160-lecie przemysłu cementowego w Polsce i w Opolu, 200-lecie wynalezienia cementu portlandzkiego, 40-lecie Cementowni Górażdże oraz 800-lecie Opola – to rocznice, które uczczone zostaną na wystawie „Opolskie białe złoto. Z dziejów cementowni Opola”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 4 września na Rynku w Opolu. Początek o godz. 13:00. Wydarzeniu będzie towarzyszył premierowy pokaz filmu „Opolskie białe złoto” w reżyserii Teresy Kudyby.
Przed rokiem 1945 w rejonie Opola działało aż dziewięć cementowni. Miasto uchodziło za jeden z największych i najważniejszych tego typu ośrodków na świecie, a produkcja cementu uchodziła za symbol miasta.
Od 200 lat wytwarza się cement portlandzki, przemysł cementowy w Polsce i w Opolu liczy już 160 lat, 40 lat temu uruchomiono Cementownię Górażdże, a miasto Opole świętuje 800-lecie powstania. Jubileusze te zostaną uczczone wystawą, której ideą jest także przybliżenie historii oraz dziedzictwa przemysłu cementowego w województwie opolskim.
Wernisażowi będzie towarzyszył premierowy pokaz filmu „Opolskie białe złoto” w reżyserii Teresy Kudyby. Autorka filmu „odwiedza” wszystkie dziewięć opolskich fabryk cementu i pokazuje, że dawne cementownie w rozmaitych formach w Opolu nadal istnieją. Należy tylko chcieć i potrafić je dostrzec...
Organizatorami wydarzenia są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i tress-FILM, a pomysłodawczynią i autorką projektu upamiętnienia 160-lecia cementu w Opolu jest Teresa Kudyba. Zdjęcia do wystawy wykonał Waldemar Kremser, a zdjęcia do filmu Zbigniew Bartosik.