Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-08-21, 13:54 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Opolskie białe złoto. Z dziejów cementowni Opola" - obejrzyj wystawę i film

„Opolskie białe złoto” - zobacz trailer filmu dokumentalnego o cementowniach Opola w reż. Teresy Kudyby
160-lecie przemysłu cementowego w Polsce i w Opolu, 200-lecie wynalezienia cementu portlandzkiego, 40-lecie Cementowni Górażdże oraz 800-lecie Opola – to rocznice, które uczczone zostaną na wystawie „Opolskie białe złoto. Z dziejów cementowni Opola”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 4 września na Rynku w Opolu. Początek o godz. 13:00. Wydarzeniu będzie towarzyszył premierowy pokaz filmu „Opolskie białe złoto” w reżyserii Teresy Kudyby.
Przed rokiem 1945 w rejonie Opola działało aż dziewięć cementowni. Miasto uchodziło za jeden z największych i najważniejszych tego typu ośrodków na świecie, a produkcja cementu uchodziła za symbol miasta.

Od 200 lat wytwarza się cement portlandzki, przemysł cementowy w Polsce i w Opolu liczy już 160 lat, 40 lat temu uruchomiono Cementownię Górażdże, a miasto Opole świętuje 800-lecie powstania. Jubileusze te zostaną uczczone wystawą, której ideą jest także przybliżenie historii oraz dziedzictwa przemysłu cementowego w województwie opolskim.


Wernisażowi będzie towarzyszył premierowy pokaz filmu „Opolskie białe złoto” w reżyserii Teresy Kudyby. Autorka filmu „odwiedza” wszystkie dziewięć opolskich fabryk cementu i pokazuje, że dawne cementownie w rozmaitych formach w Opolu nadal istnieją. Należy tylko chcieć i potrafić je dostrzec...


Organizatorami wydarzenia są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i tress-FILM, a pomysłodawczynią i autorką projektu upamiętnienia 160-lecia cementu w Opolu jest Teresa Kudyba. Zdjęcia do wystawy wykonał Waldemar Kremser, a zdjęcia do filmu Zbigniew Bartosik.

Zobacz także

2017-04-25, godz. 13:19, Patronaty - polecamy Międzynarodowa konferencja „Business Risk in Changing Dynamics of Global Village" w Nysie Koncepcja trwającej globalizacji w oparciu o aktualne wymogi socjo-polityczne wciąż się zmienia. W nauce na stałe zagościł także termin „globalnej wioski” bez granic z jednakowymi szansami dla każdego. W środę i czwartek (26-27.04)… » więcej 2017-04-25, godz. 10:38, Patronaty - polecamy III Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Słowem Malowane – Sportowe Opowieści” już w środę Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, którzy uczą się w placówkach kształcenia specjalnego na terenie województwa opolskiego spotkają się jutro już po raz trzeci na jedynym w województwie… » więcej 2017-04-24, godz. 16:26, Patronaty - polecamy Chcesz studiować kulturoznawstwo, przyjdź na dzień otwarty! W najbliższy wtorek (25.04) w Collegium Maius odbędzie się dzień otwarty Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki na Uniwersytecie Opolskim. Na spotkanie przyjść mogą wszyscy, szczególnie osoby zainteresowane studiowaniem na nowym kierunku… » więcej 2017-04-24, godz. 15:25, Patronaty - polecamy Nastrojowe piosenki w Studiu M – w sobotę wystąpi Krzysztof Nurkiewicz Koncerty w Studiu M zazwyczaj są w piątki, ten - wyjątkowo - odbędzie się w sobotę (29.04). Wystąpi poeta, bard Krzysztof Nurkiewicz. Artysta będzie promował swoją najnowszą płytę pt. 'Chwyty barowe'. Początek o godz. 19:00… » więcej 2017-04-24, godz. 14:49, Patronaty - polecamy "Pieniądz w Opolu" - nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląska Opolskiego Specjalna wystawa numizmatyczna zostanie otwarta w środę (26.04) w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Na ekspozycji oprócz monet zaprezentowane zostaną również XX-wieczne opolskie pieniądze zastępcze, a także niektóre związane… » więcej
700701702703704705706
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »