Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-03, 15:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję"

"Blacha" społecznej straży rybackiej [fot. Agnieszka Stefaniak]
"Blacha" społecznej straży rybackiej [fot. Agnieszka Stefaniak]
Szkolenie dla kandydatów na społecznego strażnika rybackiego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Szkolenie dla kandydatów na społecznego strażnika rybackiego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Szkolenie dla kandydatów na społecznego strażnika rybackiego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Szkolenie dla kandydatów na społecznego strażnika rybackiego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do społecznej formacji strażników wód województwa.
Na dziś jest ich około 150, choć czynnie - jak przyznaje szef Państwowej Straży Rybackiej działa około 40. Po pandemicznej przerwie rusza nabór. Pierwsze szkolenie zorganizowano w Opolu.

W gronie zainteresowanych Andrzej Kowalski, wędkarz. Walka z kłusownikami to jedno, jest też aspekt wychowawczy. - Jeżdżę z rodziną często nad wodę, z rodziną, z żoną, wędkuję i widzę, jaki syf zostawiają po sobie wędkarze. Ile zostaje śmieci.

Szkolenie to początek drogi po uprawnienia potem jest patrol w terenie, już w towarzystwie przeszkolonych społecznych strażników i na koniec egzamin, test z pytaniami. Taki sam zdają też raz w roku pełnoprawni już strażnicy.

- Każdy dostaje służbową blachę - mówi Mariusz Ziarkiewicz, z-ca komendanta Państwowej Straży Rybackiej w Opolu. Kandydat przede wszystkim musi czuć tę misję, warunków formalnych nie jest wiele.

- 18 lat, wszystkie prawa, nie można być osobą karaną, no i przede wszystkim chęć do pracy. Bo tutaj to jest najważniejsze. Na szkolenie można przyjść, ale to trzeba działać.

Za tydzień podobne spotkanie dla kandydatów na społecznych strażników rybackich odbędzie się w powiecie głubczyckim. Szczegóły można znaleźć m.in. na stronie Polskiego Związku Wędkarskiego w mediach społecznościowych.
Andrzej Kowalski
Mariusz Ziarkiewicz

Wiadomości z regionu

2023-02-09, godz. 07:00 Prudnik: paradoksalnie niekorzystne trendy demograficzne sprzyjają rodzicom maluchów Spadek urodzeń i ubytek ludności powodują, że podczas nadchodzącego naboru nie zabraknie miejsc w prudnickich przedszkolach. Liczba dzieci kwalifikujących… » więcej 2023-02-08, godz. 21:45 Gorąca dyskusja na spotkaniu o obwodnicy Lędzin. "Rozmowa o nowym przebiegu drogi zawsze jest trudna" Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się popołudniowe spotkanie informacyjne w sprawie planowanej budowy obwodnicy Lędzin obok Opola. » więcej 2023-02-08, godz. 20:30 Zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki. Dzieci ze spektrum autyzmu przybywa Wzrasta liczba wydawanych orzeczeń, które mówią o spektrum autyzmu. Jak podkreślają eksperci wpływ na to mają zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki… » więcej 2023-02-08, godz. 20:05 Radio Opole wśród nagrodzonych. Wojewoda przyznał statuetki za "Patriotyzm w Myśli i Działaniu" Radio Opole docenione. Po raz pierwszy w historii wojewoda opolski podsumował wydarzenia, projekty i inicjatywy patriotyczne zrealizowane w ubiegłym roku przez… » więcej 2023-02-08, godz. 20:00 Namysłów wybuduje kompleks sportowy. Będzie na nim miejsce dla piłkarzy i nie tylko Namysłów przymierza się do kolejnej inwestycji w sport. Tym razem tamtejszy magistrat chce zbudować kompleks boisk przy ulicy Braterskiej. » więcej 2023-02-08, godz. 20:00 Opaski dla seniorów. Komprachcice chcą rozszerzyć system teleopieki Komprachcicki 'Korpus Wsparcia Seniorów' będzie rozszerzony. Kolejnych kilkadziesiąt opasek bezpieczeństwa chce rozdać w tym roku wśród osób starszych… » więcej 2023-02-08, godz. 19:00 Pod Brzegiem zatruły się dwa bieliki. Nie wiadomo, czy to celowe działanie W ostatnich dniach pod Brzegiem odnaleziono dwa chore bieliki. Ptaki się zatruły. Na razie nie można stwierdzić, że było czyjeś celowe działanie. » więcej 2023-02-08, godz. 18:30 Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich od lat pielęgnuje tradycję skubania pierza Skubać pierze każdy może. Udowodniają to panie ze Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, które zaangażowane są w pielęgnowanie tej tradycji. » więcej 2023-02-08, godz. 18:00 W środku bez problemu, na zewnątrz przeszkadza zima. Remont SOSW w Kluczborku Na etapie prac wykończeniowych jest remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kluczborku. » więcej 2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »