Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-30, 18:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Odśnieżanie dróg w Opolu według kontrolerów z RIO. Wykazano nieprawidłowości

Archiwum: Zima w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Archiwum: Zima w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Zima w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Zima w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Naruszenie przepisów prawa zamówień publicznych i brak właściwego nadzoru nad wydatkowaniem pieniędzy w zakresie odśnieżania dróg w Opolu. To ustalenia Regionalnej Izby Obrachunkowej, która skontrolowała Miejski Zarząd Dróg w zakresie "Akcji Zima" w lutym tego roku. Wówczas po intensywnych opadach śniegu ruch w mieście przez kilka dni był sparaliżowany. I właśnie gwałtownością opadów tłumaczy się MZD. Drogowcy nie zgadzają się też z opinią kontrolerów RIO w sprawie nadzoru. Sprawą zajęliśmy się w programie Reporterskie tu i teraz.
Prezes izby Grzegorz Czarnocki tłumaczy, że nieprawidłowości dotyczą między innymi wyboru wykonawcy. - Wybrano firmę bez zlecania w przetargu czy zlecania zamówienia przewidzianego przepisami o zamówieniach publicznych. Z naszej perspektywy jako organu, który bada zgodność z prawem wydatkowanie pieniędzy publicznych jest to dość duże naruszenie - zaznacza prezes RIO.

Wykonawcą była firma Remondis. Dyrektor MZD w Opolu Teresa Sobel-Wiej wyjaśnia, że zdecydowano się na taki krok, ponieważ opady spowodowały, że wykonawca pulę, która miała wystarczyć do wiosny wykorzystał do połowy lutego. - Szacując wysokość zamówienia, opracowaliśmy je na podstawie wydatków z kilku poprzednich lat. Wówczas zwykle na sezon zimowy wydawaliśmy około 2 mln złotych. Więc te 5 mln złotych, które przewidziano na lata 2019/2020 i 2020/2021 powinno wystarczyć, gdyby zimy były podobne jak w latach poprzednich - mówi dyrektor MZD.

By jak najszybciej uratować sytuację zdecydowano się na przedłużenie umowy z dotychczasowym wykonawcą, czyli firmą Remondis. Z raportu RIO wynika, że za tę usługę miasto zapłaciło ponad pół miliona złotych (611 tys. brutto).

Kontrolerzy RIO w dalszej części raportu wskazują, że gdy sprzęt do walki z zimą wyjechał na drogi, to nie był właściwie kontrolowany. Ich zdaniem nie domagano się dokładniejszych informacji z systemu GPS dotyczących trasy przejazdu pługopiaskarek, zużycia soli czy usuwania śniegu z jezdni. - To znaczy akceptowano przekazywane przez wykonawcę meldunki, które były przesyłane bez załączników, co było przewidziane umową. Nie sporządzano również protokołu odbioru prac - wskazuje prezes RIO.

Z tą opinią nie zgadza się dyrektor MZD: - Rozliczanie sporządzaliśmy w metrach kwadratowych, natomiast informacje z systemu GPS pokazują tylko przejechane trasy.

Teresa Sobel-Wiej zapewnia jednocześnie, że przejazdy pługopiaskarek były kontrolowane przez pracowników MZD, na co dysponują dokumentacją zdjęciową.

We wnioskach po przeprowadzonej kontroli RIO wskazano, że miasto powinno prawidłowo stosować przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, a także wzmocnić nadzór odnośnie rozliczania usług, których przedmiotem jest zimowe utrzymanie nawierzchni jezdni.

Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej objęła tylko drogi i nie zajmowała się finansowaniem usług związanych z odśnieżaniem chodników, które w połowie lutego jeszcze bardziej niż jezdnie zostały zasypane śniegiem. Wówczas firmy Dromar i Megatherm zawiodły i zostały ukarane przez władze miasta. Zdecydowano, aby nie zapłacić im za część wykonywanych usług (około 30 tysięcy złotych).

W tym roku ta same firmy zajmą się ośnieżaniem chodników, podobnie jak Remondis odśnieżaniem ulic.
Odśnieżanie w Opolu okiem kontrolerów z RIO - materiał w Reporterskim tu i teraz

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 21:30 Raport dnia. 249 nowych infekcji na Opolszczyźnie. W kraju zmarły 4 zarażone osoby [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 445 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 249 na Opolszczyźnie. 4 osoby zmarły w wyniku współistnienia patogenu… » więcej 2022-01-17, godz. 21:09 Czad wciąż niebezpieczny. Tym razem ucierpiała 11-letnia opolanka 11-letnia dziewczynka zatruła się tlenkiem węgla. » więcej 2022-01-17, godz. 21:00 PWSZ w Nysie zaczyna produkcję energii ze słońca Władze uczelni dążą do energetycznej samowystarczalności. Żeby do tego doprowadzić chcą zbudować farmę fotowoltaiczną za Nysą. » więcej 2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »