Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-12-13, 13:11 Autor: Witold Wośtak

"Codzienność była na pozór taka sama". 43 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny [ZDJĘCIA]

Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
Opole, 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [fot. Witold Wośtak]
"Niby człowiek spodziewał się, a jednak miał nadzieję". Dzisiaj (13.12) mijają 43 lata od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak co roku, główne obchody w Opolu zorganizowano na skwerze Solidarności przy ulicy Ozimskiej.
Był hymn, przemówienia okolicznościowe i złożenie biało-czerwonych wiązanek kwiatów. Jak wspomina Zbigniew Bujak, współzałożyciel "Solidarności" w zakładach Ursus, przypadek sprawił, że uniknął aresztowania.

- Trzeba jednak szczerze powiedzieć, że cały ten nasz reżim nie był aż tak krwawy ani groźny. Mówię to, bo mam porównanie – wiem, co w tamtych czasach działo się w innych krajach i na podstawie obserwacji wydarzeń w Syrii czy Libii. To nie ma porównania.

Dariusz Brzęczek, przewodniczący opolskiej "S", który miał wtedy 15 lat, wspomina poranek 13 grudnia 1981 roku.

- Oczywiście to był strach, bardziej obserwowałem zachowanie rodziców i całej rodziny. Oczywiście sam też miałem wewnętrzne poczucie, że dzieje się coś złego i czułem wielką niepewność co do dalszych wydarzeń. Po czasie to było jasne, że polscy działacze Solidarności nie dali zdeptać dążeń do suwerennego i wolnego kraju.

- Z tego dnia jedną rzecz zapamiętam do końca życia. To był wielki smutek na twarzach dorosłych – moich rodziców, mojej rodziny i sąsiada, który popłakał się. Była nieprawdopodobna atmosfera, a u nas w domu zawsze były te idee – grało Radio Wolna Europa, a dziadek, tata i wszyscy pozostali żyli nadzieją wolności. Dla mnie to było szczególnie przykre - dodaje wicewojewoda Piotr Pośpiech, wówczas 11-latek.

Edward Bieleninik, skarbnik regionu "S" w Opolu, mówi, że codzienność na pozór wyglądała jak zwykle.

- Człowiek szedł do pracy, gdzie były oczywiście wzmożone kontrole, przesłuchania i pojawiała się esbecja. Nie daj Boże, żeby ktoś napisał na murze „Solidarność żyje”. Wtedy przesłuchanie było pewne, ja zresztą miałem kilka takich przesłuchań w pracy.

- Jeśli chodzi o same ścieżki zdrowia, ludzie szli w kordon zomowców. Oni bili pałami po plecach i kazali mówić, że nie ma Solidarności. To już zależało od konkretnego więzienia. Jak to ktoś powiedział z naszych, przecież ścieżki zdrowia były dla fizycznej gimnastyki - wspomina Marek Stelmach.

Zdaniem marszałka Szymona Ogłazy, 13 grudnia to data tragiczna, zarazem bardzo znacząca.

- Jednocześnie to data, której nie możemy zapominać właśnie dlatego, by podobna sytuacja nigdy nie zdarzyła się. To największa tragedia związana z 13 grudnia, bo rządzący postanowili wystąpić przeciwko swojemu narodowi. Niech to będzie przestroga dla wszystkich, u których może pojawić się taki szatański pomysł.

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, ocenia, że stan wojenny jest dobrym punktem odniesienia do tego, gdzie teraz się znajdujemy.

- Warto przypominać sobie te smętne czasy emigracji, kartek i kolejek, aby zobaczyć, gdzie jesteśmy obecnie. Porównajmy sobie dzisiejszy standard życia, swobodę i wolność, którymi teraz dysponujemy, w porównaniu do tamtych ciężkich czasów. Bez stanu wojennego dzisiaj być może bylibyśmy już dalej, bo traktuję te dziesięć lat jako stracony czas.

Przy ulicy Ozimskiej w Opolu mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "S".
Zbigniew Bujak
Dariusz Brzęczek i Piotr Pośpiech
Edward Bieleninik i Marek Stelmach
Szymon Ogłaza
Maciej Wujec

Wiadomości z regionu

2025-01-14, godz. 21:16 Pożar domu w Biadaczu. Nie ma osób poszkodowanych 8 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem domu jednorodzinnego w Biadaczu. Ogień wybuchł na poddaszu. » więcej 2025-01-14, godz. 20:00 Kolej dla wolontariuszy WOŚP. W dniu finału pojadą pociągami POLREGIO za darmo Darmowe przejazdy pociągami POLREGIO dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. » więcej 2025-01-14, godz. 19:00 „Żebyśmy nie patrzyli na narodowość”. Parlamentarzyści dyskutowali o bezpieczeństwie na pograniczu Bliskie jest polsko-czeskie porozumienie w zakresie przygranicznego ratownictwa medycznego. Kwestie bezpieczeństwa zdominowały wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego… » więcej 2025-01-14, godz. 19:00 Plan Transformacji w ochronie zdrowia w regionie zaktualizowany i zatwierdzony przez MZ Wojewódzki Plan Transformacji w ochronie zdrowia został zaktualizowany i zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Przypomnijmy, dokument na lata 2022-2026 obowiązuje… » więcej 2025-01-14, godz. 18:00 Chciał pomnożyć swoje oszczędności - stracił prawie 40 tys. zł Mieszkaniec Nysy skusił się na reklamę rzekomej inwestycji, która wyświetliła się jemu na jednym z portali społecznościowych. Było to jednak oszustwo… » więcej 2025-01-14, godz. 16:30 Bezpieczeństwo i zmiany klimatyczne to nasze wspólne wyzwania. Ambasador Niemiec z wizytą w Opolu Tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem zdominowały wizytę ambasadora Niemiec w Polsce w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Spotkanie było także… » więcej 2025-01-14, godz. 16:00 Kandydaci na rodziców zastępczych poszukiwani w Głubczycach Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Głubczycach poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. W powiecie głubczyckim aktualnie funkcjonuje… » więcej 2025-01-14, godz. 15:00 Śmiertelne zatrucie czadem seniorki w Brzegu. Policja: czujki mogą uratować życie Tlenek węgla był najprawdopodobniej przyczyną śmierci 74-latki w Brzegu. Pomiar wykonany przez strażaków potwierdził obecność czadu w łazience. » więcej 2025-01-14, godz. 15:00 Powodzianie z Wronowa nadal mają wielkie potrzeby. W pierwszej kolejności opał Opał, a w szczególności węgiel - tego najbardziej potrzeba w zniszczonym przez powódź Wronowie. Mieszkańcy nadal walczą ze skutkami powodzi. Choć minęły… » więcej 2025-01-14, godz. 14:55 Opolski sztab WOŚP w blokach startowych. Finałowe granie potrwa tydzień [ZDJĘCIA] 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Opolu potrwa nie jeden dzień, a cały tydzień. Opolski sztab przygotował mnóstwo atrakcji, które będą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »