Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-04, 12:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Kędzierzyn-Koźle będzie oszczędzać na oświetleniu. Pomogą ledowe latarnie

Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Marcin Boczek]
Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Marcin Boczek]
Ograniczenie oświetlenia na miejskich budynkach, a świąteczne dekoracje tylko do 6 stycznia. W ten sposób gmina Kędzierzyn-Koźle będzie oszczędzać energię. Pomóc mają też zmiany w ulicznym oświetleniu.
- Przede wszystkim będziemy oszczędzać na oświetleniu ulicznym oraz będziemy zmniejszać np. oświetlenie świąteczne, z którego zrezygnujemy zaraz po święcie Trzech Króli. Zawsze iluminacje bożonarodzeniowe były w naszym mieście do przełomu stycznia i lutego. Zmniejszać będziemy oświetlenie wewnątrz naszych budynków - mówi Artur Maruszczak, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla.

Obecnie choć gmina płaci za energię, uliczne latarnie sodowe należą do spółki Tauron. Jak informują włodarze miasta, system sterowania latarniami jest przestarzały, przez co nie można zmienić godzin uruchamiania oświetlenia.

- Chcemy wydzierżawić latarnie od Tauronu. Mamy na to zabezpieczony budżet 2,5 miliona złotych - dodaje Artur Maruszczak. - Chcielibyśmy jeszcze w tym roku uruchomić procedurę przetargową na wykonanie wykonawcy modernizacji tych około 3 tysięcy latarń tauronowskich. Zyskalibyśmy na przejściu z lamp sodowych na ledowe. Poza oszczędnościami w samej energii to by spowodowało przy okazji możliwość ingerencji w tryb ich działania.

Dodajmy, że według zapowiedzi nie jest zagrożone funkcjonowanie miejskich instytucji kultury czy pływalni Wodne oKKo.
Artur Maruszczak cz.1
Artur Maruszczak cz.2

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 08:43 Mocno wiało w regionie. Prawie 40 interwencji opolskich strażaków Prawie 40 razy wyjeżdżali opolscy strażacy do interwencji związanych z silnym wiatrem w regionie. Były to najczęściej pochylone lub powalone na jezdnie… » więcej 2023-02-04, godz. 08:00 Marzą o remoncie. Opolski ośrodek rehabilitacji dzieci z wadą słuchu potrzebuje wsparcia [ZDJĘCIA] Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu potrzebuje pieniędzy na remont nowego lokalu. Budynek, w którym… » więcej 2023-02-04, godz. 07:16 „To spełnienie naszych najskrytszych marzeń”. Do Jemielnicy przyjechał nowy samochód strażacki Prawie milion złotych kosztował samochód strażacki, który w piątek (3.02) zaparkował w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy. W hucznym przywitaniu… » więcej 2023-02-04, godz. 07:00 Noś odblaski – bądź widoczny na drodze! Starostwo Powiatowe w Nysie rozpoczęło akcję przekazywania opasek odblaskowych dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkół autobusami PKS. » więcej 2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »