Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-08-21, 13:54 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Opolskie białe złoto. Z dziejów cementowni Opola" - obejrzyj wystawę i film

„Opolskie białe złoto” - zobacz trailer filmu dokumentalnego o cementowniach Opola w reż. Teresy Kudyby
160-lecie przemysłu cementowego w Polsce i w Opolu, 200-lecie wynalezienia cementu portlandzkiego, 40-lecie Cementowni Górażdże oraz 800-lecie Opola – to rocznice, które uczczone zostaną na wystawie „Opolskie białe złoto. Z dziejów cementowni Opola”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 4 września na Rynku w Opolu. Początek o godz. 13:00. Wydarzeniu będzie towarzyszył premierowy pokaz filmu „Opolskie białe złoto” w reżyserii Teresy Kudyby.
Przed rokiem 1945 w rejonie Opola działało aż dziewięć cementowni. Miasto uchodziło za jeden z największych i najważniejszych tego typu ośrodków na świecie, a produkcja cementu uchodziła za symbol miasta.

Od 200 lat wytwarza się cement portlandzki, przemysł cementowy w Polsce i w Opolu liczy już 160 lat, 40 lat temu uruchomiono Cementownię Górażdże, a miasto Opole świętuje 800-lecie powstania. Jubileusze te zostaną uczczone wystawą, której ideą jest także przybliżenie historii oraz dziedzictwa przemysłu cementowego w województwie opolskim.


Wernisażowi będzie towarzyszył premierowy pokaz filmu „Opolskie białe złoto” w reżyserii Teresy Kudyby. Autorka filmu „odwiedza” wszystkie dziewięć opolskich fabryk cementu i pokazuje, że dawne cementownie w rozmaitych formach w Opolu nadal istnieją. Należy tylko chcieć i potrafić je dostrzec...


Organizatorami wydarzenia są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i tress-FILM, a pomysłodawczynią i autorką projektu upamiętnienia 160-lecia cementu w Opolu jest Teresa Kudyba. Zdjęcia do wystawy wykonał Waldemar Kremser, a zdjęcia do filmu Zbigniew Bartosik.

Zobacz także

2017-05-15, godz. 13:06, Patronaty - polecamy „Mów po polsku 2!” – namawia Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu Celem projektu jest promowanie poprawnej polszczyzny, rozwijanie zainteresowania językiem ojczystym, ukazywanie jego różnorodności oraz wywoływanie refleksji nad rolą języka w naszym życiu. Projekt „Mów po polsku 2!” jest realizowany… » więcej 2017-05-15, godz. 12:11, Patronaty - polecamy Andrzej Rosiewicz gościem Muzeum Polskiej Piosenki już w środę Piosenkarz estradowy, tancerz, kompozytor, satyryk, gitarzysta i choreograf, autor tak znanych przebojów, jak: 'Najwięcej witaminy', 'Czy czuje pani cha-chę', 'Chłopcy radarowcy', czy piosenki 'Czterdzieści lat minęło...' z czołówki… » więcej 2017-05-15, godz. 11:14, Patronaty - polecamy „Szukam, znajdę, pokocham – zostań rodziną zastępczą” – poznaj plan Dni Rodzicielstwa Zastępczego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu wraz z organizacjami partnerskim, m.in. Stowarzyszeniem Animatorów Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Razem-a-Nie-Osobno „RaNO” zaprasza na obchody Dni Rodzicielstwa Zastępczego. » więcej 2017-05-12, godz. 12:28, Patronaty - polecamy Relacje, wywiady, transmisje koncertów i Festiwalowe Radio Opole! Nie lada gratka dla fanów opolskich festiwali - 15 maja o godz. 6:00 uruchamiamy specjalny program poświęcony Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej w Opolu. A w nim wyjątkowe koncerty, ponadczasowe przeboje, unikalne wywiady, anegdoty… » więcej 2017-05-12, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Multimedialny maraton w opolskim teatrze. Zobacz, co się będzie działo podczas NOKTY! Wizualizacje tworzone na żywo do muzyki, instalacje mappingowe, prezentacje interaktywne, performansy audiowizualne, spacery w wirtualnej rzeczywistości, multimedalny koncert Fiau - to wszystko już dziś (12.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego… » więcej
692693694695696697698
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »