Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-15, 20:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: rośnie liczba zakażeń wariantem Delta. Odnotowano już 153 przypadki, z czego 35 w ostatnim tygodniu [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Sczepienia w UE - stan na 15 lipca [fot. Maciej Zieliński/PAP]
Sczepienia w UE - stan na 15 lipca [fot. Maciej Zieliński/PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 15 lipca [fot. Maciej Zieliński/PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 15 lipca [fot. Maciej Zieliński/PAP]
1 zgon i 4 nowe przypadki zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 105 kolejnych infekcjach i śmierci 12 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 2 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 10 osób.
Co do naszego regionu, 2 nowe infekcje odnotowano w Opolu, a po 1 osobie zaraziło się w powiecie krapkowickim i brzeskim.

W skali kraju najwięcej nowych infekcji ma województwo mazowieckie (18), wielkopolskie (13) i kujawsko-pomorskie (10).

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 2 881 151. Do tej pory zmarło 75 191 osób, a wyzdrowiało 2 652 655. W szpitalach pozostaje 388 pacjentów, z czego 62 wymaga podłączenia do respiratora.

W opolskich szpitalach zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 9 łóżek i 1 respirator. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 182, a respiratorów 9.

Dotychczas w Polsce odnotowano 153 zakażenia wariantem Delta koronawirusa. 35 z nich wykryto w ostatnim tygodniu. Na antenie Programu 1. Polskiego Radia Waldemar Kraska powiedział, że wśród zakażonych wzrasta procentowy udział wariantu Delta, dotychczas w kraju stwierdzono też przypadki wariantu Lambda. Wiceminister wskazał, że jeszcze nie zbadano, czy wariant Lambda jest groźniejszy niż poprzednie i czy jest odporny na szczepionki. Zauważył, że nie rozprzestrzenia się tak szybko, jak sądzono. Waldemar Kraska powiedział, że w Polsce nieznacznie wzrósł także współczynnik reprodukcji wirusa. W tym momencie wynosi on 0,9 przy 0,63 w czerwcu. Jeśli współczynnik R wynosi 1, to znaczy, iż jedna osoba zakaża jedną osobę.

W ciągu doby wykonano 41 tysięcy 557 testów na obecność koronawirusa. Najwięcej badań wykonano w województwach mazowieckim - 6 tysiące 246 oraz śląskim - 4 tysiące 539. W naszym regionie wykonano ich - 877.

Europejska Agencja Leków apeluje do mieszkańców Unii o szczepienie się przeciw COVID-19. Podkreśla, że tylko pełne zaszczepienie stanowi ochronę przed koronawirusem. Marco Cavaleri, szef zespołu odpowiedzialnego za ocenę szczepionek w unijnej agencji podkreślił, że szczepionki autoryzowane we Wspólnocie chronią przed zakażeniem i mutacjami. Na europejski rynek zostały dopuszczone dwudawkowe szczepionki konsorcjum BioNTech i Pfizer, oraz firm Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkowa Johnson&Johnson.

Dodatkowo pod koniec przyszłego tygodnia Europejska Agencja Leków ogłosi decyzję w sprawie szczepionek przeciw koronawirusowi firmy Moderna dla młodzieży od 12 do 17 lat. Obecnie preparaty tej firmy mogą być podawane w Unii osobom od 18 roku życia. Moderna zwróciła się kilka miesięcy temu z wnioskiem o zgodę na szczepienie także nastolatków. Przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków poinformowali, że eksperci kończą analizę badań klinicznych na grupie dwóch i pół tysiąca osób, które wykazały skuteczność w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem. Na razie w Unii tylko konsorcjum BioNTech i Pfizer otrzymało autoryzację Europejskiej Agencji Leków na podawanie szczepionek nastolatkom.

Poczta Polska nową emisją filatelistyczną włączyła się w ogólnopolską kampanię Narodowego Programu Szczepień. Spółka wprowadziła dziś do obiegu znaczek emisji #Szczepimy się. "To kolejna inicjatywa spółki na rzecz przeciwdziałania pandemii i ograniczania jej skutków"' - mówił wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Andrzej Bodziony. Na znaczku przedstawiono postać młodej kobiety po szczepieniu przeciw COVID-19, jako symbol skutecznej metody pokonania wirusa, a także hasło "Szczepimy Się! Ostatnia Prosta". Wiceprezes Andrzej Bodziony zaznaczył, że w celu zbudowania jak najszerszego zasięgu przekazu promującego szczepienia, wprowadzono 2 miliony egzemplarzy znaczków. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC, czyli kopertę pierwszego dnia obiegu z infografiką przedstawiającą dwóch mężczyzn i dwie kobiety w różnym wieku, którzy wyrażają zadowolenie z faktu przyjęcia szczepionki. Dodatkowymi elementami graficznymi koperty są hasła kampanii, czyli Ostatnia Prosta oraz #Szczepimy się. Hasła te występują również w grafice datownika towarzyszącego emisji.

Koronawirus w Polsce - stan na 15 lipca [fot. Maciej Zieliński/PAP]Koronawirus w Polsce - stan na 15 lipca [fot. Maciej Zieliński/PAP]

Wiadomości z regionu

2025-01-13, godz. 06:37 Z obwodnicy Grodkowa znikną niebezpieczne skrzyżowania. Zastąpią je ronda Skrzyżowania na obwodnicy Grodkowa zostaną przebudowane. W ciągu obejścia miasta pojawią się dwa ronda, które mają poprawić bezpieczeństwo w newralgicznych… » więcej 2025-01-12, godz. 19:00 Ruszył nabór wniosków do "Marszałkowskich Talentów" 2025 To stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury, ale też dbających o zabytki. Ważne, by przedsięwzięcia odbywały… » więcej 2025-01-12, godz. 17:00 Uwaga kierowcy. Szykują się zmiany w przepisach o ruchu drogowym Podwyższenie wysokości mandatów do nawet 5 tysięcy złotych, zwiększenie punktów karnych czy utrata prawa jazdy za znacznie przekroczenie prędkości w terenie… » więcej 2025-01-12, godz. 16:00 Długie sukienki, eleganckie garnitury. Maturzyści o studniówkowych kreacjach Delikatny makijaż i długie sukienki. Na szyk i elegancję podczas studniówkowych bali stawiają tegoroczne maturzystki. W przypadku panów wybór jest dużo… » więcej 2025-01-12, godz. 15:42 Wszystkie "krajówki" w regionie przejezdne, choć miejscami występują zamiecie Wszystkie drogi krajowe w regionie są obecnie przejezdne. Jeszcze przed 15:00 spore utrudnienia panowały na DK45 między Kuniowem a Jasieniem, gdzie zalegający… » więcej 2025-01-12, godz. 15:00 Władze Głogówka napisały list do... Elona Muska. Chcą zainteresować go zamkiem Według doniesień medialnych, miliarder ma szukać w Europie siedziby dla swoich interesów. Burmistrz Piotr Bujak podjął próbę kontaktu z biznesmenem, by… » więcej 2025-01-12, godz. 15:00 "Najważniejsze przygotowanie nauczycieli". Opolska kurator o nowych przedmiotach w szkole Trwają prace nad podstawami programowymi dla nowych przedmiotów szkolnych. Od września edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie, a edukacja… » więcej 2025-01-12, godz. 13:35 Zmniejszą się kolejki. Poradnia studencka oraz POZ przy Chmielowickiej czekają na pacjentów Gdy sezon infekcyjny w pełni, Centrum Zdrowia w Opolu zachęca mieszkańców Śródmieścia do korzystania z poradni studenckiej przy ul. Katowickiej 91. Wolne… » więcej 2025-01-12, godz. 12:00 W Praszce będzie jaśniej. Gmina inwestuje w LED-y Gmina Praszka inwestuje w oświetlenie uliczne. To nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, ale i oszczędności. » więcej 2025-01-12, godz. 12:00 Oświata i wodociągi - to priorytety gminy Olszanka na 2025 rok Ponad 41 milionów złotych chce wydać w tym roku gmina Olszanka. To o ponad milion 700 tysięcy więcej, niż planowane przychody do budżetu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »