, browary, sklepy, szkoły i żydowski kirkut – wybierz się w podróż po przedwojennej gminie żydowskiej w Opolu Na recital piosenek klezmerskich z krakowskiego Kazimierza w wykonaniu Marty Bizoń zaprasza w najbliższy piątek (20.10) Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Początek o godz. 18:00. To jedno z wydarzeń w ramach projektu „Judaica Opole -… » więcej
632633634635636637638
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »