Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-20, 17:46 Autor: Monika Matuszkiewicz

"W naszym fachu nie ma strachu". Dekarze z całego regionu rywalizowali w mistrzostwach w Chudobie [ZDJĘCIA]

VII Regionalne Zawody Dekarzy w Chudobie [fot.M.Matuszkiewicz]
VII Regionalne Zawody Dekarzy w Chudobie [fot.M.Matuszkiewicz]
VII Regionalne Zawody Dekarzy w Chudobie [fot.M.Matuszkiewicz]
VII Regionalne Zawody Dekarzy w Chudobie [fot.M.Matuszkiewicz]
Wzięli wiertarki w dłoń i stworzyli dachy. Mowa o dziesięciu dekarzach, którzy dziś (20.08) rywalizowali między sobą o tytuł najlepszego podczas VII Regionalny Zawodów Dekarskich w Chudobie. Ich zadaniem było pokrycie przygotowanej wcześniej konstrukcji blacho-dachówką modułową wraz ze wszystkim akcesoriami, czyli foliami, okapami oraz rynnami. Na wykonanie tego zadania mieli pięć godzin.
- My będziemy oceniać sposób wykonania według instrukcji montażu, którą wydaliśmy jako producent - mówi Waldemar Piela, sędzia zawodów.

- Techniki są różne, ale wszystkie zmierzają w podobnym kierunku. Przede wszystkim chodzi o to, żeby przygotować podłoże w taki sposób, aby na dachu była wentylacja pod pokryciem, pod blachą. Poza tym wykonać w odpowiedni sposób okap, czyli to, co widzimy na dole, te pasy podrynnowe, następnie pas zaczepowy i potem sam profil już blachy na dachu ze wszystkimi obróbkami towarzyszącymi, czyli zamykającymi gąsiorami, koszami.

Jednym z zawodników był Rafał Pielot z Wędryni, który dekarzem jest od 24 lat. Jak podkreślił, zawsze chciał pracować na wysokości. Do wyboru było albo kominiarstwo, albo dekarstwo i wybrał to drugie.

- Wcale tego nie żałuję, od 1998 roku cały czas się tym zajmuję. Niestety dekarzy jest coraz mniej. Wczoraj byłem podpisać z synem umowę w oleskim cechu i pytam się pani, czy jest jeszcze jakiś dekarz, powiedziała, że nie ma nikogo więcej. Jest to zawód na wymarciu. Nie wiem, kto za 20 lat będzie te dachy robił.

- Tym razem mamy mniejsze dachy do zrobienia, ale to nie oznacza, że jest łatwiej, wręcz przeciwnie. Trzeba dużo blach docinać, przycinać - dodaje Piotr Nowak z Chudoby.

- Teraz wykonujemy obróbkę boczną. Później zaczniemy kryć, jakoś to musi iść. Poprzednio robiliśmy tylko dachówkę, ale jak to dach, wszystko trzeba zrobić. To jest kwestia przyzwyczajenia, także wszystko się da. Co takiego jest w dekarstwie? W naszym fachu nie ma strachu.

Dodajmy, że organizatorem zawodów było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi "Dla Chudoby".
Waldemar Piela
Rafał Pielot
Piotr Nowak

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 21:10 Opole wciąż szuka wykonawcy przebudowy placu przed dworcem PKP Opolski ratusz ogłosił trzeci przetarg na przebudowę placu przed dworcem kolejowym w stolicy regionu. Miasto ma problem z wyłonieniem wykonawcy, bo dotąd… » więcej 2022-10-07, godz. 20:10 "Udało się pozyskać 60 kilogramów miodu". Grupa Azoty ZAK S.A. stawia na pszczoły Dobiega końca pierwszy sezon działania Miodowego ZAKątka. Dzisiaj (07.10) pasiekę należącą do Grupy Azoty ZAK S.A. odwiedzili wychowankowie kozielskiego… » więcej 2022-10-07, godz. 19:45 Pierwsza inauguracja nowego roku akademickiego na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie To była wyjątkowa inauguracja nowego roku akademickiego w Nysie. Wyjątkowa, bo pierwsza na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, a nie jak dotychczas Państwowej… » więcej 2022-10-07, godz. 19:15 Tygrysica Uma już na wybiegu. Kiedy stworzy parę z Diego? [FILM] Mija miesiąc odkąd tygrysica Uma pojawiła się w opolskim zoo. Kierownictwo ogrodu od początku nie ukrywało, że zamiarem jest jej połączenie z tygrysem… » więcej 2022-10-07, godz. 17:15 "Namalowałam policjanta, dzieci i przejście dla pieszych". Finał konkursu plastycznego "Bezpieczny przedszkolak" W Publicznym Przedszkolu nr 6 w Kędzierzynie-Koźlu odbył się dzisiaj (07.10) finał wojewódzkiego konkursu plastycznego ''Bezpieczny przedszkolak'' oraz promocja… » więcej 2022-10-07, godz. 17:00 Zwłoki w tapczanie. Ruszył proces w sprawie zabójstwa Magdaleny M. z Kędzierzyna-Koźla Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył dziś (07.10) proces Jakuba D. oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny. Do zdarzenia doszło w marcu tego roku w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2022-10-07, godz. 15:30 Nieszczęśliwy wypadek przy centrum przesiadkowym Opole Główne Do nieszczęśliwego wypadku doszło przy wiacie na rowery przed centrum przesiadkowym Opole Główne. Dwie kobiety potknęły się o dolną belkę konstrukcji… » więcej 2022-10-07, godz. 15:15 Wilki koło Lubszy. Władze gminy zalecają ostrożność w lasach. Czy jest się czego obawiać? W lasach pod Brzegiem ponownie pojawiły się wilki. Władze gminy Lubsza zalecają ostrożność podczas leśnych spacerów i powstrzymanie się przed wchodzeniem… » więcej 2022-10-07, godz. 15:10 Za kilka tygodni będzie można inhalować się przy tężni w Rudnikach Po licznych perturbacjach budowa tężni solankowej w Rudnikach jest już na finiszu. Obiekt powinien być gotowy za półtora miesiąca. » więcej 2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »